Leczenie trądziku laserem – czy to skuteczna metoda walki z wypryskami?



Skuteczne wyleczenie skóry z trądziku nie jest wcale łatwym zadaniem – to długotrwały proces, który wymaga od nas nie tylko skoncentrowanego działania, ale też dużej dozy cierpliwości. Jak zatem najlepiej leczyć trądzik? Przy pomocy metod farmakologicznych i właściwej pielęgnacji czy może specjalistycznych zabiegów laserowych?

 

Pielęgnacja skóry trądzikowej oraz leczenie antybiotykami

Terapia antybiotykowa, retinoidy i pielęgnacja skóry produktami aptecznymi – jeszcze do niedawna były jedynymi sposobami na pozbycie się trądziku. Połączenie tych kilku metod pozwalało ograniczyć występowanie zmian trądzikowych na twarzy, plecach, dekolcie czy ramionach, ale jednocześnie wywoływały szereg efektów ubocznych, które tylko zniechęcały osoby zmagające się z trądzikiem do przyjmowania takich silnych lekarstw.

Dlatego dziś coraz bardziej popularne stają się zabiegi laserowe, dzięki którym możliwe jest skuteczne wyleczenie trądziku bez pozostawiania wpływu na inne organy, w tym żołądek i wątrobę. Trzeba jednak zaznaczyć, że leczenie laserem może nie sprawdzić się w każdym przypadku – lekarze zalecają go przede wszystkim osobom z trądzikiem o małym oraz średnim nasileniu. Przy intensywnym i rozległym może okazać się, że terapia antybiotykami i retinoidami będzie mimo wszystko niezbędna.

Na czym polega leczenie trądziku laserem?

-Działanie lasera polega na ogrzewaniu obszaru skóry dotkniętej trądzikiem, które niszczy bakterie odpowiedzialne za pojawianie się na skórze stanów zapalnych. Laser, emitując wiązkę światła, prowadzi do natychmiastowej i kontrolowanej wymiany starej i zainfekowanej skóry na nową i zdrową – tłumaczą specjaliści z Kliniki Esteticmed.

Jedna sesja laseroterapii trwa około 15-20 min i w zależności od rodzaju, ilości oraz nasilenia trądziku na skórze, powinna być powtarzana od 3 do 5 razy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że w wyjątkowo trudnych przypadkach, wymagana będzie większa ilość powtórzeń tego zabiegu.

Czy laseroterapia jest bolesna?

Laseroterapia jest właściwie bezbolesna, aczkolwiek w przypadku osób, które wykazują wyjątkową wrażliwość na ból, wyczuwalne mogą być niewielkie kłucia oraz pieczenie. Istnieje jednak możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego, które zredukuje ból do minimum. Po zabiegu może wystąpić na skórze lekkie zaczerwienienie, a nawet obrzęk, jednak powinien on ustąpić po kilku dniach.

W przeciągu 24 godzin po laseroterapii zaleca się stosować maść z antybiotykiem oraz przemywanie skóry specjalnym preparatem łagodzącym. Po dwóch dobach warto natomiast zacząć stosować środki przyspieszające regenerację naskórka, a także wodę termalną w celu złagodzenia ewentualnych podrażnień



Zalety zabiegu laserowego

Laseroterapia jest bezpiecznym, a do tego jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się uciążliwego trądziku. Nie tylko redukuje istniejące już zmiany na twarzy, plecach czy dekolcie, ale też zmniejsza ryzyko pojawienia się kolejnych wyprysków. Panie, które zdecydowały się na usuwanie trądziku przy pomocy lasera, zauważyły u siebie znaczną poprawę wyglądu cery – w tym rozjaśnienie i wygładzenie skóry, a także zanik blizn i przebarwień, powstałych w wyniku zmian trądzikowych.

Konsultacja przed leczeniem

Oczywiście laseroterapia wymaga wcześniej konsultacji z dermatologiem – lekarz musi ocenić, czy kondycja naszej skóry pozwala na przeprowadzenie zabiegu. Ważne, by podczas wywiadu lekarskiego specjalista wykluczył wszelkie możliwe przeciwwskazania do jego wykonania np. świeżą opaleniznę, aktywną opryszczkę czy ciążę.

Trzeba też zaznaczyć, że nieprawidłowe użycie lasera może doprowadzić do silnych poparzeń na skórze oraz uszkodzeń w głębokich warstwach naskórka, dlatego tak ważne jest, aby wykonywać go w miejscu, w którym znajdziemy się pod opieką profesjonalistów i doświadczonych lekarzy – zaznaczają specjaliści z Klinik Esteticmed w Częstochowie i Bydgoszczy.

Więcej informacji na temat leczenia trądziku przy pomocy lasera znajdziesz na stronie:

http://www.esteticmed.pl/wskazania/leczenie-tradziku

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ