Kolagen – sprawdzona recepta na piękny wygląd w każdym wieku



Łatwo wymienić ponadczasowe rzeczy, które każda z nas powinna mieć w swojej szafie. Klasyczna mała czarna, wygodne, eleganckie buty i dobrze skrojony żakiet to zestaw idealny. Czy z kosmetykami może być podobnie? Jeden rodzaj kremu dla kobiet w różnym wieku i z odmiennymi potrzebami? Brzmi nierealnie, ale jest składnik, który gwarantuje poprawę wyglądu bez względu na metrykę i stan skóry. To kolagen, prawdziwy Chanel numer 5 wśród suplementów diety. Dowiedz się, jak może Ci pomóc!

Kolagen to rodzaj białka, który produkowany jest w organizmie człowieka, w tkankach łącznych. Odpowiada za sprężystość i elastyczność skóry. Niestety, wraz z wiekiem sukcesywnie ilość tego związku zmniejsza się. Co się z tym wiąże, skóra traci nawilżenie, gęstość i pojawiają się na niej zmarszczki. Warto zadbać o jego zewnętrzne  dostarczenie do organizmu i uzupełnienie niedoborów. Dlaczego warto to robić zarówno w wieku 20+ jak i 30+, 40+ czy 50+ lat, wyjaśnia ekspert zdrowego stylu życia Agnieszka Owczarek.

Gdy masz 20-lat…

Wszystko wydaje się wtedy prostsze. Cieszysz się świetną przemianą materii (albo przynajmniej nienajgorszą). Twoja skóra jest świeża nawet po całonocnej imprezie, a drobne zmarszczki wokół oczu pojawiają się raczej sporadycznie i zwykle, kiedy się uśmiechasz. 20-kilkuletnie kobiety mogą zapewnić swojej skórze dobrą bazę na następne lata. Niektórzy twierdzą, że młode dziewczyny nie powinny używać kosmetyków z aktywnymi składnikami, bo mogą „rozleniwić skórę”.

To podstawowy błąd. Odpowiednio dobrane preparaty, w tym kolagen włączony do diety, intensywnie nawilżają ciało i zapewniają mu ochronę przed promieniowaniem UV. W tym wieku to najlepsze, co możesz dać swojej skórze.



A kiedy stuknie Ci 30-dziestka…

Twoja skóra wciąż wygląda świetnie, ale jej pielęgnacja powinna być trochę bardziej intensywna. Na pewno przyda Ci się dobry krem pod oczy z witaminą C, który spłyci pierwsze zmarszczki. To w końcu czas, kiedy pracujesz intensywnie zawodowo, a drugi etat ciągniesz w domu. Uporczywym problemem może okazać się cellulit, zmora większości kobiet po 30-dziestce.

Pomarańczowa skóra również jest jedną z przyczyn ubytków kolagenu w skórze. Możesz go uzupełnić poprzez regularną suplementację diety, np. tabletkami Class A Collagen od marki Noble Health. Na cellulit dobrze zadziałają też częste masaże, peelingi i kremy z dodatkiem nawilżającego masła shea. Wybierając preparaty do cery, sięgnij po intensywnie natłuszczające sera i maski typu peel off.

40-latki to właśnie MY

Czasami trudno Ci ukryć zmęczenie pojawiające się na twarzy. Zauważasz utratę nawilżenia skóry, przebarwienia, a Twój metabolizm zaczyna gwałtowniej zwalniać. Myślisz, że może być tylko gorzej? Nie prawda! Twoja skóra potrzebuje teraz potężnej dawki odżywienia. Pamiętaj, że w każdym wieku możesz poprawić swój wygląd i nigdy nie jest na to za późno.

Zainwestuj w dobre i sprawdzone produkty, które mają w składzie dużą zawartość kolagenu lub retinolu. Obie substancje mają silne działanie wygładzające. Jest tylko jeden warunek – musisz stosować je regularnie. Jeśli wybierzesz tabletki z kolagenem, zażywaj je rano i wieczorem. W nocy skóra regeneruje się najszybciej.

Jeśli jesteś po 50 roku życia…

Na pewno zauważyłaś pogłębiające się zmarszczki, bruzdy i zmianę owalu twarzy. To wina spadku obecności hormonu żeńskiego, estrogenu. Twoje włosy są cieńsze, a na szyi i dekolcie pojawiają się kolejne zmarszczki. Ilość włókien kolagenowych w Twoim ciele też jest znacznie mniejsza niż jeszcze kilkanaście lat wcześniej. Ale to nie koniec świata, ani powód do zmartwień! Sięgnij po dwie rzeczy: dobry suplement diety i kosmetyk o działaniu liftingującym, np. maseczkę albo krem. Wybierz preparaty, które mają w składzie np. kwas hialuronowy, ekstrakt z pestek winogron i biotynę. Zapewnią Ci poprawę gęstości skóry i widocznie spłycą drobne zmarszczki.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ