Czym różnią się perfumy od wody perfumowanej i wody toaletowej?



Chociaż kosmetyki zapachowe należą do jednych z najczęściej kupowanych na świecie, to wiele z nas wciąż jednak ma problem z prawidłowym odszyfrowaniem ich oznaczeń. Dla wielu perfumy, woda perfumowana i woda toaletowa to jeden i ten sam produkt, co jest niepoprawnym twierdzeniem.

Są to trzy zupełnie różne produkty, których definicję wypada znać, aby móc kupować kosmetyki, które w 100% spełnią nasze oczekiwania. Co więc odróżnia od siebie „parfum” (perfumy), „EDP” (wodę perfumowaną) i „EDT” (wodę toaletową)?

Czym są perfumy?

Według najpopularniejszej definicji są to kosmetyki, które mają za zadanie nadanie ciału i innym obiektom przyjemnego zapachu. Składają się z mieszaniny substancji zapachowych, których odpowiednia proporcja zapewnia przyjemną woń produktu. Oprócz tego perfumy zawierają także alkohol, odpowiedzialny za prawidłowe rozpuszczanie między sobą środków zapachowych, a także składniki zapewniające utrwalenie powstałej mieszaniny zapachowej.

Substancje alkoholowe szybko parują ze skóry lub w nią wnikają, natomiast najważniejsze składniki perfum, czyli olejki eteryczne, utrzymują się na niej zdecydowanie dłużej i to ich stopniowe uwalnianie się powoduje przyjemne doznania węchowe.

Najbardziej pożądane, czyli pełnowartościowe perfumy

Popularnie przyjęło się, że na większość produktów zamkniętych we flakonach i mających nadać zapach naszemu ciału zwykło się mówić perfumy, to nie jest to w pełni uzasadnione. Perfumy charakteryzują się tym, że zawartość zapachowych olejków w ich składzie wynosi aż od 20 do 43%.

Dzięki temu utrzymujący się dzięki nim zapach jest najbardziej intensywny. Perfumy są również najdroższym produktem perfumeryjnym, przez co nie są tak popularne w sprzedaży, jak podobne do niej wody perfumowane i toaletowe. Perfumy w swojej czystej postaci bardzo często służą producentom, jako wzorcowa baza pod pozostałe kosmetyki z danej serii. Nie każdemu przypadnie do gustu ich mocno skoncentrowana postać, dlatego powstały jej słabsze i popularniejsze na rynku zamienniki.

Cena prawdziwych perfum może dochodzić do 700 złotych w górę, dlatego rzadko kiedy można je spotkać na sklepowych półkach. Zapach prawdziwych perfum może utrzymywać się na ciele nawet do kilku dni



Najpopularniejsza woda perfumowana

Produkt perfumeryjny będący wyborem największej grupy kobiet i mężczyzn. Zawierają w sobie od 10 do 20% olejków eterycznych. Jej zapach utrzymuje się krócej niż w przypadku perfum, ale zdecydowanie dłużej w porównaniu z wodą toaletową. Stosowany skrót EDT pochodzi od nazwy „eau de parfum”, czyli „woda perfumowana“.

Dzięki stosunkowo dużemu stężeniu olejków eterycznych zapach wody perfumowanej może utrzymywać się, jeśli nie przez pół dnia, to do kilku godzin po aplikacji perfum. Cena przyzwoitej buteleczki dobrej jakości wody perfumowanej może kosztować od 200 złotych w górę.

Przykładem najpopularniejszych damskich wód perfumowanych są:Euphoria Calvina Kleina, Pour Femme Lacoste i J’Adore Dior,  natomiast męskich: Bottled Hugo Boss, Acqua di Gio Pour Homme Giorgio Armani, Cool Water Men Davidoff.

Delikatna woda toaletowa

Zapach wody toaletowej może ulotnić się nawet po kilkunastu minutach od jego aplikacji, dlatego jeśli mamy większy budżet na zakup zapachowego kosmetyku, to nie zawsze jest to szczęśliwy wybór, co nie oznacza, że nie mogą przypaść one niektórym do gustu. Zawartość zapachowych olejków wynosi w wodzie toaletowej około 5 – 10% i jest to zazwyczaj bardziej produkt o silnym stężeniu alkoholowym, do którego dodatkiem są nuty zapachowe.

Ceny wód toaletowych rozpoczynają się średnio od 50 złotych za flakonik. Woda toaletowa, w której dominuje kwiatowa nuta zapachowa nazywana jest również „wodą kwiatową”. Do rodziny wód toaletowych należy także popularnie stosowana przez mężczyzn podczas golenia woda kolońska.

Szeroki asortyment pełnowartościowych perfum, popularnych wód perfumowanych i delikatniejszych wód toaletowych zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, można odnaleźć w internetowej perfumerii tagomago.pl.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ