Czym różnią się perfumy od wody perfumowanej i wody toaletowej?



Chociaż kosmetyki zapachowe należą do jednych z najczęściej kupowanych na świecie, to wiele z nas wciąż jednak ma problem z prawidłowym odszyfrowaniem ich oznaczeń. Dla wielu perfumy, woda perfumowana i woda toaletowa to jeden i ten sam produkt, co jest niepoprawnym twierdzeniem.

Są to trzy zupełnie różne produkty, których definicję wypada znać, aby móc kupować kosmetyki, które w 100% spełnią nasze oczekiwania. Co więc odróżnia od siebie „parfum” (perfumy), „EDP” (wodę perfumowaną) i „EDT” (wodę toaletową)?

Czym są perfumy?

Według najpopularniejszej definicji są to kosmetyki, które mają za zadanie nadanie ciału i innym obiektom przyjemnego zapachu. Składają się z mieszaniny substancji zapachowych, których odpowiednia proporcja zapewnia przyjemną woń produktu. Oprócz tego perfumy zawierają także alkohol, odpowiedzialny za prawidłowe rozpuszczanie między sobą środków zapachowych, a także składniki zapewniające utrwalenie powstałej mieszaniny zapachowej.

Substancje alkoholowe szybko parują ze skóry lub w nią wnikają, natomiast najważniejsze składniki perfum, czyli olejki eteryczne, utrzymują się na niej zdecydowanie dłużej i to ich stopniowe uwalnianie się powoduje przyjemne doznania węchowe.

Najbardziej pożądane, czyli pełnowartościowe perfumy

Popularnie przyjęło się, że na większość produktów zamkniętych we flakonach i mających nadać zapach naszemu ciału zwykło się mówić perfumy, to nie jest to w pełni uzasadnione. Perfumy charakteryzują się tym, że zawartość zapachowych olejków w ich składzie wynosi aż od 20 do 43%.

Dzięki temu utrzymujący się dzięki nim zapach jest najbardziej intensywny. Perfumy są również najdroższym produktem perfumeryjnym, przez co nie są tak popularne w sprzedaży, jak podobne do niej wody perfumowane i toaletowe. Perfumy w swojej czystej postaci bardzo często służą producentom, jako wzorcowa baza pod pozostałe kosmetyki z danej serii. Nie każdemu przypadnie do gustu ich mocno skoncentrowana postać, dlatego powstały jej słabsze i popularniejsze na rynku zamienniki.

Cena prawdziwych perfum może dochodzić do 700 złotych w górę, dlatego rzadko kiedy można je spotkać na sklepowych półkach. Zapach prawdziwych perfum może utrzymywać się na ciele nawet do kilku dni



Najpopularniejsza woda perfumowana

Produkt perfumeryjny będący wyborem największej grupy kobiet i mężczyzn. Zawierają w sobie od 10 do 20% olejków eterycznych. Jej zapach utrzymuje się krócej niż w przypadku perfum, ale zdecydowanie dłużej w porównaniu z wodą toaletową. Stosowany skrót EDT pochodzi od nazwy „eau de parfum”, czyli „woda perfumowana“.

Dzięki stosunkowo dużemu stężeniu olejków eterycznych zapach wody perfumowanej może utrzymywać się, jeśli nie przez pół dnia, to do kilku godzin po aplikacji perfum. Cena przyzwoitej buteleczki dobrej jakości wody perfumowanej może kosztować od 200 złotych w górę.

Przykładem najpopularniejszych damskich wód perfumowanych są:Euphoria Calvina Kleina, Pour Femme Lacoste i J’Adore Dior,  natomiast męskich: Bottled Hugo Boss, Acqua di Gio Pour Homme Giorgio Armani, Cool Water Men Davidoff.

Delikatna woda toaletowa

Zapach wody toaletowej może ulotnić się nawet po kilkunastu minutach od jego aplikacji, dlatego jeśli mamy większy budżet na zakup zapachowego kosmetyku, to nie zawsze jest to szczęśliwy wybór, co nie oznacza, że nie mogą przypaść one niektórym do gustu. Zawartość zapachowych olejków wynosi w wodzie toaletowej około 5 – 10% i jest to zazwyczaj bardziej produkt o silnym stężeniu alkoholowym, do którego dodatkiem są nuty zapachowe.

Ceny wód toaletowych rozpoczynają się średnio od 50 złotych za flakonik. Woda toaletowa, w której dominuje kwiatowa nuta zapachowa nazywana jest również „wodą kwiatową”. Do rodziny wód toaletowych należy także popularnie stosowana przez mężczyzn podczas golenia woda kolońska.

Szeroki asortyment pełnowartościowych perfum, popularnych wód perfumowanych i delikatniejszych wód toaletowych zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, można odnaleźć w internetowej perfumerii tagomago.pl.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ