Masz dość swojego tatuażu? Usuń go!



Nie każdy tatuaż sprzed lat może nadal być dobrym pomysłem. Czasami może być nieadekwatny do aktualnie wykonywanego zawodu czy sytuacji życiowej. Co robić, gdy już nie chcemy, aby „ozdabiał” nasze ciało? Najlepiej wybrać usuwanie metodą laserową, jak to działa? Wyjaśniamy!

Najszybciej, najprościej

Niegdyś usuwanie tatuażu było możliwe tylko poprzez jego wycięcie. Do historii przeszły sposoby usuwania metodami chemicznymi i chirurgicznymi. Możliwym sposobem była również dermabrazja. Niestety nieskuteczna w przypadku tatuaży zlokalizowanych głęboko pod skórą. Obecnie  standardem stały się metody laserowe. Tego typu zabiegi należy powtarzać kilkukrotnie w określonych odstępach, w zależności od wielkości tatuażu może to trwać kilka miesięcy, lecz należy pamiętać, że upragnione efekty są zdumiewające.

Jak działa laser?

Mechanizm usuwania tatuażu polega na absorbcji barwnika przez światło lasera, a następnie jego naturalnemu usunięciu ze skóry.

W tym celu można użyć m.in. lasera RevLite® Q-swich lub nowość na polskim rynku pierwszy laser pikosekundowy PicoSure®. Światło lasera jest pochłaniane przez barwnik w tatuażu, dochodzi do jego ”mikroeksplozji”,  fragmentacji.  W ten sposób powstałe drobiny są pochłonięte przez komórki żerne, układu odpornościowego, a w konsekwencji tatuaż staje się coraz mniej widoczny. Taka pełna reakcja po jednorazowym zabiegu zachodzi przez ok. 6-8 tygodni – wyjaśnia dr n.med. Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski. Co ciekawe typ i kolor tatuażu ma znaczenie podczas jego usunięcia. Najłatwiejsze jest usuwanie barwników ciemnych, gdyż absorbują one fale lasera w największym stopniu, kolory jaśniejsze są w tym przypadku trudniejsze do usunięcia – kontynuuje dr Krajewski.



Jak przygotować się do zabiegu?

Tego typu zabiegi laserowe powinno wykonywać się na nie opaloną skórę, dlatego właśnie najlepiej jest je wykonywać  jesienią, gdy nasłonecznienie nie jest tak duże jak w miesiącach letnich, a przez to ryzyko powstania przebarwień jest mniejsze. Do tego należy odstawić preparaty światłouczulające, czyli te z nagietkiem, dziurawcem i witaminą C. Każda sesja zabiegowa trwa zaledwie kilka minut.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ