Jak wybrać skuteczny antyperspirant?



Dezodorant i antyperspirant to pojęcia, które często stosowane są zamiennie, podczas gdy w rzeczywistości kryją się pod nimi specyfiki o zgoła odmiennym działaniu.

Czym różni się dezodorant od antyperspirantu i jak podjąć decyzję o ich wyborze?

Podstawowa różnica między dezodorantem, a antyperspirantem jest taka, że dezodorant tylko usuwa zapach potu niszcząc rozkładające go bakterie, podczas gdy antyperspirant zawiera w sobie substancje, które powstrzymują wydzielanie potu poprzez zwężenie ujść kanalików potowych.

Podejmując decyzję pomiędzy wyborem dezodorantu lub antyperspirantu, należy zwrócić uwagę na to czy posiadamy problemy z poceniem się. Najczęściej występuje on u osób, które mają czynienia z silnymi emocjami i stresem lub wysiłkiem fizycznym. Wówczas warto jest zamiast po dezodorant, sięgnąć po antyperspirant.

Antyperspiranty powinny używać także osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie i posiadające wrażliwą skórę, ponieważ obecne w dezodorantach konserwanty i dodatki zapachowe mogą mieć drażniący wpływ na skórę.

Skład antyperspirantów

Decydując się na wybór antyperspirantu warto zwrócić uwagę na jego skład. By był on skuteczny w stosowaniu, podstawowymi jego składnikami powinny być związki glinu (zazwyczaj w formie chlorku lub hydroksochlorku glinu), a także związki glinowo-cyrkonowe. Dzięki działaniu temperatury i wilgoci przekształcają się one w żel, który blokuje pot by nie wydobywał się on z gruczołów potowych. Jako substancje wspomagające działanie antyperspirantu często stosowane są również alkohol i talk.



Rodzaje antyperspirantów. Jak wybrać skuteczny antyperspirant dla siebie?

Decydując się na wybór konkretnej odmiany antyperspirantu, warto jest zwrócić na sposób ich aplikacji i wynikające z tego konsekwencje. Można wyróżnić cztery zasadnicze odmiany antyperspirantów – w aerozolu, w sztyfcie, w kulce lub w formie kremu.

Najwygodniejszą odmianą antyperspirantów są te dostępne w aerozolu. Zawierają one w sobie często alkohol, który chłodzi i dezynfekuje skórę, a także talk, którego działanie polega na wchłanianiu potu. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ taki antyperspirant może pozostawiać po sobie białe plamy, szczególnie na ubraniach w ciemniejszym kolorze.

Równie wygodnym rozwiązaniem może być zastosowanie antyperspirantu w formie sztyftu lub kulki. Aplikuje się go bezpośrednio na skórę. Do jego zalet należą niewielkie rozmiary, które pozwalają go bezproblemowo transportować w torebce lub plecaku, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem w stosunku do osób, które dużo podróżują, a często także brak zapachu, dzięki czemu można go stosować w połączeniu z dezodorantem lub ulubionym perfumem, bez obaw, że wpłynie on na zapach.

Jeśli chodzi natomiast o antyperspiranty w formie kremu, są one wskazane do osób, które posiadają wrażliwą skórę. Oprócz tego, że w swoim składzie są one bogate w składniki, które likwidują problem pocenia się, zawierają one także w sobie składniki, które działają kojąco na skórę i minimalizują ryzyko wystąpienia jej podrażnień.

Artykuł przygotowany przez specjalistów z apo-discounter.pl

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ