Mobilny trener, czyli bieganie ze smartfonem



Zaczynasz swoja przygodę z bieganiem, przygotowujesz się do połówki lub chcesz pokonać królewski dystans? Niezależnie od tego, czy dopiero niewinnie truchtasz, mierzysz się z dystansem 21 kilometrów lub porywasz się na pierwszy w życiu maraton – nic tak nie pomaga w treningu biegowym, jak mierzenie postępów. Jeśli szukasz urządzenia, które pomoże ci monitować biegowy progres, masz je już pod ręką – to twój smartfon oczywiście

 

Bieganie cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ jest to jedna z najskuteczniejszych recept na utrzymanie dobrej kondycji oraz zrzucenie zbędnych kilogramów. Aby monitorować przebieg treningu i jeszcze lepiej go zaplanować, warto mierzyć swoje postępy. Można to zrobić za pomocą szeregu specjalnych urządzeń, np. specjalnych zegarków treningowych. Niestety urządzenia tego typu są dość drogie, dlatego skutecznie zastąpisz je swoim smartfonem.

 

Jaki model dla biegacza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki model będzie najlepszym rozwiązaniem dla biegaczy. Obecnie wszystkie modele nowoczesnych smartfonów posiadają moduł GPS, który pozwala śledzić przebytą trasę, pokonane przewyższenia oraz liczbę spalonych kalorii.

Poszukując jednak modelu, który będzie ci towarzyszył podczas treningów biegowych, postaw raczej na niewielkie urządzenie. 4-calowy smartfon z pewnością będzie wygodniejszy w użytkowaniu, niż liczący np. 5,5 cala. Ponadto ważnym parametrem jest wytrzymałość obudowy i czas pracy baterii. W poszukiwaniach idealnego modelu dla ciebie, może ci pomóc ranking smartfonów http://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-najlepszych-smartfonow-wybierz-swoj-model-.bhtml



Gdzie schować telefon?

Bieganie z telefonem możesz w dłoni lub w kieszeni to zły pomysł. W pierwszym przypadku urządzenie ogranicza swobodę ruchów rąk, a w drugim będzie podskakiwać i uderzać o ciało w trakcie biegu i istnieje ryzyko, że cenny sprzęt zawilgotnieje.

Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie telefonu na pasie biodrowym lub naramiennej przepasce czy saszetce. Smartfon przenoszony w taki sposób nie będzie krępował wygody ruchów w trakcie biegu, dzięki czemu będziesz mógł skupić się na sylwetce biegowej i technice. Ponadto dzięki tym akcesoriom możesz również bezpiecznie schować klucze do domu czy chusteczki.

mobilny-trener-czyli-bieganie-ze-smartfonem-3

Kryzys trzydziestego kilometra

Każdy, kto przebiegł maraton wie, że najtrudniejsze wcale nie jest przebiegnięcie 42 kilometrów, a przetrwanie 30 kilometra. To właśnie wtedy ciało biegacza przeciążone ogromnym wysiłkiem daje wyraźnie do zrozumienia: stop, zatrzymaj się. Przerwanie biegu wkrótce po przekroczeniu bariery 30 kilometrów jest spowodowane złym wytrenowaniem, nieodpowiednią dietą przedbiegową oraz nieprzemyślaną strategią.

 

Niezależnie od tego, czy trenujesz właśnie do maratonu czy to twoje pierwsze kroki na biegowej trasie, trening, dietę oraz strategię możesz ułożyć za pomocą aplikacji mobilnych, które zainstalujesz na smartfonie. Aktualizowane na bieżąco programy posiadają szereg funkcjonalności, dzięki którym nie tylko pokonasz kryzys trzydziestego kilometra, ale również przebrniesz przez ostatnie 12 kilometrów. Najpopularniejszym tego typu programem jest Endomondo, MiCoach, RunKeeper czy Sports Tracker.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ