Kiedy najlepiej rozpocząć walkę ze zmarszczkami i który z zabiegów jest do tego najlepszy? – radzi dr n. med. Iwona Chlebińska.



Po ukończeniu 25 roku życia na powierzchni skóry zaczynają być zauważalne oznaki starzenia się. Z upływem czasu procesy regeneracyjne zachodzące w skórze stają się wolniejsze i jej struktura ulega osłabieniu. Ilość substancji, dzięki którym skóra jest jędrna i gładka, zaczyna się zmniejszać. Jest to spowodowane oddziaływaniem czynników zewnętrznych na przebieg naturalnego procesu starzenia się organizmu.

 

Rodzaje zmarszczek

Jedną z najbardziej zauważalnych oznak starzenia się skóry są zmarszczki, które są efektem upływającego czasu. Proces starzenia się obniża w naszym organizmie poziom substancji, tj. kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, dzięki którym skóra jest jędrna oraz gładka. Na skórze pojawiają się zmarszczki, które można podzielić na 3 grupy: płytkie/głębokie, statyczne/dynamiczne (mimiczne) i postarzające/obojętne.

Ilość zmarszczek, jak i rodzaj naszej skóry jest uwarunkowana genetycznie. Ogólnie zasada poprawy zmarszczek polega na tym, że dynamiczne się blokuje, a fałdy – wypełnia. Preparaty stosuje się adekwatnie do rodzaju zmarszczek. Do dynamicznych wykonuje się blokadę ruchową, czyli botulinę, której działanie polega na przejściowym ograniczeniu ruchu mięśni twarzy. Iniekcje toksyny botulinowej najczęściej stosuje się je na czole i wokół oczu.

Służą zmniejszeniu zmarszczek powodowanych mimiką twarzy. Efekt mija po kilku miesiącach, a zabieg trzeba powtarzać, aby utrzymać jego rezultat. Natomiast do ubytków stosuje się iniekcje wypełniaczy – ich celem jest wypełnienie zmarszczek i ujędrnianie skóry, najczęściej przy użyciu kwasu hialuronowego.



Zmarszczki dynamiczne vs statyczne

Małe niedobory wypełnia się lżejszym kwasem, powierzchownie, głębsze – gęściejszym. Do dynamicznych zmarszczek najlepiej nadają się preparaty lekkie i giętkie, które pod powierzchnią skóry same się rozprowadzają, np. Teosyal Redensity II.

To idealny preparat do stosowania w okolicach oczu, gdzie skóra jest bardzo cienka, pomarszczona, często występuje sinawe zabarwienie oraz widoczne są przebijające przez skórę naczynia, nakłuwanie może być niebezpieczne. Preparat ten doskonale nadaje się do ujędrnienia, odżywienia, napięcia skóry oraz zniwelowania ciemnego koloru w oczodole. Zabiegi, by utrzymać napięcie i elastyczność skóry, należy powtórzyć kilka razy w odstępach miesięcznych.

Na zmarszczki statyczne w ofercie szwajcarskiej firmy Teoxane znajdziemy całą gamę produktów do wypełnień, od First Line do Ultimate oraz RHA 2 do 4. Preparaty te można ze sobą łączyć oraz stosować w różnych strefach twarzy. Zasada jest jedna: nie za dużo, ponieważ preparat może powiększyć swoją objętość i stać się widoczny, zwłaszcza wtedy kiedy stosujemy go, np. pod okiem, na czole lub skroni.

Im wcześniej tym lepiej

Im wcześniej zaczniemy dbać o skórę tym lepiej będziemy wyglądać na starość. Uzupełnienie drobnych zmarszczek jest prostsze niż zrobienie uzupełnienia na obszarze całej twarzy. Badania medyczne wykazały, że stosowanie produktów do pielęgnacji skóry, zawierających kwas hialuronowy może znacznie zwiększyć efekty zabiegów wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym, jeżeli produkty te stosuje się regularnie przez dłuższy czas po zabiegu.

Najlepsze zabiegi, które poleca się dla młodych osób to rewitalizacja oraz odnowienie napięcia całej skóry z wykorzystaniem Teosyal Redensity. Dla starszych osób sprawdzi się wypełnienie z wykorzystaniem preparatu Teosyal Global Action lub Deep Lines.

 

O marce

Od 12 lat firma TEOXANE dostarcza pacjentom na całym świecie innowacyjne rozwiązania w zakresie poprawy kondycji skóry. Wszystkie produkty są opracowywane w laboratoriach TEOXANE Laboratories w Genewie, skąd trafiają na rynek 90 krajów świata. TEOSYAL to szeroka gama preparatów na bazie kwasu hialuronowego przeznaczonych m.in. do wypełnień ust, fałd nosowo-wargowych, zmarszczek, a także zabiegów wolumetrycznych. Nowością na rynku jest linia preparatów dedykowanych najbardziej dynamicznym obszarom twarzy – TEOSYAL RHA, a także bogata linia kosmeceutyków. W Polsce produkty TEOSYAL są dostępne od 2006 r. Ich wyłącznym dystrybutorem jest firma NewDerm sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. www.newderm.pl

dr_n_med_Iwona_Chlebinska

Ekspert:

Dr n. med. Iwona Chlebińska

– absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (1996), ukończyła specjalizację z chorób wewnętrznych i nefrologii. Stypendystka stypendium naukowego w Japonii w Hamamatsu.

Obroniła doktorat w 2007 roku. Od 2006 r. zajmuje się medycyną estetyczną, od kilku lat jest trenerem, prowadzi szkolenia. Członek Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Pracuje w prywatnym gabinecie LekMed przy ul. Ogrodowej 19 w Białymstoku.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ