Jak zostać psychologiem policyjnym?



Psycholog, który jest zatrudniony przez policję musi wykazywać się kluczowymi umiejętnościami i cechami. Na przykład, psycholog ten musi posiadać doskonałe umiejętności analityczne, obserwacyjne i komunikacyjne.

 

Wynika to z tego, iż psycholodzy policyjni zbierają wywiady od osób podejrzanych, świadków itp., a oprócz tego muszą przygotowywać raporty i pracować z ludźmi pochodzącymi z różnych środowisk. Psycholog policyjny musi być dojrzały i cierpliwy, gdyż ma do czynienia z osobami borykającymi się z problemami psychicznymi lub dopuszczającymi się przestępstw. Wreszcie, muszą przestrzegać etyki zawodowej, gdyż mają do czynienia z poufnymi i tajnymi informacjami.

Psycholog policyjny tak jak inni praktykujący psycholodzy, musi uzyskać dyplom wyższej uczelni. Psychologiem policyjnym możne być policjant, oraz cywil. W przypadku służby cywilnej przeprowadza się konkurs – zależnie od specyfiki stanowiska – wybiera się tych kandydatów, którzy mają o odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe.

Praca psychologa w policji wiąże się zarówno z pomocą terapeutyczną dla policji jak i z udziałem w procesie przesłuchiwania oskarżonych, zbieraniem dowodów w śledztwie i innymi sprawami związanymi z pracą na posterunku policji.

Po reformie w 1999 w każdym z województw i w każdej komendzie głównej powstały tzw. zespoły psychologów. Zespoły te przekształcały się w sekcje, zaś sekcje w wydziały. Teraz funkcjonują trzy wydziały psychologów (KWP w Łodzi, KSP oraz KGP), oraz dwa zespoły psychologów (KWP Gorzów Wielkopolski oraz Kraków), zaś reszta to sekcje.

Psycholodzy policyjni to zazwyczaj funkcjonariusze, którzy ukończyli studia magisterskie z psychologii. Rzadziej są to cywile. Zarobki psychologów policyjnych są ustalane w ten sam sposób, pozostałych policjantów. W sekcji psychologów jest kilka grup zaszeregowania, co pozwala na to by zachować drogę awansu, lecz zadania policyjnego psychologa nie wiąże się z przynależnością do poszczególnych grup.

Jak zacząć naukę aby zostać psychologiem w policji?

Dla przyszłych psychologów najlepsze jest liceum. Wpierw trzeba jednak skończyć gimnazjum. Potem kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym na profilu polski – historia lub biologia- geografia. Pod koniec nauki w liceum trzeba napisać maturę z polskiego, angielskiego i najlepiej z biologii i z historii.

Ewentualnie można zdawać fizykę i geografię( ale najlepiej spojrzeć na kryteria przyjęć na kierunek -psychologia). Po zdanej maturze przyszły psycholog musi złożyć dokumenty na uczelnię ( na uniwersytet albo do prywatnej szkoły -w prywatnej szkole płaci się czesne).

Studia z psychologii trwają 5 lat. Po ich ukończeniu uzyskuje się tytuł magistra psychologii. Oprócz tego trzeba odbyć staże, szkolenia gdyż w tej dziedzinie ważne jest dokształcanie. Można poza tym pójść do 4-letniej szkoły psychoterapii, odbyć tam szkolenia oraz zdać certyfikacyjny egzamin i zostać psychoterapeutą.



Zadania psychologa policyjnego

Głównym zadaniem psychologów policyjnych jest umożliwienie policjantom oraz innym pracownikom skorzystania z pomocy psychologicznej i pomocy psychoterapeutycznej. Najważniejszym jest to, by policjanci:

  • mieli dobry kontakt z psychologiem,
  • swobodnie mówili o problemach
  • budowali pozytywne relacje

Pod opiekę psychologiczną pracownik Policji może trafić wtedy gdy:

  • zgłosi się sam,
  • wyśle go do psychologa przełożony
  • sam psycholog zainicjuje spotkanie po uzyskaniu informacji o kryzysowej sytuacji związanej z policjantem.

Nawet w przypadku skierowania po poradę, policjant musi wyrazić zgodę. Z doświadczenia psychologów z KGP, czyli Komendy Głównej Policji wynika, że zazwyczaj policjanci i pracownicy z Policji sami zgłaszają się po porady , bez żadnych wpływów.

Psycholodzy policyjni zajmują się działalnością profilaktyczną oraz edukacyjną W policji realizowano już programy z zakresu :

  • przeciwdziałania problemom alkoholizmu,
  • przeciwdziałania przemocy w domu w rodzinach policyjnych,
  • profilaktyki stresu.

Bardzo często psycholodzy policyjni uczestniczą:

  • w akcjach policji,
  • konsultują przeprowadzane negocjacje policyjne,
  • w szkoleniach dla policjantów, np. z zapewniania bezpieczeństwa w czasie imprez masowych.

Psycholodzy policyjni przygotowują portrety psychologiczne przestępców, co jest pomocne przy ich ujęciu. Poprzez analizę materiałów z danej sprawy i w zależności od zdobytych informacji psychologowie mogą określić hipotetyczne cechy oraz zachowania sprawców: wiek, płeć, doświadczenia przestępcze, pozycję społeczno–materialną, wykształcenie, oraz sytuację rodzinną i osobowościowe cechy sprawcy (w tym typ osobowości i skłonność do zachowań agresywnych itp.). Wyjaśniają też związek osobowości sprawcy z czynem karalnym. Zazwyczaj na życzenie sędziego albo prokuratora, biorą udział w postępowaniu w kolejnych jego etapach.

Specjalizacje psychologów policyjnych

Specjaliści z zakresu psychologii policyjnej stosowanej wspierają policjantów w śledztwie – dokonują analizy materiałów operacyjnych i materiałów procesowych. Tworzą psychologiczne profile nieznanych sprawców przestępstw, szczególnie zabójstw, gwałtów i podpaleń, oraz tworzą osobowe charakterystyki podejrzanych.

Psycholodzy policyjni pomagają w opracowaniu taktyki operacyjno-rozpoznawczych oraz dochodzeniowo-śledczych, czynności lub pomagają w typowaniu sprawców.

Psycholodzy z zarządzania zasobami ludzkimi w policji zajmują się szeroko rozumianą psychologia pracy i menadżerską i psychologią związaną z organizacją pracy. Psycholodzy ci zajmują rekrutacją oraz selekcją funkcjonariuszy do służby poszczególne stanowiska, a także zarządzaniem kompetencjami, oceną i rozwojem funkcjonariuszy, ale szkoleniami np. z miękkich kompetencji kierowniczych.

W przypadku trzeciej specjalizacji psychologów policyjnych – opieki psychologicznej oraz psychoedukacji, osoby te pomagają pracownikom policji w kryzysowych sytuacjach, a więc w szeroko pojętym odreagowywaniu sytuacji stresowych które są związane z wykonywaniem zawodu policjanta.

Małgorzata Ignaszak

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez Małgorzatę Ignaszak z SUI Psychologia Coaching z Poznania.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ