Jak wybrać skuteczny antyperspirant?



Dezodorant i antyperspirant to pojęcia, które często stosowane są zamiennie, podczas gdy w rzeczywistości kryją się pod nimi specyfiki o zgoła odmiennym działaniu.

Czym różni się dezodorant od antyperspirantu i jak podjąć decyzję o ich wyborze?

Podstawowa różnica między dezodorantem, a antyperspirantem jest taka, że dezodorant tylko usuwa zapach potu niszcząc rozkładające go bakterie, podczas gdy antyperspirant zawiera w sobie substancje, które powstrzymują wydzielanie potu poprzez zwężenie ujść kanalików potowych.

Podejmując decyzję pomiędzy wyborem dezodorantu lub antyperspirantu, należy zwrócić uwagę na to czy posiadamy problemy z poceniem się. Najczęściej występuje on u osób, które mają czynienia z silnymi emocjami i stresem lub wysiłkiem fizycznym. Wówczas warto jest zamiast po dezodorant, sięgnąć po antyperspirant.

Antyperspiranty powinny używać także osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie i posiadające wrażliwą skórę, ponieważ obecne w dezodorantach konserwanty i dodatki zapachowe mogą mieć drażniący wpływ na skórę.

Skład antyperspirantów

Decydując się na wybór antyperspirantu warto zwrócić uwagę na jego skład. By był on skuteczny w stosowaniu, podstawowymi jego składnikami powinny być związki glinu (zazwyczaj w formie chlorku lub hydroksochlorku glinu), a także związki glinowo-cyrkonowe. Dzięki działaniu temperatury i wilgoci przekształcają się one w żel, który blokuje pot by nie wydobywał się on z gruczołów potowych. Jako substancje wspomagające działanie antyperspirantu często stosowane są również alkohol i talk.



Rodzaje antyperspirantów. Jak wybrać skuteczny antyperspirant dla siebie?

Decydując się na wybór konkretnej odmiany antyperspirantu, warto jest zwrócić na sposób ich aplikacji i wynikające z tego konsekwencje. Można wyróżnić cztery zasadnicze odmiany antyperspirantów – w aerozolu, w sztyfcie, w kulce lub w formie kremu.

Najwygodniejszą odmianą antyperspirantów są te dostępne w aerozolu. Zawierają one w sobie często alkohol, który chłodzi i dezynfekuje skórę, a także talk, którego działanie polega na wchłanianiu potu. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ taki antyperspirant może pozostawiać po sobie białe plamy, szczególnie na ubraniach w ciemniejszym kolorze.

Równie wygodnym rozwiązaniem może być zastosowanie antyperspirantu w formie sztyftu lub kulki. Aplikuje się go bezpośrednio na skórę. Do jego zalet należą niewielkie rozmiary, które pozwalają go bezproblemowo transportować w torebce lub plecaku, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem w stosunku do osób, które dużo podróżują, a często także brak zapachu, dzięki czemu można go stosować w połączeniu z dezodorantem lub ulubionym perfumem, bez obaw, że wpłynie on na zapach.

Jeśli chodzi natomiast o antyperspiranty w formie kremu, są one wskazane do osób, które posiadają wrażliwą skórę. Oprócz tego, że w swoim składzie są one bogate w składniki, które likwidują problem pocenia się, zawierają one także w sobie składniki, które działają kojąco na skórę i minimalizują ryzyko wystąpienia jej podrażnień.

Artykuł przygotowany przez specjalistów z apo-discounter.pl

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ