Krótka historia OMBRE na włosach i nie tylko



Trend, który przywędrował do Polski w 2011 roku, w dalszym ciągu nie znika z list topowych koloryzacji. Ombre pojawiło się u nas praktycznie z dnia na dzień, dominując najpierw świat mody, a chwilę później sfery kosmetyczną i fryzjerską. Obecnie wielokolorowe motywy można spotkać niemal wszędzie: od samochodów lakierowanych techniką ombre, przez barwione torty ślubne, aż po paznokcie i włosy.

 

Początek wielkiej mody na tęczowe fryzury

Na temat narodzin ombre wiadomo niewiele. Około XIX w. popularne stały się barwienia tkanin, które polegały na płynnym przechodzeniu od ciemniejszego odcienia danego koloru do jaśniejszego. Przy użyciu specjalnych maszyn pokrywano materiały tęczowymi wzorami. W ten sposób powstawały oryginalne ubrania, zasłony i obrusy. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że technika wykorzystująca pokrewne odcienie, w przyszłości będzie towarzyszyć ludziom w różnych dziedzinach życia.

W 2000 r. amerykańska piosenkarka Aaliyah podczas gali rozdania nagród MTV Movie Awards wystąpiła w czarnych włosach z brązowymi końcówkami. Prawdopodobnie była to pierwsza publiczna odsłona fryzjerskiego ombre w historii. Aaliyah nieświadomie uruchomiła modową machinę, w wyniku której setki gwiazd zaczęły eksperymentować z nową koloryzacją. Ombre nosiły kobiety (Beyoncé, Lauren Conrad) oraz długowłosi mężczyźni (Jared Leto). Większość decydowała się na bezpieczne odcienie. Dominował blond i jasne brązy.

ombre_hellblond_rot_1



W 2010 r. znana z kontrowersyjnych stylizacji Lady Gaga, na rozdaniu statuetek Grammy pojawiła się w żółtym ombre. Jasny blond pokrywający włosy u nasady, stopniowo przechodził w rażąco żółtą, kanarkową barwę. Końcówki przybrały musztardowy odcień, co dawało niezwykły, szokujący efekt w stylu celebrytki. Od tej pory coraz częściej zaczęto urozmaicać technikę ombre stosując nienaturalne odcienie, jak różowy, niebieski czy zielony.

ombre_honigblond_hellblond_1

Fenomen ombre w Polsce – farbować czy nie?

Moment pojawienia się trendu ombre hair w Polsce pamięta większość z nas, bo miał on miejsce niedawno, w 2011 r. Wtedy na barwną koloryzację zaczęły się decydować rodzime gwiazdy show-biznesu, m. in. Edyta Górniak, Monika Brodka czy też Maja Sablewska. Wszechobecne w telewizji ombre szybko rozkochało w sobie miliony Polek. Latem 2011 r. średnio co druga z nich nosiła dwukolorowe włosy.

Moda na stopniowo rozjaśniane pasma trwa nadal i wygląda na to, że nie zapowiada się jej koniec. Ombre bardzo się rozwija, obecnie wyróżnia się jego odmiany: sombre, ronze, bronde. Wśród młodych dziewczyn królują pastelowe tony, które są dalekie od tradycyjnych połączeń. Część kobiet jest zdania, że koloryzacja bazująca na rozjaśnianiu nieodwracalnie niszczy włosy, dlatego mimo szczerych chęci, rezygnują one z zabiegu.

Na szczęście doczepiane pasemka ombre ze sklepu Rubin Extensions, pozwalające zmienić kolor bez stosowania farby. Znajdziemy tam zestawienia blondu z czerwienią, ciemnego brązu z różem, a nawet kombinacje z seledynem. Możliwe jest więc sprawdzenie ombre na sobie, bez ryzykowania, że osłabimy kondycję pasm.

Oprócz kilkutonowej koloryzacji włosów, modne jest też ombre na paznokciach i na powiekach. Manicure polegający na stopniowaniu koloru wykonuje się znacznie łatwiej, niż skomplikowane farbowanie. Wystarczą trzy lakiery w zbliżonych odcieniach i gąbeczka, która zapewni płynne połączenie. Podobnie jest z makijażem; kilka cieni z jednej paletki oraz pędzelek pozwolą wykonać ombre make-up idealny na wieczór i świetnie wpisujący się w panujący trend.

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ