Dermokosmetyki- pomost między kosmetykami i lekami



Dermokosmetyki- pomost między kosmetykami i lekami

Wybór kosmetyków do pielęgnacji skóry bywa czasami niełatwy. Wiele znanych marek często nie bierze pod uwagę specyficznych potrzeb, które mają osoby ze skórą problemową. Codzienne narażenie na suchy lub wilgotny mikroklimat, promieniowanie ultrafioletowe oraz zanieczyszczenia powietrza powoduje, że stan naszej skóry nie zawsze jest idealny.

Producenci kosmetyków wychodzą naprzeciw wymaganiom cery problemowej, proponując do jej pielęgnacji specjalne linie dermokosmetyków. Ich zadanie polega na przywróceniu równowagi skórze. To prowadzi do zlikwidowania dolegliwości, które sprawiają, że nie jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu.

Dermokosmetyki łączą w sobie zalety produktów do codziennej pielęgnacji z dobroczynnym działaniem różnych składników, których nie sposób odnaleźć w innych rodzajach kosmetyków. Ich wyboru można dokonywać samodzielnie, można też poprosić o pomoc dermokonsultanta w aptece lub drogerii.

Zdarza się, że lekarze dermatolodzy sugerują ich stosowanie jako uzupełnienie do kuracji lub jako jedyny środek do rozwiązania niektórych problemów skórnych. Właściwie dobrany dermokosmetyk może być gwarancją zdrowej skóry i ładnego wyglądu.



Jak dobrać właściwy dermokosmetyk dla naszych potrzeb?

Aby znaleźć dermokosmetyk właściwie dopasowany do naszych potrzeb, należy najpierw rozpoznać, jaki mamy rodzaj cery. Tutaj także może przydać się porada dermokonsultanta. Skóra sucha wiąże się ze skłonnością do podrażnień i zaczerwienień. Często towarzyszy jej uczucie pieczenia i ściągnięcia, niekiedy też łatwe łuszczenie się.

Przyczyną suchości skóry jest niedostateczne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Objawy skóry odwodnionej z reguły są podobne, jednak ich przyczyną jest zbyt mała ilość wody w skórze, podczas gdy gruczoły łojowe pracują normalnie lub są wręcz nadaktywne. Skórę tłustą można rozpoznać po charakterystycznym „błyszczeniu”. Pojawia się ono najczęściej na czole i nosie, nieco rzadziej na policzkach. Na takiej cerze często pojawiają się zmiany trądzikowe.

Do niedawna problem trądziku dotyczył jedynie nastolatków, jednak coraz częściej skarżą się na niego osoby między 20 a 40 rokiem życia. Przyczyną tego stanu może być np. chroniczny stres, wywołujący zaburzenia w równowadze hormonalnej. Na skórze naczynkowej wyraźnie widać rozszerzone drobne naczynka krwionośne. Czasami jest ich na tyle dużo, że sprawiają wrażenie rumieńca, który staje się intensywniejszy pod wpływem zimna, gorąca lub wiatru. Dobry kosmetyk do tego rodzaju cery powinien wzmacniać ściany poszerzonych naczyń, poprawiać krążenie i działać przeciwzapalnie.

Rozwiązaniem dla osób z cerą problemową mogą być np. kosmetyki marki Iwostin. Ich gama jest bardzo szeroka. Znajdują się w niej produkty do skóry suchej i odwodnionej, tłustej i trądzikowej oraz naczynkowej, a oprócz nich także kosmetyki do skóry z trądzikiem różowatym i z przebarwieniami. W serii występują też kremy o działaniu przeciwzmarszczkowym, antyperspiranty, kosmetyki przeciwsłoneczne z filtrami UV oraz produkty do pielęgnacji stóp. Uzupełnieniem do kuracji przeciwproblemowych są fluidy dla skóry wymagającej. Dzięki nim osoby zmagające się problemami skórnymi nie muszą rezygnować z makijażu, ponieważ mogą stosować podkłady, które nie będą pogłębiały ich dolegliwości, a wręcz przeciwnie- będą je łagodzić i skutecznie maskować. W serii podkładów Iwostin znajdują się fluidy do cery suchej i wrażliwej, tłustej i trądzikowej oraz naczynkowej.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ