Czym kierować się przy wyborze idealnej niani?



Wybierając idealną nianię powinniśmy kierować się przede wszystkim naszymi oczekiwaniami. Niania powinna być osobą, którą polubi nasze dziecko i którą by obdarzymy zaufaniem. Pytanie: jak ją znaleźć?

 

Poszukiwania idealnej opiekunki

Wybór najlepszej możliwej opiekunki należy rozpocząć od jej poszukiwań. Obecnie najpopularniejszą formą znalezienia niani, jest korzystanie z takich portali, jak www.niania.pl – znajdziemy tutaj profile kandydatek z naszego rejonu, wraz z opisem ich doświadczenia, zainteresowań oraz metod wychowawczych.

Już dzięki takiej lekturze bez problemu wytypujemy te kandydatki, które wydadzą nam się najlepsze. Znaleziona opiekunka do dziecka w Warszawie powinna być przez nas zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną, gdzie zobaczymy, czy nawiązujemy z nią szybki kontakt i jakie wrażenie na nas robi.

 

Pierwsze spotkanie 

Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z najważniejszych etapów poszukiwania niani. Warto jednak pamiętać, by wybór opiekunki nie opierał się na stereotypach i zwodniczej intuicji, a na faktach i podejściu, jakie dana kandydatka ma do dzieci. Wiemy, jak ważne jest pierwsze wrażenie, jednocześnie mamy jednak świadomość, że skreślanie kogoś, tylko dlatego, że nieco inaczej wygląda jest ogromną głupotą.

Nawet jeśli nie podobają Ci się kolorowe włosy, czy tatuaże nie pozwól, by to było jedyną przesłanką do odesłania jednej z lepszych kandydatek. Najważniejsze jest to, by przyszła niania rozumiała Twój sposób wychowania dziecka, działała według Twoich wskazówek i dbała, by pociecha czuła się z nią dobrze i bezpiecznie. Wygląd jest w tym nieistotny. Najważniejsza jest opieka nad dzieckiem.

 

Jasna lista obowiązków




Zatrudniając nianie musimy omówić z nią jej listę obowiązków. Bardzo często prócz opieki nad dziećmi nianie zajmują się także innymi rzeczami. Takie aspekty omawia się oczywiście na rozmowie kwalifikacyjnej, jednak warto sporządzić także listę obowiązków – taką, którą będzie miała przy sobie niania, jak i rodzice.

Wtedy czarno na białym będzie widać, do czego zobligowała się każda ze stron. Taka lista obowiązków pozwoli także zabezpieczyć interesy niani – gdy będziemy chcieli, by zrobiła ona coś jeszcze, to musimy zapłacić dodatkowo, skoro taki obowiązek nie mieści się na jej liście.

Wybór odpowiedniej osoby i dobre rozpoczęcie z nią współpracy jest gwarantem zadowolenia wszystkich – niani, rodziców i dziecka. Nie warto śpieszyć się z decyzją o zatrudnieniu niani, jeśli nie jesteśmy pewni danych kandydatek to mamy do dyspozycji dni próbne, które warto wykorzystać.

Później możemy porozmawiać z dzieckiem, jak bawiło się ono z nianią, jakie atrakcje ona zaproponowała, a także czy jest zadowolone z takiej opieki. Jeśli nasze dziecko, nie jest jeszcze w tym wieku, by udzielić nam takiej odpowiedzi, to przez pierwsze dni niania może zajmować się dzieckiem przy nas, bądź możemy ją zapraszać do opieki na godzinę bądź dwie w trakcie dnia. Wtedy będziemy mieli możliwość sprawdzenia danej kandydatki i utwierdzenia się w naszej decyzji.

Nie kierujmy się wyglądem, czy wiekiem niani – bo to nic nie mówi nam o kandydatce. To na co musimy zwrócić uwagę, to jej podejście do dziecka, metody wychowawcze oraz zaufanie. Z nianią powinniśmy także dobrze się dogadywać. Wtedy istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że nadajemy na tych samych falach, dzięki czemu, nawet jeśli pojawi się konflikt to szybko go rozwiążemy.

Niania z czasem staje się ważną częścią naszej rodziny i to tylko od nas zależy jaka relacja będzie nas łączyła.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ