Melatonina



Co to jest melatonina?

Melatonina jest hormonem, który jest produkowany przez szyszynkę w mózgu. Melatonina zmienia się w 24 godzinnych cyklach i jest sterowana przez nasz zegar biologiczny. Zwykle jej produkcja jest ograniczona, gdy przebywamy w jasnym świetle. Stężenie zwiększa się w nocy. Dlatego jest często nazywana „hormonem ciemności”. Ale w rzeczywistości samo słowo melatonina oznacza „wybielanie skóry”. Wynika to z tego, jak wpływa na skórę u niektórych zwierząt. Ale nie zmienia ona koloru skóry u ludzi. Niektóre rośliny również mają niewielkie ilości melatoniny. Obejmuje to rośliny, których używamy jako pokarm.

 

Gdzie ona się znajduje?

Gdy dostanie się do krwi, melatonina przechodzi do wszystkich części ciała.

Co ona robi?

Melatonina wydaje się być ważna w regulacji wewnętrznego cyklu zegara biologicznego snu i czuwania. Pozostałe właściwości to: przeciwutleniające i wolnorodnikowe, niektórzy twierdzą, że ma antyrakowe i odmładzające efekty, ale nie ma jeszcze żadnego dowodu na to u ludzi.W odniesieniu do snu, poziom melatoniny we krwi zaczyna iść w górę na około 2 godziny przed pójściem spać. Pomaga zasnąć i powoduje, że temperatura ciała obniża się lekko.

Do czego możemy użyć melatoniny?

Melatonina jest używana do leczenia bezsenności. Istnieją dwa sposoby stosowania jej. Pierwszy – jako środek uspokajający, aby czuć się sennym. Jest to najczęściej używana forma. Drugi – pomóc w zresetowaniu wewnętrznego zegara biologicznego do innego czasu, w warunkach, gdzie jesteśmy poza synchronizacją w czasie dnia, jak nagła zmiana strefy czasowej lub zaawansowana czy opóźniona faza snu.

W tych przypadkach leczenie melatoniną często łączy się z terapią światłem. Światło jest stosowane rano (zwykle za pomocą promieniowania na zewnątrz) w przypadku jet lag lub opóźnionej fazy snu lub wieczorem (z wykorzystaniem światła) w przypadku zespołu przyspieszonej fazy snu. Ostatnio syntetyczna forma melatoniny została również opracowana w celu leczenia depresji.



Jakie dawki należy przyjmować?

Dzienne dawki 0,5 mg do 5 mg wydają się skuteczne, chociaż początek snu może wystąpić szybciej przy wyższej dawce. Nie zauważono żadnych korzyści w przyjmowaniu większych ilości.

Kiedy należy wziąć melatoninę?

W przypadku zażycia melatoniny by zasnąć, najlepszy czas (szczególnie przy tabletkach z powolnym uwalnianiem) to około godzina przed pójściem do łóżka. Jednak niektórzy ludzie czują „falę” senności około 20 minut po zażyciu i wtedy najlepiej być już w łóżku. Być może trzeba będzie trochę poeksperymentować , gdyż każdy organizm może reagować inaczej. Porozmawiaj o tym z lekarzem.

Można również przyjmować melatoninę aby wyregulować zegar biologiczny, na przykład gdy przekraczamy strefy czasowe, aby zminimalizować efekt jet lag. Należy połknąć tabletki z melatoniną przed położeniem się spać w miejscu docelowym. Korzyści są większe, gdy przez więcej stref czasowych przebiega trasa i na wschód, bardziej niż na zachód.

Czy są jakieś skutki uboczne?

Melatonina może powodować senność i tak nie powinna być przyjmowana przed rozpoczęciem jazdy samochodem lub obsługą maszyn.Długotrwałe stosowanie melatoniny jest jedynie odpowiednie, jeżeli zażywamy ją z powodu znacznego zaburzenia snu.Skutki uboczne są rzadkie.

Artykuł przygotowany przez dystrybutora oferującego materace do spania, materace lateksowe i inne.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ