Fakty i mity na temat peelingu – czy peeling to kosmetyk dla każdego? Jak wybrać ten odpowiedni dla swojej skóry?



Skóra człowieka jest w ciągłym ruchu. Jej komórki nieustannie odradzają się, obumierają, a następnie zastępowane są przez nowe. Jednak wraz z wiekiem, a także pod wpływem stresu, zanieczyszczeń środowiska czy indywidualnych predyspozycji, proces ten może ulegać zaburzeniom lub spowolnieniu. Kosmetykiem, który może pomóc w regularnym odnawianiu się naskórka poprzez stymulację produkcji włókien kolagenowo – elastynowych są peelingi.

Odpowiednio dobrany peeling sprawia, że skóra jest lepiej ukrwiona, gładsza, bardziej promienna, pory stają się odblokowane, a zmarszczki na jej powierzchni mniej widoczne.  Skóra lepiej przyswaja składniki aktywne zawarte w preparatach kosmetycznych. Wraz ze wzrostem popularności tego rodzaju kosmetyków narosło wokół nich wiele mitów. Trzeba pamiętać także, że tylko właściwy rodzaj peelingu będzie miał dobroczynny wpływ na naszą skórę. Jaki typ złuszczającego specyfiku jednak wybrać, jak często należy go używać i czy istnieją przeciwwskazania do jego stosowania?

Do najpopularniejszych peelingów zaliczamy peelingi mechaniczne, enzymatyczne oraz chemiczne. Peelingi mechaniczne najczęściej występują w formie mleczka, kremu lub żelu, zawierającego różnej wielkości drobinki ścierające. Przeważnie są to cząsteczki pochodzenia naturalnego: rozdrobnione łupiny owoców pestkowych, łupiny orzechów, a także kryształki cukru lub soli.

– Peelingi mechaniczne drobno i średnioziarniste polecane są szczególnie do cery przetłuszczającej się, ponieważ najlepiej odblokowują pory i ograniczają wydzielanie sebum – mówi Joanna Waszkuć, kosmetolog marki Apis Natural Cosmetics, specjalizującej się w produkcji profesjonalnych kosmetyków pielęgnacyjnych dla gabinetów kosmetycznych a także do domowego użytku.

-Peelingi gruboziarniste dedykowane są tym partiom ciała, gdzie skóra jest grubsza i bardziej odporna, czyli biodrom, pośladkom, stopom itp. Peelingi miodowo-cukrowe z rozpuszczalnymi drobinkami ściernymi mają dodatkowo właściwości intensywnie nawilżające i odżywcze.

Dla osób o skórze suchej, wrażliwej i naczynkowej, której delikatną strukturę mogą zaburzyć mechaniczne procesy ścierania, polecane są peelingi enzymatyczne. Zawierają one roślinne enzymy, które rozluźniają połączenia między komórkami i rozpuszczają martwy naskórek. Peelingi takie nakłada się jak maseczkę i po określonym czasie delikatnie masuje opuszkami palców i spłukuje. – wyjaśnia Joanna Waszkuć z Apis Natural Cosmetics.



Peelingi chemiczne natomiast to zabiegi medyczne, polegające na poddaniu skóry mieszance związków chemicznych o odpowiednim stężeniu. Zazwyczaj stosuje się je w gabinetach u doświadczonego kosmetologa po wcześniejszym wywiadzie  oraz odpowiedniej diagnostyce  stanu i kondycji skóry.

Peelingi chemiczne, w zależności od rodzaju zastosowanej substancji, mogą wpływać na odnowę naskórka, regulację wydzielania sebum, usuwania  przebarwień i blizn. Wiele z nich działa kierunkowo, np. przeciwtrądzikowo, silnie odmładzająco czy też rozjaśniająco.

W większości przypadków, odpowiednio dobrany peeling wykazuje działanie naprawcze, istnieją jednak pewne przeciwwskazania do stosowania tego typu zabiegów. Jednym z nich jest skóra skłonna do alergii, na którą peelingi mogą działać drażniąco.

Dlatego przed zastosowaniem kosmetyku warto wypróbować go na mniejszym fragmencie skóry, na przykład na przedramieniu. Zabiegów złuszczających lepiej unikać także przed ekspozycją na promienie słoneczne, ponieważ skóra taka szybciej poddaje się promieniowaniu UV. Jeśli musimy wyjść na słońce, najlepiej użyć kremów z wysokim filtrem (najbezpieczniej z filtrami fizycznymi czyli mineralnymi).

Peeling mechaniczny lub enzymatyczny warto wykonać natomiast przed zastosowaniem samoopalacza. Dzięki temu opalenizna będzie bardziej równomierna i dłużej się utrzyma. Przeciwwskazaniem do stosowania peelingów mechanicznych jest także trądzik młodzieńczy, który może prowadzić do zaostrzenia stanów zapalnych, a także cera płytko unaczyniona, skłonna do teleangiektazji.

Peelingi należy stosować 1-2 razy w tygodniu w przypadku skóry tłustej i mieszanej oraz 2-3 razy w miesiącu w przypadku skóry suchej lub wrażliwej. Peelingi mechaniczne należy nakładać na oczyszczoną skórę i masować kolistymi ruchami przez kilka minut. Peeling enzymatyczny należy nałożyć na twarz i pozostawić tak długo, jak zaleca producent, a następnie zmyć letnią wodą. Peelingi, odpowiednio dobrane i poprawnie używane, są wielkim sprzymierzeńcem w walce nie tylko z niedoskonałościami skóry, ale też poważniejszymi kłopotami kosmetycznymi, a nawet oznakami starzenia.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ