Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej



Tkanka tłuszczowa jest bogatym źródłem komórek macierzystych, które nadają się do terapii leczniczych i regeneracyjnych. Wykorzystywane są w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej, a także w ortopedii.

 

Czym różnią się od innych komórek?

Komórki macierzyste w przeciwieństwie do innych komórek w organizmie człowieka, mają zdolność do

1. Samoodnowy

Zachodzi, poprzez mitotyczny podział, przy jednoczesnym zachowaniu niezróżnicowanego stanu komórki. Nazywamy to symetrycznym podziałem, gdy obie komórki potomne zachowują właściwości komórek macierzystych.

 

2. Różnicowania się w wyspecjalizowane komórki

Zachodzi ono w procesie asymetrycznego podziału, w którym jedna z 2 komórek potomnych, różnicuje się jako komórka progenitorowa, a druga pozostaje niezróżnicowana, jako potomna, utrzymując właściwości komórek macierzystych. Komórki progenitorowe mają ograniczoną zdolność do samoodnowy, a po określonej liczbie podziałów komórkowych, różnicują się w wyspecjalizowane komórki ciała.

 

Embrionalne.

Macierzyste komórki embrionalne odpowiadają za rozwój zarodka do płodu, powodując powstanie wyspecjalizowanych tkanek zarodkowych. Ze względu na wątpliwości etyczne i religijne, nie mają one obecnie zastosowania klinicznego.



Dorosłe komórki macierzyste (ASC).

Podobnych problemów nie stwarza stosowanie dorosłych komórek macierzystych ASC (Adult Stem Cells), ponieważ można pozyskać je z:

– tkanki tłuszczowej

– szpiku kostnego

– krwi obwodowej dorosłego człowieka.

 

Dzięki autologicznemu pochodzeniu są doskonałym materiałem do rozwoju terapii komórkowej. Po aktywacji, przez sygnały z uszkodzonych tkanek, różnicują się w szerokie spektrum wyspecjalizowanych komórek.

 

Z tkanki tłuszczowej (ADSC).

Ze względu na dostępność i obfitość, tkanka tłuszczowa jest najlepszym źródłem ASC. Wg. licznych badań, jest w niej blisko 70 razy więcej komórek macierzystych niż w szpiku kostnym. Pozyskane z tkanki tłuszczowej komórki macierzyste, tzw. ADSC (Adipose Derived Stem Cell) potencjalnie nadają się do terapii leczniczych i regeneracyjnych. Aby osiągnąć wymaganą ilość do zabiegów leczniczych (próg terapeutyczny), nie wymagają hodowli w laboratorium.

medycyna estetyczna tkanka_tluszczowa

Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna.

Szpital Pulsmed, wykorzystując ADSC, co w znacznym stopniu poprawia wyniki leczenia, przeprowadza m.in.:

1. Lipofiling

Polega na pobraniu od Pacjenta tkanki tłuszczowej (liposukcja), a następnie, po oczyszczeniu, na podaniu w innym obszarze. Dzięki temu wypełnić można bruzdy i zmarszczki, powiększyć piersi, usta, policzki, pośladki czy wymodelować sylwetkę.

2. Lipomodeling piersi

Powiększanie i ujędrnianie piersi, przy zastosowaniu ADSC, stanowi alternatywę dla metody z implantami piersi. Zabiegi wykonywane są najnowszą metodą CAL (Cell Assisted Lipotransfer), w wyniku której uzyskujemy bardziej naturalny wygląd piersi.

3. Lifting za pomocą nici

Zmarszczki czy bruzdy, zlikwidować można za pomocą nowej technologii liftingu bezoperacyjnego, która polega na wszczepieniu, pod skórę, rozpuszczalnych nici. Są one wykonane z materiału, który wchłania się w ciągu ok. 6 miesięcy po wstrzyknięciu.

 

Ortopedia.

Komórki macierzyste z własnej tkanki tłuszczowej, można podać również poprzez miejscową iniekcję, bezpośrednio do tkanek (np. do stawów kolanowych lub biodrowych). Szpital wykorzystuje je do leczenia:

– choroby zwyrodnieniowej układu kostno-stawowego

– zaburzeń zrostu kostnego

– łokcia tenisisty i golfisty

– uszkodzeń mięśni i ścięgien

– zespołów bólowych kręgosłupa i stawów

– zespołu cieśni nadgarstka

 

Otwarcie kliniki.

16go grudnia 2016 r. w Pulsmed w Łodzi, odbędzie się otwarcie Kliniki Transplantacji Tkanki Tłuszczowej i Komórek Macierzystych oraz Banku Tkanek i Komórek. Zgodnie z nowymi rozporządzeniami, szpital ten jest pierwszą placówką w Polsce, która posiada, w tym zakresie, odpowiednie zaplecze.

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ