Co każdy użytkownik powinien wiedzieć przed podjęciem decyzji o noszeniu soczewek kontaktowych.



Decydując się na aplikację soczewek kontaktowych należy bezwzględnie stosować się do zaleceń specjalisty, w zakresie użytkowania i pielęgnacji soczewek oraz stosowania środków do pielęgnacji i przechowywania.

 Niewłaściwe postępowanie może doprowadzić do poważnego uszkodzenia oczu a w skrajnych przypadkach do utraty wzroku w następstwie choroby oczu jaką jest np. owrzodzenie rogówki.

Są to bardzo rzadkie przypadki niemniej jednak są i należy o tym wiedzieć (4 na 10 000 osób w trybie dziennym i 21 na 10 000 w trybie przedłużonego noszenia, czyli bez zdejmowania na noc)….

Palacze są narażeni na wystąpienie owrzodzenia od 3 do 8 razy częściej w zależności od trybu noszenia soczewek.

Dokładne przestrzeganie zasad higieny i pielęgnacji soczewek oraz pojemników do przechowywania zasadniczo zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób.

Przygotowanie do założenia

Czystość, czystość i jeszcze raz czystość.

Przed dotknięciem soczewki kontaktowej należy dokładnie umyć ręce delikatnym detergentem, spłukać wodą i delikatnie osuszyć. Nie należy używać kosmetyków na bazie tłuszczów a soczewki zakładamy przed wykonaniem makijażu. Stosując lakier do włosów lub i inne aerozole należy zamknąć oczy. Soczewki są bardzo wygodnym rozwiązaniem przy uprawianiu różnego rodzaju dyscyplin sportowych włączając sporty wodne, niemniej jednak należy zasięgnąć opinii specjalisty w tym zakresie.

Nigdy nie należy oszczędzać i przenaszać soczewek, czyli używać dłużej niż jest do tego przeznaczona. Należy bezwzględnie dbać o czystość pojemników do przechowywania.



Zakładanie soczewek

Delikatnie wyjmujemy soczewkę z pojemnika opuszkami, nie paznokciem czy pincetą. Przed założeniem oglądamy czy nie jest uszkodzona, nie ma zadarć czy wyszczerbień, uszkodzona w ten sposób nie nadaje się do założenia. Istotne jest aby soczewka przed założeniem była ułożona właściwą stroną. Prawidłowo ułożona ma kształt przeciętej równo wzdłuż kuli, w przypadku „lewej” strony brzegi wywijają się na zewnątrz, brak kształtnej formy.

Jeżeli zbyt długo soczewkę oglądamy, dotykamy może na się ona wysuszyć, należy wówczas ją zwilżyć świeżym, sterylnym płynem rekomendowanym przez specjalistę. NIGDY NIE UZYWAMY DO TEGO CELU WODY Z KRANU.

Aby uniknąć pomyłek można np. zawsze zaczynać od prawego oka, układamy soczewkę na opuszce wskazującego palca, środkowym palcem tej samej dłoni odsuwamy delikatnie w dół powiekę dolną. Palcem drugiej ręki podsuwamy górną powiekę ku górze i kładziemy soczewkę na oku. Następnie powoli zamykamy powiekę, lekko przesuwając gałką oczną w prawą i lewa stronę. Identycznie postępujemy z lewym okiem. W następstwie prób możemy sobie sami wypracować inna metodę dla nas najwygodniejszą bo nie ma jedynej właściwej.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ