Glinki – skarby z ziemi



Skutecznie oczyszczają skórę, dostarczają niezbędnych minerałów, mogą zastąpić maseczkę, peeling, a nawet szampon. O czym mowa? O naturalnych glinkach. Ich właściwości lecznicze znane są już od tysięcy lat, ale w pielęgnacji stosujemy je dopiero od niedawna. Dziś sprawdzamy, jak działają te najpopularniejsze.

Glinki korzystnie wpływają na naszą skórę, pielęgnują ją, a nawet mogą leczyć. Ich skład przypomina tablicę Mendelejewa, ale w pozytywnym sensie – bogactwo składników mineralnych pozwala poprawić stan każdego rodzaju skóry. W dodatku glinki są w stu procentach naturalne, więc bardzo rzadko wywołują reakcje alergiczne. Warto wykorzystywać je w ramach domowych zabiegów.

Prosto z Maroka

Jedną z najpopularniejszych i stosowanych już od stuleci jest glinka Rhassoul (nazywana też Ghassoul), której jedyne znane złoża występują w Maroku. Tam już w XII wieku Beduini wykorzystywali ją przede wszystkim do mycia twarzy i ciała, a także włosów. Dziś jej właściwości docenia się w dermatologii i kosmetologii. – Nic w tym dziwnego. Dzięki bogactwu składników mineralnych, między innymi zawartości magnezu, krzemu, potasu, wapnia, żelaza, glinu, miedzi, litu i cynku, ta glinka doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do alergii, a także tłustej i trądzikowej – mówi Ewa Mazurkiewicz, ekspert ds. kosmetyków ze sklepu internetowego MarokoSklep.com.

Glinka Rhassoul jest sprzedawana w postaci płytek lub proszku. Po wymieszaniu z wodą powstaje z niej maseczka lub peeling, które można stosować do pielęgnacji ciała „od stóp do głów”. – Zabiegi z wykorzystaniem glinki Rhassoul usuwają martwe komórki i odświeżają skórę, przeciwdziałają też jej wysuszeniu i łuszczeniu. Dodatkowo działają matująco i regulują wydzielanie sebum. Pomagają także walczyć z rozstępami i cellulitem – wymienia Ewa Mazurkiewicz z MarokoSklep.com. Glinkę Rhassoul wykorzystuje się także do wykonania tradycyjnego rytuału hammam. Wzorem Beduinów można ją też stosować jako naturalny szampon, bo dzięki swoim właściwościom pielęgnuje włosy i odbudowuje ich strukturę, nie uszkadzając włókien keratynowych i łuski włosowej. Oczyszcza również skórę głowy i chroni jej warstwę lipidową.



W kolorach tęczy

W pielęgnacji bardzo często stosowana jest również glinka zielona. Zawiera ona ponad 20 minerałów, między innymi magnez, cynk, krzem i potas. Sprawdza się w szczególności u osób z cerą trądzikową i problematyczną (ale uwaga – nie należy używać jej zbyt często, ponieważ może nadmiernie przesuszyć skórę).

Maseczka z zielonej glinki oczyszcza i dezynfekuje, ma także działanie ściągające, regenerujące i kojące. Z kolei peeling złuszcza martwy naskórek i zapobiega powstawaniu zaskórników. Zielona glinka sprawdza się również w walce z cellulitem. Jest też zalecana osobom, których problemem są szybko przetłuszczające się włosy oraz łupież. Stosowana jako naturalny szampon lub maska pobudza krążenie krwi w skórze głowy, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu, a także reguluje wydzielanie sebum.

Zielona glinka nie nadaje się niestety do pielęgnacji cery suchej i delikatnej – w tym przypadku lepiej sprawdzi się ta biała, czerwona, żółta lub jeszcze łagodniejsza różowa. Glinka biała działa łagodząco, odżywia i wygładza cerę, poprawia jej koloryt i łagodnie ściąga pory. Ma także właściwości gojące i zabliźniające, które zawdzięcza dużej zawartości aluminium. Jest na tyle delikatna, że stosuje się ją również w dziecięcych pudrach.

Kolejną odmianą jest glinka czerwona, zawdzięczająca swoją barwę tlenkowi żelaza i związkom miedzi. Pomaga ona w leczeniu i łagodzeniu trądziku różowatego, świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej, a jednocześnie wrażliwej. Dodatkowo przeciwdziała rozszerzaniu się naczynek, obkurcza je i uszczelnia, absorbuje też nadmiar sebum. Niemal identyczny skład i działanie jak glinka czerwona ma glinka żółta (jest jeszcze bogatsza w żelazo).

W laboratoriach opracowano ponadto naturalną glinkę różową – jest ona połączeniem glinki białej i czerwonej. Również wykorzystuje się ją do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień, a także mieszanej i suchej, bo nie działa ona tak intensywnie jak glinki, z których się składa.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ