Jak działają perfumy?



Nagle polubiłaś perfumy, chociaż ich zapach z początku Ci nie odpowiada? Paradoksalnie jest w tym sporo logiki. Odkrywanie nowych perfum jest niezwykle tajemnicze – otwieranie nowego flakonika jest jak podróż w ekscytującą, aromatyczną podróż. Każdy zapach inaczej pachnie, gdy jest we flakoniku, inaczej, gdy rozpylisz go na bibułkę, a jeszcze inaczej, gdy połączy się z Twoją skórą. Jak działają perfumy?

 

Od serca do głowy

Jeśli zapach dobierasz, wąchając perfumy po naniesieniu ich na ręku lub we flakonie – popełniasz błąd. Perfumy nie pachną przez cały czas tak samo. Ich zapach wydziela się w czterech fazach. Aby lepiej to zobrazować, posłużmy się

pięknych kwiatowo-orientalnym zapachem:

Otwarcie flakonika

Na krótki moment poczujesz zapach kwiatowy zdominowany przez zawarty w perfumach alkohol. To zjawisko normalne – dlatego nie powinno się sugerować tym pierwszym wrażeniem po spotkaniu z nowymi perfumami.

Nuty głowy

To zespół zapachów, które będziesz odczuwać przez około kwadrans po rozpyleniu na ciało. Jest zwykle przeznaczony tylko dla Ciebie i najbliższej osoby, więc powianiem wprowadzać Cię w dobry nastrój. W przypadku perfum Chloe z 2015 roku jest to świeży, rześki zapach cytrusowo-kwiatowy cytryny i bergamotki, który równoważy subtelny aromat magnolii.



Nuty serca

Po około 15 minutach zaczniesz odczuwać tzw. serce perfum. Zespół zapachów utrzymuje się zwykle do 3 godzin. I tak nasza Chloe jest niezwykle kobieca i subtelna. Pachnie zroszoną białą różą i gardenią. Zapachy kwiatowe są najbardziej klasyczne – pasują więc nie tylko na randkę, ale i na co dzień.

Specjaliści od savoir-vivre’u twierdzą, że jeśli dominuje w nich kwiat o zapachu delikatnym i subtelnym jak róża, perfumy będą pasować również osobom na kierowniczym stanowisku. Jedno jest pewne – nie jest to zapach nudny, ponieważ echa cytrusów nadają mu lekkości.

Więcej o doborze perfum kwiatowych przeczytasz tutaj:

Głębia perfum

Nuty bazy, czyli tzw. głębia, to zapach, który będziesz odczuwać przez wiele godzin, a nawet dni, jeśli skropisz perfumami ubranie. W Chloe wyczujesz akordy piżma i romantycznych kwiatów bawełny, które utrwalają zapach. Dają one wrażenie „miękkości” i czystości. Zapach jest świeży i idealny na lato.

Jak dobierać perfumy?

Jeśli masz swój ulubiony zapach i chcesz spróbować czegoś nowego, sprawdź zawartość swoich perfum. Na pewno jeden akord jest w nich dominujący. Szukaj perfum w swoich ulubionych kategoriach zapachowych. Może to być kompozycja kwiatowa, drzewna, orientalna lub cytrusowa. Mogą być to również nuty mieszane.

Nie warto też sprawdzać flakoniki w perfumerii „na ręce” i kupować ich od razu – podczas jednej wizyty nie powinno się sprawdzać więcej niż trzech zapachów, ponieważ nie jest się wówczas w stanie prawidłowo ocenić ich zapachy. Dlatego sięgając po nieznane perfumy, warto najpierw uzyskać informacje o ich strukturze zapachowej. Wtedy łatwiej dobrać nutę do własnych upodobań, pory roku, stroju i okazji.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ