Mobilny trener, czyli bieganie ze smartfonem



Zaczynasz swoja przygodę z bieganiem, przygotowujesz się do połówki lub chcesz pokonać królewski dystans? Niezależnie od tego, czy dopiero niewinnie truchtasz, mierzysz się z dystansem 21 kilometrów lub porywasz się na pierwszy w życiu maraton – nic tak nie pomaga w treningu biegowym, jak mierzenie postępów. Jeśli szukasz urządzenia, które pomoże ci monitować biegowy progres, masz je już pod ręką – to twój smartfon oczywiście

 

Bieganie cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ jest to jedna z najskuteczniejszych recept na utrzymanie dobrej kondycji oraz zrzucenie zbędnych kilogramów. Aby monitorować przebieg treningu i jeszcze lepiej go zaplanować, warto mierzyć swoje postępy. Można to zrobić za pomocą szeregu specjalnych urządzeń, np. specjalnych zegarków treningowych. Niestety urządzenia tego typu są dość drogie, dlatego skutecznie zastąpisz je swoim smartfonem.

 

Jaki model dla biegacza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki model będzie najlepszym rozwiązaniem dla biegaczy. Obecnie wszystkie modele nowoczesnych smartfonów posiadają moduł GPS, który pozwala śledzić przebytą trasę, pokonane przewyższenia oraz liczbę spalonych kalorii.

Poszukując jednak modelu, który będzie ci towarzyszył podczas treningów biegowych, postaw raczej na niewielkie urządzenie. 4-calowy smartfon z pewnością będzie wygodniejszy w użytkowaniu, niż liczący np. 5,5 cala. Ponadto ważnym parametrem jest wytrzymałość obudowy i czas pracy baterii. W poszukiwaniach idealnego modelu dla ciebie, może ci pomóc ranking smartfonów http://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-najlepszych-smartfonow-wybierz-swoj-model-.bhtml



Gdzie schować telefon?

Bieganie z telefonem możesz w dłoni lub w kieszeni to zły pomysł. W pierwszym przypadku urządzenie ogranicza swobodę ruchów rąk, a w drugim będzie podskakiwać i uderzać o ciało w trakcie biegu i istnieje ryzyko, że cenny sprzęt zawilgotnieje.

Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie telefonu na pasie biodrowym lub naramiennej przepasce czy saszetce. Smartfon przenoszony w taki sposób nie będzie krępował wygody ruchów w trakcie biegu, dzięki czemu będziesz mógł skupić się na sylwetce biegowej i technice. Ponadto dzięki tym akcesoriom możesz również bezpiecznie schować klucze do domu czy chusteczki.

mobilny-trener-czyli-bieganie-ze-smartfonem-3

Kryzys trzydziestego kilometra

Każdy, kto przebiegł maraton wie, że najtrudniejsze wcale nie jest przebiegnięcie 42 kilometrów, a przetrwanie 30 kilometra. To właśnie wtedy ciało biegacza przeciążone ogromnym wysiłkiem daje wyraźnie do zrozumienia: stop, zatrzymaj się. Przerwanie biegu wkrótce po przekroczeniu bariery 30 kilometrów jest spowodowane złym wytrenowaniem, nieodpowiednią dietą przedbiegową oraz nieprzemyślaną strategią.

 

Niezależnie od tego, czy trenujesz właśnie do maratonu czy to twoje pierwsze kroki na biegowej trasie, trening, dietę oraz strategię możesz ułożyć za pomocą aplikacji mobilnych, które zainstalujesz na smartfonie. Aktualizowane na bieżąco programy posiadają szereg funkcjonalności, dzięki którym nie tylko pokonasz kryzys trzydziestego kilometra, ale również przebrniesz przez ostatnie 12 kilometrów. Najpopularniejszym tego typu programem jest Endomondo, MiCoach, RunKeeper czy Sports Tracker.

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ