Cellulit – nie taki znów niepoważny problem



Cellulit to problem wielu kobiet. Jego przyczyną może być niezdrowy tryb życia, nagromadzenie wody w organizmie, brak ruchu, ale także groźne dla zdrowia zmiany hormonalne. Jak sobie poradzić ze znienawidzoną „pomarańczową skórką”?

Ukryty wróg

Cellulit to nie tylko problem natury estetycznej, wynikający z braku ruchu czy niewłaściwej diety. To również przypadłość ściśle związana z kobiecymi hormonami. Ich nadmierne wydzielanie w okresie dorastania, ciąży, czy menopauzy doprowadza do pojawienia się grudek tłuszczu między włóknami tkanki podskórnej.

Podobnie, jak hormony mogą sprzyjać rozwojowi cellulitu, tak cellulit może wywołać zmiany hormonalne. Tłuszcz zalegający w udach, na brzuchu lub pośladkach skutkuje zaburzeniami w produkcji hormonów i pogorszenia krążenia żylno-limfatycznego. Dlatego tak ważnym jest, aby obserwować zmiany zachodzące na naszej skórze.

– Pierwszą oznaką celllulitu są niewielkie bruzdy na fałdach skórnych, które pojawiają się po mocnym ściśnięciu skóry. Następny etap to pojawienie się pofałdowania oraz zagłębień, które zaczynają przypominać skórkę pomarańczową. Są to dwie początkowe fazy rozwoju, wobec których szybka reakcja może przynieść szybką poprawę – mówi Anna Machnik, kosmetolog Body Care Clinic w Katowicach.

Zaniedbanie cellulitu ( zobacz wszytsko o cellulicie )może skutkować syndromem skóry leopardziej oraz pojawieniem się dużych, bolesnych guzów podskórnych. Jeśli zauważymy pierwsze objawy, należy skonsultować się z lekarzem, w celu przeprowadzenia odpowiednich badań. Pozwoli to na szybkie rozpoczęcie leczenia hormonalnego i wykluczenie powikłań zdrowotnych.

Skuteczna walka z cellulitem

W walce ze skórką pomarańczową na pewno pomoże nam zmiana diety, na bogatą w błonnik, białko i kwasy omega-3. Wskazane jest zwiększenie aktywności fizycznej, zwłaszcza ćwiczeń opartych na wypadach nóg i przysiadach. Kiedy jednak naturalne sposoby nie działają, bądź nie mamy wystarczająco czasu i zapału, by zmieniać styl żywienia i wprowadzać codzienny trening, możemy posłużyć się zabiegami z dziedziny medycyny estetycznej.



 − Jednym z najskuteczniejszych zabiegów jest lipoliza ultradźwiękowa. Nie tylko zwalcza cellulit, lecz również modeluje i wyszczupla sylwetkę. Ultradźwięki uszkadzają komórki tłuszczowe, powodując wydalenie zbędnych tłuszczów i trójglicerydów ( zobacz normy trójglicerydów ) wraz z przemianą materii. Dodatkowo pobudza krążenie, które ma znaczący wpływ na rozwój skórki pomarańczowej – mówi specjalistka Body Care Clinic.

– Alternatywą może być mezoterapia mikroigłowa, która stymuluje i pobudza naskórek. Pomimo, iż zabieg polega na użyciu aplikatora z mikroigłami, to jest on całkowicie naturalny i nie niszczy skóry. Poza zabiegami mechanicznymi istnieją również terapie oparte na masażu i używaniu specjalnych środków witaminowych np. Cellu’Contour. To połączenie kosmetyków znanej marki Thalion oraz manualnego masażu. Jego wynik to jędrna skóra, wyrzeźbiona sylwetka oraz mniejsza ilość toksyn w organizmie – mówi Anna Machnik.

Walka z cellulitem przyniesie nam wiele korzyści. Począwszy od zdrowego organizmu, po piękny i młody wygląd naszej skóry. Brak skórki pomarańczowej to większa pewność siebie, swoboda ubioru i doskonałe samopoczucie bez względu na okoliczności.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ