Czym kierować się przy wyborze idealnej niani?



Wybierając idealną nianię powinniśmy kierować się przede wszystkim naszymi oczekiwaniami. Niania powinna być osobą, którą polubi nasze dziecko i którą by obdarzymy zaufaniem. Pytanie: jak ją znaleźć?

 

Poszukiwania idealnej opiekunki

Wybór najlepszej możliwej opiekunki należy rozpocząć od jej poszukiwań. Obecnie najpopularniejszą formą znalezienia niani, jest korzystanie z takich portali, jak www.niania.pl – znajdziemy tutaj profile kandydatek z naszego rejonu, wraz z opisem ich doświadczenia, zainteresowań oraz metod wychowawczych.

Już dzięki takiej lekturze bez problemu wytypujemy te kandydatki, które wydadzą nam się najlepsze. Znaleziona opiekunka do dziecka w Warszawie powinna być przez nas zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną, gdzie zobaczymy, czy nawiązujemy z nią szybki kontakt i jakie wrażenie na nas robi.

 

Pierwsze spotkanie 

Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z najważniejszych etapów poszukiwania niani. Warto jednak pamiętać, by wybór opiekunki nie opierał się na stereotypach i zwodniczej intuicji, a na faktach i podejściu, jakie dana kandydatka ma do dzieci. Wiemy, jak ważne jest pierwsze wrażenie, jednocześnie mamy jednak świadomość, że skreślanie kogoś, tylko dlatego, że nieco inaczej wygląda jest ogromną głupotą.

Nawet jeśli nie podobają Ci się kolorowe włosy, czy tatuaże nie pozwól, by to było jedyną przesłanką do odesłania jednej z lepszych kandydatek. Najważniejsze jest to, by przyszła niania rozumiała Twój sposób wychowania dziecka, działała według Twoich wskazówek i dbała, by pociecha czuła się z nią dobrze i bezpiecznie. Wygląd jest w tym nieistotny. Najważniejsza jest opieka nad dzieckiem.

 

Jasna lista obowiązków




Zatrudniając nianie musimy omówić z nią jej listę obowiązków. Bardzo często prócz opieki nad dziećmi nianie zajmują się także innymi rzeczami. Takie aspekty omawia się oczywiście na rozmowie kwalifikacyjnej, jednak warto sporządzić także listę obowiązków – taką, którą będzie miała przy sobie niania, jak i rodzice.

Wtedy czarno na białym będzie widać, do czego zobligowała się każda ze stron. Taka lista obowiązków pozwoli także zabezpieczyć interesy niani – gdy będziemy chcieli, by zrobiła ona coś jeszcze, to musimy zapłacić dodatkowo, skoro taki obowiązek nie mieści się na jej liście.

Wybór odpowiedniej osoby i dobre rozpoczęcie z nią współpracy jest gwarantem zadowolenia wszystkich – niani, rodziców i dziecka. Nie warto śpieszyć się z decyzją o zatrudnieniu niani, jeśli nie jesteśmy pewni danych kandydatek to mamy do dyspozycji dni próbne, które warto wykorzystać.

Później możemy porozmawiać z dzieckiem, jak bawiło się ono z nianią, jakie atrakcje ona zaproponowała, a także czy jest zadowolone z takiej opieki. Jeśli nasze dziecko, nie jest jeszcze w tym wieku, by udzielić nam takiej odpowiedzi, to przez pierwsze dni niania może zajmować się dzieckiem przy nas, bądź możemy ją zapraszać do opieki na godzinę bądź dwie w trakcie dnia. Wtedy będziemy mieli możliwość sprawdzenia danej kandydatki i utwierdzenia się w naszej decyzji.

Nie kierujmy się wyglądem, czy wiekiem niani – bo to nic nie mówi nam o kandydatce. To na co musimy zwrócić uwagę, to jej podejście do dziecka, metody wychowawcze oraz zaufanie. Z nianią powinniśmy także dobrze się dogadywać. Wtedy istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że nadajemy na tych samych falach, dzięki czemu, nawet jeśli pojawi się konflikt to szybko go rozwiążemy.

Niania z czasem staje się ważną częścią naszej rodziny i to tylko od nas zależy jaka relacja będzie nas łączyła.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ