Jak zostać psychologiem policyjnym?



Psycholog, który jest zatrudniony przez policję musi wykazywać się kluczowymi umiejętnościami i cechami. Na przykład, psycholog ten musi posiadać doskonałe umiejętności analityczne, obserwacyjne i komunikacyjne.

 

Wynika to z tego, iż psycholodzy policyjni zbierają wywiady od osób podejrzanych, świadków itp., a oprócz tego muszą przygotowywać raporty i pracować z ludźmi pochodzącymi z różnych środowisk. Psycholog policyjny musi być dojrzały i cierpliwy, gdyż ma do czynienia z osobami borykającymi się z problemami psychicznymi lub dopuszczającymi się przestępstw. Wreszcie, muszą przestrzegać etyki zawodowej, gdyż mają do czynienia z poufnymi i tajnymi informacjami.

Psycholog policyjny tak jak inni praktykujący psycholodzy, musi uzyskać dyplom wyższej uczelni. Psychologiem policyjnym możne być policjant, oraz cywil. W przypadku służby cywilnej przeprowadza się konkurs – zależnie od specyfiki stanowiska – wybiera się tych kandydatów, którzy mają o odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe.

Praca psychologa w policji wiąże się zarówno z pomocą terapeutyczną dla policji jak i z udziałem w procesie przesłuchiwania oskarżonych, zbieraniem dowodów w śledztwie i innymi sprawami związanymi z pracą na posterunku policji.

Po reformie w 1999 w każdym z województw i w każdej komendzie głównej powstały tzw. zespoły psychologów. Zespoły te przekształcały się w sekcje, zaś sekcje w wydziały. Teraz funkcjonują trzy wydziały psychologów (KWP w Łodzi, KSP oraz KGP), oraz dwa zespoły psychologów (KWP Gorzów Wielkopolski oraz Kraków), zaś reszta to sekcje.

Psycholodzy policyjni to zazwyczaj funkcjonariusze, którzy ukończyli studia magisterskie z psychologii. Rzadziej są to cywile. Zarobki psychologów policyjnych są ustalane w ten sam sposób, pozostałych policjantów. W sekcji psychologów jest kilka grup zaszeregowania, co pozwala na to by zachować drogę awansu, lecz zadania policyjnego psychologa nie wiąże się z przynależnością do poszczególnych grup.

Jak zacząć naukę aby zostać psychologiem w policji?

Dla przyszłych psychologów najlepsze jest liceum. Wpierw trzeba jednak skończyć gimnazjum. Potem kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym na profilu polski – historia lub biologia- geografia. Pod koniec nauki w liceum trzeba napisać maturę z polskiego, angielskiego i najlepiej z biologii i z historii.

Ewentualnie można zdawać fizykę i geografię( ale najlepiej spojrzeć na kryteria przyjęć na kierunek -psychologia). Po zdanej maturze przyszły psycholog musi złożyć dokumenty na uczelnię ( na uniwersytet albo do prywatnej szkoły -w prywatnej szkole płaci się czesne).

Studia z psychologii trwają 5 lat. Po ich ukończeniu uzyskuje się tytuł magistra psychologii. Oprócz tego trzeba odbyć staże, szkolenia gdyż w tej dziedzinie ważne jest dokształcanie. Można poza tym pójść do 4-letniej szkoły psychoterapii, odbyć tam szkolenia oraz zdać certyfikacyjny egzamin i zostać psychoterapeutą.



Zadania psychologa policyjnego

Głównym zadaniem psychologów policyjnych jest umożliwienie policjantom oraz innym pracownikom skorzystania z pomocy psychologicznej i pomocy psychoterapeutycznej. Najważniejszym jest to, by policjanci:

  • mieli dobry kontakt z psychologiem,
  • swobodnie mówili o problemach
  • budowali pozytywne relacje

Pod opiekę psychologiczną pracownik Policji może trafić wtedy gdy:

  • zgłosi się sam,
  • wyśle go do psychologa przełożony
  • sam psycholog zainicjuje spotkanie po uzyskaniu informacji o kryzysowej sytuacji związanej z policjantem.

Nawet w przypadku skierowania po poradę, policjant musi wyrazić zgodę. Z doświadczenia psychologów z KGP, czyli Komendy Głównej Policji wynika, że zazwyczaj policjanci i pracownicy z Policji sami zgłaszają się po porady , bez żadnych wpływów.

Psycholodzy policyjni zajmują się działalnością profilaktyczną oraz edukacyjną W policji realizowano już programy z zakresu :

  • przeciwdziałania problemom alkoholizmu,
  • przeciwdziałania przemocy w domu w rodzinach policyjnych,
  • profilaktyki stresu.

Bardzo często psycholodzy policyjni uczestniczą:

  • w akcjach policji,
  • konsultują przeprowadzane negocjacje policyjne,
  • w szkoleniach dla policjantów, np. z zapewniania bezpieczeństwa w czasie imprez masowych.

Psycholodzy policyjni przygotowują portrety psychologiczne przestępców, co jest pomocne przy ich ujęciu. Poprzez analizę materiałów z danej sprawy i w zależności od zdobytych informacji psychologowie mogą określić hipotetyczne cechy oraz zachowania sprawców: wiek, płeć, doświadczenia przestępcze, pozycję społeczno–materialną, wykształcenie, oraz sytuację rodzinną i osobowościowe cechy sprawcy (w tym typ osobowości i skłonność do zachowań agresywnych itp.). Wyjaśniają też związek osobowości sprawcy z czynem karalnym. Zazwyczaj na życzenie sędziego albo prokuratora, biorą udział w postępowaniu w kolejnych jego etapach.

Specjalizacje psychologów policyjnych

Specjaliści z zakresu psychologii policyjnej stosowanej wspierają policjantów w śledztwie – dokonują analizy materiałów operacyjnych i materiałów procesowych. Tworzą psychologiczne profile nieznanych sprawców przestępstw, szczególnie zabójstw, gwałtów i podpaleń, oraz tworzą osobowe charakterystyki podejrzanych.

Psycholodzy policyjni pomagają w opracowaniu taktyki operacyjno-rozpoznawczych oraz dochodzeniowo-śledczych, czynności lub pomagają w typowaniu sprawców.

Psycholodzy z zarządzania zasobami ludzkimi w policji zajmują się szeroko rozumianą psychologia pracy i menadżerską i psychologią związaną z organizacją pracy. Psycholodzy ci zajmują rekrutacją oraz selekcją funkcjonariuszy do służby poszczególne stanowiska, a także zarządzaniem kompetencjami, oceną i rozwojem funkcjonariuszy, ale szkoleniami np. z miękkich kompetencji kierowniczych.

W przypadku trzeciej specjalizacji psychologów policyjnych – opieki psychologicznej oraz psychoedukacji, osoby te pomagają pracownikom policji w kryzysowych sytuacjach, a więc w szeroko pojętym odreagowywaniu sytuacji stresowych które są związane z wykonywaniem zawodu policjanta.

Małgorzata Ignaszak

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez Małgorzatę Ignaszak z SUI Psychologia Coaching z Poznania.

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru – świętuj, bo warto!

82 proc. Polaków umie jeździć na rowerze, ale ilu z nich wybiera ten środek transportu na co dzień? Okazuje się,…
CZYTAJ

Czy Porozumienie paryskie rzeczywiście doprowadzi do dekarbonizacji globalnej gospodarki w okresie wskazywanym jako optymalny przez IPCC?

Podczas gdy instytucje unijne przygotowują się do cyklu legislacyjnego, który ma zakończyć się przyjęciem celu redukcyjnego na poziomie UE na…
CZYTAJ

ASICS prezentuje model GEL-KAYANO 30 Komfort butów stabilizujących na zupełnie nowym poziomie

Marka ASICS prezentuje model GEL-KAYANO 30 – najwygodniejsze buty do biegania ze stabilizacją, wyposażone w zupełnie nowe technologie, zapewniające biegaczom…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Koktajl brzoskwiniowo-truskawkowy z nasionami chia

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Warzywne burgery

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Aromatyczne double burgery z pleśniowym serem i konfiturą z cebuli

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Tortilla ze szpinakiem

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

1 uczestnik = 1 drzewo. Startuje wyzwanie Healthy Cities

Z początkiem czerwca wystartowało wyzwanie Healthy Cities organizowane przez Grupę LUX MED. Do akcji dołączyli mieszkańcy 66 miast na prawach…
CZYTAJ

Sekret idealnego bikini: depilacja laserowa bez tajemnic

Chcesz się świetnie prezentować na plaży w te wakacje? Sprawdź, dlaczego depilacja laserowa z każdym rokiem zyskuje nowe rzesze fanek…
CZYTAJ

Słońce wrogiem młodej i gładkiej skóry! Dowiedz się co to jest fotostarzenie, dlaczego słońce „topi” kolagen i czy można temu zapobiec

Lato widać już na horyzoncie. Wszystkie portale, jak co roku o tej porze, obowiązkowo publikują „ABC bezpiecznego opalania”, a w…
CZYTAJ

Jak szybko zapuścić włosy? Najlepsze sposoby polecane przez trychologa

Długie, gęste włosy od zawsze były symbolem piękna i atrakcyjności. Dlatego nie dziwi fakt, że wiele osób pragnie zapuścić je…
CZYTAJ

E-papierosy a zdrowie. Sprawdź, jakie są fakty i mity na ten temat

Światowy Dzień Bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, to doskonała okazja do zwrócenia uwagi na wpływ e-papierosów na zdrowie. W ostatnich…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru – świętuj, bo warto!

82 proc. Polaków umie jeździć na rowerze, ale ilu z nich wybiera…
CZYTAJ

1 uczestnik = 1 drzewo. Startuje wyzwanie Healthy Cities

Z początkiem czerwca wystartowało wyzwanie Healthy Cities organizowane przez Grupę LUX MED.…
CZYTAJ

E-papierosy a zdrowie. Sprawdź, jakie są fakty i mity na ten temat

Światowy Dzień Bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, to doskonała okazja do zwrócenia…
CZYTAJ

Dlaczego warto pójść do ginekologa na NFZ?

Opieka zdrowotna jest niezwykle istotna dla utrzymania naszego dobrostanu, a regularne wizyty…
CZYTAJ

Zawał serca: 60 minut, które decydują o życiu! Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zawale serca

Na zawał serca każdego roku umiera w Polsce ok. 15 tys. osób.…
CZYTAJ