Melatonina



Co to jest melatonina?

Melatonina jest hormonem, który jest produkowany przez szyszynkę w mózgu. Melatonina zmienia się w 24 godzinnych cyklach i jest sterowana przez nasz zegar biologiczny. Zwykle jej produkcja jest ograniczona, gdy przebywamy w jasnym świetle. Stężenie zwiększa się w nocy. Dlatego jest często nazywana „hormonem ciemności”. Ale w rzeczywistości samo słowo melatonina oznacza „wybielanie skóry”. Wynika to z tego, jak wpływa na skórę u niektórych zwierząt. Ale nie zmienia ona koloru skóry u ludzi. Niektóre rośliny również mają niewielkie ilości melatoniny. Obejmuje to rośliny, których używamy jako pokarm.

 

Gdzie ona się znajduje?

Gdy dostanie się do krwi, melatonina przechodzi do wszystkich części ciała.

Co ona robi?

Melatonina wydaje się być ważna w regulacji wewnętrznego cyklu zegara biologicznego snu i czuwania. Pozostałe właściwości to: przeciwutleniające i wolnorodnikowe, niektórzy twierdzą, że ma antyrakowe i odmładzające efekty, ale nie ma jeszcze żadnego dowodu na to u ludzi.W odniesieniu do snu, poziom melatoniny we krwi zaczyna iść w górę na około 2 godziny przed pójściem spać. Pomaga zasnąć i powoduje, że temperatura ciała obniża się lekko.

Do czego możemy użyć melatoniny?

Melatonina jest używana do leczenia bezsenności. Istnieją dwa sposoby stosowania jej. Pierwszy – jako środek uspokajający, aby czuć się sennym. Jest to najczęściej używana forma. Drugi – pomóc w zresetowaniu wewnętrznego zegara biologicznego do innego czasu, w warunkach, gdzie jesteśmy poza synchronizacją w czasie dnia, jak nagła zmiana strefy czasowej lub zaawansowana czy opóźniona faza snu.

W tych przypadkach leczenie melatoniną często łączy się z terapią światłem. Światło jest stosowane rano (zwykle za pomocą promieniowania na zewnątrz) w przypadku jet lag lub opóźnionej fazy snu lub wieczorem (z wykorzystaniem światła) w przypadku zespołu przyspieszonej fazy snu. Ostatnio syntetyczna forma melatoniny została również opracowana w celu leczenia depresji.



Jakie dawki należy przyjmować?

Dzienne dawki 0,5 mg do 5 mg wydają się skuteczne, chociaż początek snu może wystąpić szybciej przy wyższej dawce. Nie zauważono żadnych korzyści w przyjmowaniu większych ilości.

Kiedy należy wziąć melatoninę?

W przypadku zażycia melatoniny by zasnąć, najlepszy czas (szczególnie przy tabletkach z powolnym uwalnianiem) to około godzina przed pójściem do łóżka. Jednak niektórzy ludzie czują „falę” senności około 20 minut po zażyciu i wtedy najlepiej być już w łóżku. Być może trzeba będzie trochę poeksperymentować , gdyż każdy organizm może reagować inaczej. Porozmawiaj o tym z lekarzem.

Można również przyjmować melatoninę aby wyregulować zegar biologiczny, na przykład gdy przekraczamy strefy czasowe, aby zminimalizować efekt jet lag. Należy połknąć tabletki z melatoniną przed położeniem się spać w miejscu docelowym. Korzyści są większe, gdy przez więcej stref czasowych przebiega trasa i na wschód, bardziej niż na zachód.

Czy są jakieś skutki uboczne?

Melatonina może powodować senność i tak nie powinna być przyjmowana przed rozpoczęciem jazdy samochodem lub obsługą maszyn.Długotrwałe stosowanie melatoniny jest jedynie odpowiednie, jeżeli zażywamy ją z powodu znacznego zaburzenia snu.Skutki uboczne są rzadkie.

Artykuł przygotowany przez dystrybutora oferującego materace do spania, materace lateksowe i inne.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ