Dla włosów ekstrakt ze skrzypu i innych roślin



Ekstrakt ze skrzypu polnego jest prawdziwą skarbnicą potasu i łatwo przyswajalnej krzemionki, które stanowią cenny budulec włosa. Wzmacnia on i uelastycznia strukturę włosa hamując jego wypadanie. Jednak warto, aby szampon i odżywka uzupełnione były także o wyciągi z żeń-szenia, brzozy, pokrzywy, kiełków soi i pszenicy, a także o pantenol.

Krzem i potas w skrzypie na włosy.

Nazwa rośliny pochodzi od charakterystycznego dźwięku skrzypnięcia, który pojawia się w momencie nadepnięcia na nią. Dźwięk ten spowodowany jest wysyceniem ścian komórkowych skrzypów, krzemionką, czyli ditlenkiem krzemu. Stanowi ona 20% spośród związków krzemu, jakie obecne są w roślinie i co ważne, jest rozpuszczalna w wodzie.

Dzięki temu zioło to jest prawdziwą skarbnicą łatwo przyswajalnej krzemionki, co pozwala wykorzystać je w medycynie i kosmetyce. Krzem ponadto pełni ważną rolę w procesie tworzenia tkanki łącznej, keratyny i kolagenu, czyli istotnych składników włosów.

Jednak skrzyp polny to bogate źródło także innej soli mineralnej, a mianowicie potasu. Jest on, od wieków, znanym źródłem urody. W przypadku odpowiedniego poziomu tego pierwiastka w organizmie, skóra jest właściwie nawilżona. Natomiast jego braki powodują nie tylko przesuszenie i łuszczenie się skóry, ale także matowienie. Obydwa te pierwiastki zapobiegają nadmiernemu wypadaniu, łamliwości, siwieniu i rozdwajaniu się końcówek włosów, a także odpowiadają za ich połysk.

Inne ekstrakty roślinne dla zdrowych włosów.

Warto, aby szampon i odżywka do włosów, oprócz ekstraktu ze skrzypu polnego, uzupełnione były również o wyciąg z:

– Żeń-szenia

Dzięki zawartości ponad 200 substancji biologicznie czynnych, wyraźnie wzmacnia i regeneruje włosy oraz dostarcza cebulkom energię, zapewniając witalność i naturalny blask. Poprawia cyrkulację substancji odżywczych, dzięki czemu wzmacnia macierz włosa. Ekstrakt z jego korzenia zarówno przyspiesza porost włosów, jak i zapobiega ich wypadaniu.



– Brzozy

Substancje aktywne wyciągu z kory brzozy posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu stosuje się go przy łupieżu. Ekstrakt ten wzmacnia cebulki włosów, stymuluje odrost włosów np. w przypadku łysienia plackowatego czy po porodzie. Poza tym działa oczyszczająco i regenerująco, nadając włosom witalności. Dzięki niemu włosy stają się gładkie i sprężyste.

– Pokrzywy

Reguluje pracę gruczołów łojowych, przez co włosy mniej się przetłuszczają, dlatego jest pomocny w walce z łupieżem i łojotokiem. Do tego wzmacnia cebulki włosów, dzięki czemu sprzyja ich wzrostowi i gęstości. Jeżeli używamy kosmetyku zawierającego wyciąg z tej rośliny, poprawi się stan nie tylko naszych włosów, lecz także skóry głowy, o której często zapominamy.

– Kiełków soi i pszenicy

Dostarcza energii niezbędnej do syntezy składników budulcowych włosów, czyli protein. Rewitalizuje wzrost włosów, dzięki czemu zapobiega i opóźnia proces ich starzenia się. Kiełki obydwu tych roślin są bogatym źródłem potasu, dlatego przeciwdziałają wypadaniu włosów.

Pantenol.

Oprócz wyciągów roślinnych, kosmetyki do włosów zawierać powinny pantenol, czyli prowitaminę B5. Nawilża on włókno włosowe, czyni włosy podatnymi na czesanie, zmniejsza ich skłonność do rozdwajania, poprawia stan uszkodzonych włosów, pogrubia je oraz łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry.

Na polskim rynku dostępny jest szampon i odżywka marki Pokrzepol, które zawierają ekstrakt ze skrzypu polnego, kiełek soi i pszenicy, a także pantenol. Oprócz tego szampon zawiera wyciąg z żeń-szenia, natomiast odżywka z brzozy i pokrzywy. Skojarzone działanie substancji aktywnych, które zawarte są w tych ekstraktach sprawia, że włosy odzyskują zdrowy wygląd i powstrzymane zostaje ich wzmożone wypadanie. Dlatego przeznaczone są szczególnie do pielęgnacji włosów osłabionych i wypadających.

Kosmetyki te zawierają w swoim składzie naturalne wyciągi roślinne, od pokoleń stosowane do poprawiania kondycji włosa. Szampon dodatkowo posiada optymalnie zrównoważoną kombinację substancji myjących, odżywka natomiast unikatową bazą kondycjonującą, która pokrywa powierzchnię włosa nie obciążając go.

Szampon Pokrzepol nawilża, uelastycznia i wygładza włosy, a także zmniejsza ich łamliwość i skłonność do rozdwajania się. Przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji włosów, z kolei odżywkę tej marki stosuje się 2-3 razy w tygodniu. Należy nanieść ją na wilgotne i czyste włosy, wetrzeć w skórę głowy, a następnie rozprowadzić po całej długości włosów. Aby uzyskać najlepszy rezultat należy, po wmasowaniu obydwu produktów w skórę głowy, pozostawić na włosach przez kilka minut, po czym spłukać.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ