Jak wybrać skuteczny antyperspirant?



Dezodorant i antyperspirant to pojęcia, które często stosowane są zamiennie, podczas gdy w rzeczywistości kryją się pod nimi specyfiki o zgoła odmiennym działaniu.

Czym różni się dezodorant od antyperspirantu i jak podjąć decyzję o ich wyborze?

Podstawowa różnica między dezodorantem, a antyperspirantem jest taka, że dezodorant tylko usuwa zapach potu niszcząc rozkładające go bakterie, podczas gdy antyperspirant zawiera w sobie substancje, które powstrzymują wydzielanie potu poprzez zwężenie ujść kanalików potowych.

Podejmując decyzję pomiędzy wyborem dezodorantu lub antyperspirantu, należy zwrócić uwagę na to czy posiadamy problemy z poceniem się. Najczęściej występuje on u osób, które mają czynienia z silnymi emocjami i stresem lub wysiłkiem fizycznym. Wówczas warto jest zamiast po dezodorant, sięgnąć po antyperspirant.

Antyperspiranty powinny używać także osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie i posiadające wrażliwą skórę, ponieważ obecne w dezodorantach konserwanty i dodatki zapachowe mogą mieć drażniący wpływ na skórę.

Skład antyperspirantów

Decydując się na wybór antyperspirantu warto zwrócić uwagę na jego skład. By był on skuteczny w stosowaniu, podstawowymi jego składnikami powinny być związki glinu (zazwyczaj w formie chlorku lub hydroksochlorku glinu), a także związki glinowo-cyrkonowe. Dzięki działaniu temperatury i wilgoci przekształcają się one w żel, który blokuje pot by nie wydobywał się on z gruczołów potowych. Jako substancje wspomagające działanie antyperspirantu często stosowane są również alkohol i talk.



Rodzaje antyperspirantów. Jak wybrać skuteczny antyperspirant dla siebie?

Decydując się na wybór konkretnej odmiany antyperspirantu, warto jest zwrócić na sposób ich aplikacji i wynikające z tego konsekwencje. Można wyróżnić cztery zasadnicze odmiany antyperspirantów – w aerozolu, w sztyfcie, w kulce lub w formie kremu.

Najwygodniejszą odmianą antyperspirantów są te dostępne w aerozolu. Zawierają one w sobie często alkohol, który chłodzi i dezynfekuje skórę, a także talk, którego działanie polega na wchłanianiu potu. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ taki antyperspirant może pozostawiać po sobie białe plamy, szczególnie na ubraniach w ciemniejszym kolorze.

Równie wygodnym rozwiązaniem może być zastosowanie antyperspirantu w formie sztyftu lub kulki. Aplikuje się go bezpośrednio na skórę. Do jego zalet należą niewielkie rozmiary, które pozwalają go bezproblemowo transportować w torebce lub plecaku, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem w stosunku do osób, które dużo podróżują, a często także brak zapachu, dzięki czemu można go stosować w połączeniu z dezodorantem lub ulubionym perfumem, bez obaw, że wpłynie on na zapach.

Jeśli chodzi natomiast o antyperspiranty w formie kremu, są one wskazane do osób, które posiadają wrażliwą skórę. Oprócz tego, że w swoim składzie są one bogate w składniki, które likwidują problem pocenia się, zawierają one także w sobie składniki, które działają kojąco na skórę i minimalizują ryzyko wystąpienia jej podrażnień.

Artykuł przygotowany przez specjalistów z apo-discounter.pl

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi coraz częściej spotykają się z przypadkami przewlekłego bólu…
CZYTAJ

Niedostrzegany problem – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Plaga otyłości wśród dzieci to nie tylko kwestia społeczna, czy estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna: - Obecnie do specjalistów trafiają…
CZYTAJ

Z Miłości do Włoch!

Warszawa, 20 stycznia 2025 r. – W wyjątkowej przestrzeni budynku Senator przy ulicy Bielańskiej w Warszawie odbył się spektakularny pokaz…
CZYTAJ

Zmysłoterapia – zapachy dobrego nastroju. Jak oddziaływają na nas zapachy?

Zapachy otaczają nas na każdym kroku – w domu, pracy, czy podczas spacerów. Czasami są niemal niezauważalne, innym razem wywołują…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne w Klinice Urody Beleza – dlaczego warto?

Szybkie tempo życia i ciągły stres sprawiają, że coraz więcej osób szuka rozwiązań, które pozwolą im nieco odpocząć i rozluźnić…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ