Czym różnią się perfumy od wody perfumowanej i wody toaletowej?



Chociaż kosmetyki zapachowe należą do jednych z najczęściej kupowanych na świecie, to wiele z nas wciąż jednak ma problem z prawidłowym odszyfrowaniem ich oznaczeń. Dla wielu perfumy, woda perfumowana i woda toaletowa to jeden i ten sam produkt, co jest niepoprawnym twierdzeniem.

Są to trzy zupełnie różne produkty, których definicję wypada znać, aby móc kupować kosmetyki, które w 100% spełnią nasze oczekiwania. Co więc odróżnia od siebie „parfum” (perfumy), „EDP” (wodę perfumowaną) i „EDT” (wodę toaletową)?

Czym są perfumy?

Według najpopularniejszej definicji są to kosmetyki, które mają za zadanie nadanie ciału i innym obiektom przyjemnego zapachu. Składają się z mieszaniny substancji zapachowych, których odpowiednia proporcja zapewnia przyjemną woń produktu. Oprócz tego perfumy zawierają także alkohol, odpowiedzialny za prawidłowe rozpuszczanie między sobą środków zapachowych, a także składniki zapewniające utrwalenie powstałej mieszaniny zapachowej.

Substancje alkoholowe szybko parują ze skóry lub w nią wnikają, natomiast najważniejsze składniki perfum, czyli olejki eteryczne, utrzymują się na niej zdecydowanie dłużej i to ich stopniowe uwalnianie się powoduje przyjemne doznania węchowe.

Najbardziej pożądane, czyli pełnowartościowe perfumy

Popularnie przyjęło się, że na większość produktów zamkniętych we flakonach i mających nadać zapach naszemu ciału zwykło się mówić perfumy, to nie jest to w pełni uzasadnione. Perfumy charakteryzują się tym, że zawartość zapachowych olejków w ich składzie wynosi aż od 20 do 43%.

Dzięki temu utrzymujący się dzięki nim zapach jest najbardziej intensywny. Perfumy są również najdroższym produktem perfumeryjnym, przez co nie są tak popularne w sprzedaży, jak podobne do niej wody perfumowane i toaletowe. Perfumy w swojej czystej postaci bardzo często służą producentom, jako wzorcowa baza pod pozostałe kosmetyki z danej serii. Nie każdemu przypadnie do gustu ich mocno skoncentrowana postać, dlatego powstały jej słabsze i popularniejsze na rynku zamienniki.

Cena prawdziwych perfum może dochodzić do 700 złotych w górę, dlatego rzadko kiedy można je spotkać na sklepowych półkach. Zapach prawdziwych perfum może utrzymywać się na ciele nawet do kilku dni



Najpopularniejsza woda perfumowana

Produkt perfumeryjny będący wyborem największej grupy kobiet i mężczyzn. Zawierają w sobie od 10 do 20% olejków eterycznych. Jej zapach utrzymuje się krócej niż w przypadku perfum, ale zdecydowanie dłużej w porównaniu z wodą toaletową. Stosowany skrót EDT pochodzi od nazwy „eau de parfum”, czyli „woda perfumowana“.

Dzięki stosunkowo dużemu stężeniu olejków eterycznych zapach wody perfumowanej może utrzymywać się, jeśli nie przez pół dnia, to do kilku godzin po aplikacji perfum. Cena przyzwoitej buteleczki dobrej jakości wody perfumowanej może kosztować od 200 złotych w górę.

Przykładem najpopularniejszych damskich wód perfumowanych są:Euphoria Calvina Kleina, Pour Femme Lacoste i J’Adore Dior,  natomiast męskich: Bottled Hugo Boss, Acqua di Gio Pour Homme Giorgio Armani, Cool Water Men Davidoff.

Delikatna woda toaletowa

Zapach wody toaletowej może ulotnić się nawet po kilkunastu minutach od jego aplikacji, dlatego jeśli mamy większy budżet na zakup zapachowego kosmetyku, to nie zawsze jest to szczęśliwy wybór, co nie oznacza, że nie mogą przypaść one niektórym do gustu. Zawartość zapachowych olejków wynosi w wodzie toaletowej około 5 – 10% i jest to zazwyczaj bardziej produkt o silnym stężeniu alkoholowym, do którego dodatkiem są nuty zapachowe.

Ceny wód toaletowych rozpoczynają się średnio od 50 złotych za flakonik. Woda toaletowa, w której dominuje kwiatowa nuta zapachowa nazywana jest również „wodą kwiatową”. Do rodziny wód toaletowych należy także popularnie stosowana przez mężczyzn podczas golenia woda kolońska.

Szeroki asortyment pełnowartościowych perfum, popularnych wód perfumowanych i delikatniejszych wód toaletowych zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, można odnaleźć w internetowej perfumerii tagomago.pl.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ