Mobilny trener, czyli bieganie ze smartfonem



Zaczynasz swoja przygodę z bieganiem, przygotowujesz się do połówki lub chcesz pokonać królewski dystans? Niezależnie od tego, czy dopiero niewinnie truchtasz, mierzysz się z dystansem 21 kilometrów lub porywasz się na pierwszy w życiu maraton – nic tak nie pomaga w treningu biegowym, jak mierzenie postępów. Jeśli szukasz urządzenia, które pomoże ci monitować biegowy progres, masz je już pod ręką – to twój smartfon oczywiście

 

Bieganie cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ jest to jedna z najskuteczniejszych recept na utrzymanie dobrej kondycji oraz zrzucenie zbędnych kilogramów. Aby monitorować przebieg treningu i jeszcze lepiej go zaplanować, warto mierzyć swoje postępy. Można to zrobić za pomocą szeregu specjalnych urządzeń, np. specjalnych zegarków treningowych. Niestety urządzenia tego typu są dość drogie, dlatego skutecznie zastąpisz je swoim smartfonem.

 

Jaki model dla biegacza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki model będzie najlepszym rozwiązaniem dla biegaczy. Obecnie wszystkie modele nowoczesnych smartfonów posiadają moduł GPS, który pozwala śledzić przebytą trasę, pokonane przewyższenia oraz liczbę spalonych kalorii.

Poszukując jednak modelu, który będzie ci towarzyszył podczas treningów biegowych, postaw raczej na niewielkie urządzenie. 4-calowy smartfon z pewnością będzie wygodniejszy w użytkowaniu, niż liczący np. 5,5 cala. Ponadto ważnym parametrem jest wytrzymałość obudowy i czas pracy baterii. W poszukiwaniach idealnego modelu dla ciebie, może ci pomóc ranking smartfonów http://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-najlepszych-smartfonow-wybierz-swoj-model-.bhtml



Gdzie schować telefon?

Bieganie z telefonem możesz w dłoni lub w kieszeni to zły pomysł. W pierwszym przypadku urządzenie ogranicza swobodę ruchów rąk, a w drugim będzie podskakiwać i uderzać o ciało w trakcie biegu i istnieje ryzyko, że cenny sprzęt zawilgotnieje.

Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie telefonu na pasie biodrowym lub naramiennej przepasce czy saszetce. Smartfon przenoszony w taki sposób nie będzie krępował wygody ruchów w trakcie biegu, dzięki czemu będziesz mógł skupić się na sylwetce biegowej i technice. Ponadto dzięki tym akcesoriom możesz również bezpiecznie schować klucze do domu czy chusteczki.

mobilny-trener-czyli-bieganie-ze-smartfonem-3

Kryzys trzydziestego kilometra

Każdy, kto przebiegł maraton wie, że najtrudniejsze wcale nie jest przebiegnięcie 42 kilometrów, a przetrwanie 30 kilometra. To właśnie wtedy ciało biegacza przeciążone ogromnym wysiłkiem daje wyraźnie do zrozumienia: stop, zatrzymaj się. Przerwanie biegu wkrótce po przekroczeniu bariery 30 kilometrów jest spowodowane złym wytrenowaniem, nieodpowiednią dietą przedbiegową oraz nieprzemyślaną strategią.

 

Niezależnie od tego, czy trenujesz właśnie do maratonu czy to twoje pierwsze kroki na biegowej trasie, trening, dietę oraz strategię możesz ułożyć za pomocą aplikacji mobilnych, które zainstalujesz na smartfonie. Aktualizowane na bieżąco programy posiadają szereg funkcjonalności, dzięki którym nie tylko pokonasz kryzys trzydziestego kilometra, ale również przebrniesz przez ostatnie 12 kilometrów. Najpopularniejszym tego typu programem jest Endomondo, MiCoach, RunKeeper czy Sports Tracker.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ