Fakty i mity na temat peelingu – czy peeling to kosmetyk dla każdego? Jak wybrać ten odpowiedni dla swojej skóry?



Skóra człowieka jest w ciągłym ruchu. Jej komórki nieustannie odradzają się, obumierają, a następnie zastępowane są przez nowe. Jednak wraz z wiekiem, a także pod wpływem stresu, zanieczyszczeń środowiska czy indywidualnych predyspozycji, proces ten może ulegać zaburzeniom lub spowolnieniu. Kosmetykiem, który może pomóc w regularnym odnawianiu się naskórka poprzez stymulację produkcji włókien kolagenowo – elastynowych są peelingi.

Odpowiednio dobrany peeling sprawia, że skóra jest lepiej ukrwiona, gładsza, bardziej promienna, pory stają się odblokowane, a zmarszczki na jej powierzchni mniej widoczne.  Skóra lepiej przyswaja składniki aktywne zawarte w preparatach kosmetycznych. Wraz ze wzrostem popularności tego rodzaju kosmetyków narosło wokół nich wiele mitów. Trzeba pamiętać także, że tylko właściwy rodzaj peelingu będzie miał dobroczynny wpływ na naszą skórę. Jaki typ złuszczającego specyfiku jednak wybrać, jak często należy go używać i czy istnieją przeciwwskazania do jego stosowania?

Do najpopularniejszych peelingów zaliczamy peelingi mechaniczne, enzymatyczne oraz chemiczne. Peelingi mechaniczne najczęściej występują w formie mleczka, kremu lub żelu, zawierającego różnej wielkości drobinki ścierające. Przeważnie są to cząsteczki pochodzenia naturalnego: rozdrobnione łupiny owoców pestkowych, łupiny orzechów, a także kryształki cukru lub soli.

– Peelingi mechaniczne drobno i średnioziarniste polecane są szczególnie do cery przetłuszczającej się, ponieważ najlepiej odblokowują pory i ograniczają wydzielanie sebum – mówi Joanna Waszkuć, kosmetolog marki Apis Natural Cosmetics, specjalizującej się w produkcji profesjonalnych kosmetyków pielęgnacyjnych dla gabinetów kosmetycznych a także do domowego użytku.

-Peelingi gruboziarniste dedykowane są tym partiom ciała, gdzie skóra jest grubsza i bardziej odporna, czyli biodrom, pośladkom, stopom itp. Peelingi miodowo-cukrowe z rozpuszczalnymi drobinkami ściernymi mają dodatkowo właściwości intensywnie nawilżające i odżywcze.

Dla osób o skórze suchej, wrażliwej i naczynkowej, której delikatną strukturę mogą zaburzyć mechaniczne procesy ścierania, polecane są peelingi enzymatyczne. Zawierają one roślinne enzymy, które rozluźniają połączenia między komórkami i rozpuszczają martwy naskórek. Peelingi takie nakłada się jak maseczkę i po określonym czasie delikatnie masuje opuszkami palców i spłukuje. – wyjaśnia Joanna Waszkuć z Apis Natural Cosmetics.



Peelingi chemiczne natomiast to zabiegi medyczne, polegające na poddaniu skóry mieszance związków chemicznych o odpowiednim stężeniu. Zazwyczaj stosuje się je w gabinetach u doświadczonego kosmetologa po wcześniejszym wywiadzie  oraz odpowiedniej diagnostyce  stanu i kondycji skóry.

Peelingi chemiczne, w zależności od rodzaju zastosowanej substancji, mogą wpływać na odnowę naskórka, regulację wydzielania sebum, usuwania  przebarwień i blizn. Wiele z nich działa kierunkowo, np. przeciwtrądzikowo, silnie odmładzająco czy też rozjaśniająco.

W większości przypadków, odpowiednio dobrany peeling wykazuje działanie naprawcze, istnieją jednak pewne przeciwwskazania do stosowania tego typu zabiegów. Jednym z nich jest skóra skłonna do alergii, na którą peelingi mogą działać drażniąco.

Dlatego przed zastosowaniem kosmetyku warto wypróbować go na mniejszym fragmencie skóry, na przykład na przedramieniu. Zabiegów złuszczających lepiej unikać także przed ekspozycją na promienie słoneczne, ponieważ skóra taka szybciej poddaje się promieniowaniu UV. Jeśli musimy wyjść na słońce, najlepiej użyć kremów z wysokim filtrem (najbezpieczniej z filtrami fizycznymi czyli mineralnymi).

Peeling mechaniczny lub enzymatyczny warto wykonać natomiast przed zastosowaniem samoopalacza. Dzięki temu opalenizna będzie bardziej równomierna i dłużej się utrzyma. Przeciwwskazaniem do stosowania peelingów mechanicznych jest także trądzik młodzieńczy, który może prowadzić do zaostrzenia stanów zapalnych, a także cera płytko unaczyniona, skłonna do teleangiektazji.

Peelingi należy stosować 1-2 razy w tygodniu w przypadku skóry tłustej i mieszanej oraz 2-3 razy w miesiącu w przypadku skóry suchej lub wrażliwej. Peelingi mechaniczne należy nakładać na oczyszczoną skórę i masować kolistymi ruchami przez kilka minut. Peeling enzymatyczny należy nałożyć na twarz i pozostawić tak długo, jak zaleca producent, a następnie zmyć letnią wodą. Peelingi, odpowiednio dobrane i poprawnie używane, są wielkim sprzymierzeńcem w walce nie tylko z niedoskonałościami skóry, ale też poważniejszymi kłopotami kosmetycznymi, a nawet oznakami starzenia.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ