Leczenie trądziku laserem – czy to skuteczna metoda walki z wypryskami?



Skuteczne wyleczenie skóry z trądziku nie jest wcale łatwym zadaniem – to długotrwały proces, który wymaga od nas nie tylko skoncentrowanego działania, ale też dużej dozy cierpliwości. Jak zatem najlepiej leczyć trądzik? Przy pomocy metod farmakologicznych i właściwej pielęgnacji czy może specjalistycznych zabiegów laserowych?

 

Pielęgnacja skóry trądzikowej oraz leczenie antybiotykami

Terapia antybiotykowa, retinoidy i pielęgnacja skóry produktami aptecznymi – jeszcze do niedawna były jedynymi sposobami na pozbycie się trądziku. Połączenie tych kilku metod pozwalało ograniczyć występowanie zmian trądzikowych na twarzy, plecach, dekolcie czy ramionach, ale jednocześnie wywoływały szereg efektów ubocznych, które tylko zniechęcały osoby zmagające się z trądzikiem do przyjmowania takich silnych lekarstw.

Dlatego dziś coraz bardziej popularne stają się zabiegi laserowe, dzięki którym możliwe jest skuteczne wyleczenie trądziku bez pozostawiania wpływu na inne organy, w tym żołądek i wątrobę. Trzeba jednak zaznaczyć, że leczenie laserem może nie sprawdzić się w każdym przypadku – lekarze zalecają go przede wszystkim osobom z trądzikiem o małym oraz średnim nasileniu. Przy intensywnym i rozległym może okazać się, że terapia antybiotykami i retinoidami będzie mimo wszystko niezbędna.

Na czym polega leczenie trądziku laserem?

-Działanie lasera polega na ogrzewaniu obszaru skóry dotkniętej trądzikiem, które niszczy bakterie odpowiedzialne za pojawianie się na skórze stanów zapalnych. Laser, emitując wiązkę światła, prowadzi do natychmiastowej i kontrolowanej wymiany starej i zainfekowanej skóry na nową i zdrową – tłumaczą specjaliści z Kliniki Esteticmed.

Jedna sesja laseroterapii trwa około 15-20 min i w zależności od rodzaju, ilości oraz nasilenia trądziku na skórze, powinna być powtarzana od 3 do 5 razy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że w wyjątkowo trudnych przypadkach, wymagana będzie większa ilość powtórzeń tego zabiegu.

Czy laseroterapia jest bolesna?

Laseroterapia jest właściwie bezbolesna, aczkolwiek w przypadku osób, które wykazują wyjątkową wrażliwość na ból, wyczuwalne mogą być niewielkie kłucia oraz pieczenie. Istnieje jednak możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego, które zredukuje ból do minimum. Po zabiegu może wystąpić na skórze lekkie zaczerwienienie, a nawet obrzęk, jednak powinien on ustąpić po kilku dniach.

W przeciągu 24 godzin po laseroterapii zaleca się stosować maść z antybiotykiem oraz przemywanie skóry specjalnym preparatem łagodzącym. Po dwóch dobach warto natomiast zacząć stosować środki przyspieszające regenerację naskórka, a także wodę termalną w celu złagodzenia ewentualnych podrażnień



Zalety zabiegu laserowego

Laseroterapia jest bezpiecznym, a do tego jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się uciążliwego trądziku. Nie tylko redukuje istniejące już zmiany na twarzy, plecach czy dekolcie, ale też zmniejsza ryzyko pojawienia się kolejnych wyprysków. Panie, które zdecydowały się na usuwanie trądziku przy pomocy lasera, zauważyły u siebie znaczną poprawę wyglądu cery – w tym rozjaśnienie i wygładzenie skóry, a także zanik blizn i przebarwień, powstałych w wyniku zmian trądzikowych.

Konsultacja przed leczeniem

Oczywiście laseroterapia wymaga wcześniej konsultacji z dermatologiem – lekarz musi ocenić, czy kondycja naszej skóry pozwala na przeprowadzenie zabiegu. Ważne, by podczas wywiadu lekarskiego specjalista wykluczył wszelkie możliwe przeciwwskazania do jego wykonania np. świeżą opaleniznę, aktywną opryszczkę czy ciążę.

Trzeba też zaznaczyć, że nieprawidłowe użycie lasera może doprowadzić do silnych poparzeń na skórze oraz uszkodzeń w głębokich warstwach naskórka, dlatego tak ważne jest, aby wykonywać go w miejscu, w którym znajdziemy się pod opieką profesjonalistów i doświadczonych lekarzy – zaznaczają specjaliści z Klinik Esteticmed w Częstochowie i Bydgoszczy.

Więcej informacji na temat leczenia trądziku przy pomocy lasera znajdziesz na stronie:

http://www.esteticmed.pl/wskazania/leczenie-tradziku

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ