Cellulit – nie taki znów niepoważny problem



Cellulit to problem wielu kobiet. Jego przyczyną może być niezdrowy tryb życia, nagromadzenie wody w organizmie, brak ruchu, ale także groźne dla zdrowia zmiany hormonalne. Jak sobie poradzić ze znienawidzoną „pomarańczową skórką”?

Ukryty wróg

Cellulit to nie tylko problem natury estetycznej, wynikający z braku ruchu czy niewłaściwej diety. To również przypadłość ściśle związana z kobiecymi hormonami. Ich nadmierne wydzielanie w okresie dorastania, ciąży, czy menopauzy doprowadza do pojawienia się grudek tłuszczu między włóknami tkanki podskórnej.

Podobnie, jak hormony mogą sprzyjać rozwojowi cellulitu, tak cellulit może wywołać zmiany hormonalne. Tłuszcz zalegający w udach, na brzuchu lub pośladkach skutkuje zaburzeniami w produkcji hormonów i pogorszenia krążenia żylno-limfatycznego. Dlatego tak ważnym jest, aby obserwować zmiany zachodzące na naszej skórze.

– Pierwszą oznaką celllulitu są niewielkie bruzdy na fałdach skórnych, które pojawiają się po mocnym ściśnięciu skóry. Następny etap to pojawienie się pofałdowania oraz zagłębień, które zaczynają przypominać skórkę pomarańczową. Są to dwie początkowe fazy rozwoju, wobec których szybka reakcja może przynieść szybką poprawę – mówi Anna Machnik, kosmetolog Body Care Clinic w Katowicach.

Zaniedbanie cellulitu ( zobacz wszytsko o cellulicie )może skutkować syndromem skóry leopardziej oraz pojawieniem się dużych, bolesnych guzów podskórnych. Jeśli zauważymy pierwsze objawy, należy skonsultować się z lekarzem, w celu przeprowadzenia odpowiednich badań. Pozwoli to na szybkie rozpoczęcie leczenia hormonalnego i wykluczenie powikłań zdrowotnych.

Skuteczna walka z cellulitem

W walce ze skórką pomarańczową na pewno pomoże nam zmiana diety, na bogatą w błonnik, białko i kwasy omega-3. Wskazane jest zwiększenie aktywności fizycznej, zwłaszcza ćwiczeń opartych na wypadach nóg i przysiadach. Kiedy jednak naturalne sposoby nie działają, bądź nie mamy wystarczająco czasu i zapału, by zmieniać styl żywienia i wprowadzać codzienny trening, możemy posłużyć się zabiegami z dziedziny medycyny estetycznej.



 − Jednym z najskuteczniejszych zabiegów jest lipoliza ultradźwiękowa. Nie tylko zwalcza cellulit, lecz również modeluje i wyszczupla sylwetkę. Ultradźwięki uszkadzają komórki tłuszczowe, powodując wydalenie zbędnych tłuszczów i trójglicerydów ( zobacz normy trójglicerydów ) wraz z przemianą materii. Dodatkowo pobudza krążenie, które ma znaczący wpływ na rozwój skórki pomarańczowej – mówi specjalistka Body Care Clinic.

– Alternatywą może być mezoterapia mikroigłowa, która stymuluje i pobudza naskórek. Pomimo, iż zabieg polega na użyciu aplikatora z mikroigłami, to jest on całkowicie naturalny i nie niszczy skóry. Poza zabiegami mechanicznymi istnieją również terapie oparte na masażu i używaniu specjalnych środków witaminowych np. Cellu’Contour. To połączenie kosmetyków znanej marki Thalion oraz manualnego masażu. Jego wynik to jędrna skóra, wyrzeźbiona sylwetka oraz mniejsza ilość toksyn w organizmie – mówi Anna Machnik.

Walka z cellulitem przyniesie nam wiele korzyści. Począwszy od zdrowego organizmu, po piękny i młody wygląd naszej skóry. Brak skórki pomarańczowej to większa pewność siebie, swoboda ubioru i doskonałe samopoczucie bez względu na okoliczności.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ