Jak wybrać skuteczny antyperspirant?



Dezodorant i antyperspirant to pojęcia, które często stosowane są zamiennie, podczas gdy w rzeczywistości kryją się pod nimi specyfiki o zgoła odmiennym działaniu.

Czym różni się dezodorant od antyperspirantu i jak podjąć decyzję o ich wyborze?

Podstawowa różnica między dezodorantem, a antyperspirantem jest taka, że dezodorant tylko usuwa zapach potu niszcząc rozkładające go bakterie, podczas gdy antyperspirant zawiera w sobie substancje, które powstrzymują wydzielanie potu poprzez zwężenie ujść kanalików potowych.

Podejmując decyzję pomiędzy wyborem dezodorantu lub antyperspirantu, należy zwrócić uwagę na to czy posiadamy problemy z poceniem się. Najczęściej występuje on u osób, które mają czynienia z silnymi emocjami i stresem lub wysiłkiem fizycznym. Wówczas warto jest zamiast po dezodorant, sięgnąć po antyperspirant.

Antyperspiranty powinny używać także osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie i posiadające wrażliwą skórę, ponieważ obecne w dezodorantach konserwanty i dodatki zapachowe mogą mieć drażniący wpływ na skórę.

Skład antyperspirantów

Decydując się na wybór antyperspirantu warto zwrócić uwagę na jego skład. By był on skuteczny w stosowaniu, podstawowymi jego składnikami powinny być związki glinu (zazwyczaj w formie chlorku lub hydroksochlorku glinu), a także związki glinowo-cyrkonowe. Dzięki działaniu temperatury i wilgoci przekształcają się one w żel, który blokuje pot by nie wydobywał się on z gruczołów potowych. Jako substancje wspomagające działanie antyperspirantu często stosowane są również alkohol i talk.



Rodzaje antyperspirantów. Jak wybrać skuteczny antyperspirant dla siebie?

Decydując się na wybór konkretnej odmiany antyperspirantu, warto jest zwrócić na sposób ich aplikacji i wynikające z tego konsekwencje. Można wyróżnić cztery zasadnicze odmiany antyperspirantów – w aerozolu, w sztyfcie, w kulce lub w formie kremu.

Najwygodniejszą odmianą antyperspirantów są te dostępne w aerozolu. Zawierają one w sobie często alkohol, który chłodzi i dezynfekuje skórę, a także talk, którego działanie polega na wchłanianiu potu. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ taki antyperspirant może pozostawiać po sobie białe plamy, szczególnie na ubraniach w ciemniejszym kolorze.

Równie wygodnym rozwiązaniem może być zastosowanie antyperspirantu w formie sztyftu lub kulki. Aplikuje się go bezpośrednio na skórę. Do jego zalet należą niewielkie rozmiary, które pozwalają go bezproblemowo transportować w torebce lub plecaku, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem w stosunku do osób, które dużo podróżują, a często także brak zapachu, dzięki czemu można go stosować w połączeniu z dezodorantem lub ulubionym perfumem, bez obaw, że wpłynie on na zapach.

Jeśli chodzi natomiast o antyperspiranty w formie kremu, są one wskazane do osób, które posiadają wrażliwą skórę. Oprócz tego, że w swoim składzie są one bogate w składniki, które likwidują problem pocenia się, zawierają one także w sobie składniki, które działają kojąco na skórę i minimalizują ryzyko wystąpienia jej podrażnień.

Artykuł przygotowany przez specjalistów z apo-discounter.pl

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ