ABC leczenia cery trądzikowej
Trądzik to nie choroba, ale uciążliwa przypadłość. Jedni mają do niej skłonność, inni nie. Niesprawiedliwe, prawda? Na szczęście i na to są sposoby.
Co pomaga trądzikowi, a co mu szkodzi? Jakiego jedzenia unikać? Jak pozbyć się blizn potrądzikowych? I dlaczego walka z pryszczami wymaga sporej dawki cierpliwości? – odpowiada ekspert, dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej i właścicielka kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości. Poznaj od A do Z zasady pielęgnacji i leczenia cery trądzikowej.
A – jak anty-trądzikowe jedzenie
Trudno oczekiwać, że po odstawieniu ostrych przypraw, trądzik zniknie, ale wiedza, co pomaga, a co nie, na pewno się przyda. Potraktujmy zmianę nawyków żywieniowych jako krok ku pięknej cerze, który wspomoże kurację medyczną. Unikajmy: czekolady, fast-foodów, soli, orzechów, napojów gazowanych i nabiału. Jedzmy: jabłka, kasze, awokado oraz produkty z witaminą A (szpinak, sałata, szczypior) i wit. B (marchewka, fasola, agrest).
B – jak blizny potrądzikowe
Jak pozbyć się blizn? Oto częste pytanie pacjentów, którzy zaniedbali leczenie trądziku. Jedną z odpowiedzi jest mezoterapia. To niechirurgiczny zabieg regenerujący, który polega na podawaniu małych ilości substancji leczniczej punkt po punkcie (za pomocą iniekcji) na zmienionym chorobowo obszarze skóry. Nakłucia są mało bolesne, ponieważ igła dociera tylko do tkanki tłuszczowej.
C – jak C witamina
Badania pokazują, że witamina C jest dobra w przyspieszaniu gojenia się blizn, w stymulowaniu produkcji kolagenu oraz… w leczeniu trądziku. Dużo tej witaminy zawierają zielone warzywa, czarne porzeczki, truskawki i jabłka „antonówki”. Warto zatem sięgać po nie częściej, zwłaszcza w sezonie.
D – jak demakijaż
Codzienne oczyszczanie twarzy kosmetykiem przywracającym skórze właściwe ph to podstawa. Twarz wycierajmy ręcznikiem jednorazowym, by nie przenosić bakterii. Raz w tygodniu warto zrobić peeling enzymatyczny. Jego działanie opiera się na właściwościach 2 enzymów roślinnych: bromelainy i papainy, które usuwają obumarły naskórek i rozjaśniają koloryt cery.
E – jak estetyczna medycyna
Co medycyna estetyczna oferuje na trądzik? Bardzo skuteczne (pod warunkiem dyscypliny leczonego) są peelingi medyczne dobierane indywidualnie do skóry pacjenta. Czasem leczenie jest długotrwałe, ale warto. Nie zaleca się za to mikrodermabrazji w leczeniu aktywnych zmian trądzikowych.
F – jak farmakoterapia
Kiedy widzimy wykwity skórne na twarzy lub plecach, chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. To zrozumiała reakcja. Dlatego najczęściej sięgamy po leczenie farmakologiczne. Pamiętajmy jednak, że leczenie antybiotykami jest obciążające dla całego organizmu, a zatem powinno być zarezerwowane tylko dla ciężkich postaci trądziku. Wcale nie jest trudno o uszkodzenie wątroby – a tę mamy jedną.
G – jak grudki
Trądzik przybiera różne formy. Jedną z nich są grudki, które powstają w miejscach zaskórników, gdy ścianka mieszka ulega uszkodzeniu. Wtedy to białe ciałka krwi powodują stan zapalny porów. Choć to trudne, nie należy ulegać pokusie i wyciskać grudek ani powstających później z nich krostek. Lepiej od razu umówić się na wizytę u lekarza i dobrać odpowiednią, profesjonalną kurację.
H – jak hormony
Częstą, ale nie jedyną, przyczyną powstawania trądziku jest zwiększona produkcja hormonów płciowych w czasie dojrzewania. Niestety, w ostatnich czasach równie często trądzik występuje u dorosłych. Mylne jest tłumaczenie, że i tu winą są hormony. Trądzik u dorosłych pojawia się raczej na skutek przewlekłego stresu czy nieodpowiedniej diety. Dlatego leczenie go za pomocą tabletek antykoncepcyjnych da poprawę, ale jedynie chwilową. Po ich odstawieniu problem powróci.
I – jak iniekcja
Inaczej wprowadzenie leku bezpośrednio do tkanki za pomocą igły. Tą metodą wykonywana jest mezoterapia, która intensywnie odżywia i rozjaśnia, a często również leczy. Blizny po całej kuracji stają się mało widoczne. Na ostateczne rezultaty trzeba jednak poczekać, gdyż zabiegi wykonuje się w cyklach (1 na tydzień przez 2 miesiące, a potem 1 na miesiąc).
J – jak jakość
Mniej znaczy więcej. Zaopatrując się w kosmetyki do cery trądzikowej, zwracamy uwagę na jakość, nie na ilość. Warto ograniczyć kosmetyki (zwłaszcza kolorowe) do minimum. Im mniej makijażu, tym mniej zablokowanych ujść gruczołów łojotokowych. Stawiajmy raczej na profesjonalną kurację medyczną dostosowaną do naszych potrzeb (peelingi, lasery, osocze, komórki macierzyste).
K – jak komórki macierzyste
Zabiegi z użyciem własnych komórek macierzystych pacjenta leczą blizny dojrzałe (najtrudniejsze do leczenia). Komórki macierzyste przebudowują bliznę w kierunku zdrowej tkanki. Dzielą się nieskończoną ilość razy, a nowe komórki tkanki są znacznie zdrowsze od obecnych komórek skóry. Przez stymulację uszkodzonych komórek i własne podziały, unaczyniają bliznę, powodując proces jej oczyszczania.
L – jak laser frakcyjny nieablacyjny
Blizny potrądzikowe to często blizny zanikowe, które znajdują się poniżej normalnej grubości skóry. Nie jest możliwe aż tak głębokie złuszczenie całej powierzchni skóry (która po zabiegu odbuduje się do normalnej grubości), ponieważ blizna nadal będzie poniżej jej poziomu. Dlatego dobre efekty uzyskuje się terapią skojarzoną z użyciem wielu metod, w tym lasera frakcyjnego nieablacyjnego.
Ł – jak łojotok
Jak z nim walczyć? Niestety, usuwanie z twarzy nadmiaru tłuszczu za pomocą płynów ze spirytusem lub mydła, może skutkować efektem odwrotnym. Niechcący dajemy zielone światło gruczołom, by produkowały więcej tłuszczu. Pomagają za to kremy zawierające witaminę B3 lub kwasy owocowe.
M – jak medyczne peelingi
Nowoczesne peelingi są preparatami złożonymi i tak skomponowanymi, że oprócz złuszczania, działają sebostastycznie (hamują wydzielanie gruczołów łojotokowych), przeciwzapalnie, bakteriostatycznie i bakteriobójczo. Mimo pojawiających się coraz to nowych metod leczenia, peelingi medyczne od lat są nr 1 w skutecznym leczeniu trądziku, zwłaszcza popularny peeling kwasem pirogronowym.
N – jak nawilżający krem
Po codziennym demakijażu nie zapominajmy o lekkim, ziołowym kremie nawilżającym. Powinien posiadać właściwości pielęgnacyjne i lecznicze (ściągające, przeciwzapalne, przeciwłojotokowe). Nie zaleca się natomiast stosowania silnych kremów odtłuszczających, ponieważ wysuszają skórę.
O – jak osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe zawiera substancje przeciwzapalne i czynniki wzrostu, które stymulują komórki skóry do samoodnowy. W medycynie estetycznej w krajach europejskich stosowane jest od 2003 roku. Dzięki niemu leczone są m.in. blizny po trądziku. Zabieg ten nazywany jest też Autologiczną Odnową Komórkową (ACR – Autologous Cellular Regeneration).
P – jak peeling kwasem pirogronowym
Znany jest z wielowymiarowego działania. Ten peeling (w zależności od stężenia kwasu) poradzi sobie z trądzikiem, łojotokiem, bliznami potrądzikowymi i zmarszczkami. Działając antybakteryjnie, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. A ponadto reguluje wydzielanie sebum.
R – jak rezultaty
Pierwszym efektem stosowania peelingów medycznych jest wyleczenie trądziku bez antybiotyków, a zatem bez obciążania wątroby i ryzyka powstania antybiotykooporności. Drugim poprawa wyglądu skóry bez jej przesuszenia. Kuracja trwa ok. 5 miesięcy, a peelingi wykonuje się co ok. 2-3 tygodnie. Redukujemy zmiany skórne i ograniczamy ryzyko powstawania blizn. Doraźnie można leczyć stany zapalne osoczem bogatopłytkowym.
S – jak systematyczność
Prawda jest brutalna – żadna metoda nie pomoże, jeśli nie będziemy jej stosować systematycznie. Czy to chodzi o stałą zmianę nawyków żywieniowych, codzienne oczyszczanie cery, czy wreszcie kuracje medycyny estetycznej. Niestety często zapominamy o tej, zdawałoby się, prostej zasadzie.
T – jak terapie autologiczne
Wpisują się w najnowszy i bardzo skuteczny trend leczenia metodami wykorzystującymi własne zdolności regeneracyjne ludzkiego organizmu. Są to terapie np. z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego lub komórek macierzystych. Przydają się szczególnie w leczeniu tzw. „trudnych” blizn (rozległych, potrądzikowych, pooparzeniowych). Już po pierwszym zabiegu z komórkami blizna jest spłaszczona, zanika dyskomfort związany ze zmianą temperatur, znikają przykurcze utrudniające ruchomość oraz ich bolesność. Obrzęk utrzymuje się do tygodnia, za to po 3 miesiącach następuje kolosalna poprawa.
U – jak uroda
Piękny wygląd skóry jest niewątpliwie naszym celem. Bywa jednak, że po 2-3 peelingach medycznych stan skóry się pogarsza. Dzieje siętak, ponieważ szybciej ujawniają się zmiany podskórne, które bez peelingu i tak by się ujawniły, ale później. Nie należy się tym przejmować ani absolutnie przerywać kuracji. Wkrótce stan skóry się polepszy.
W – jak w ciąży
W przypadku kobiet w ciąży, które zmagają się z trądzikiem, przed podjęciem jakichkolwiek metod leczniczych, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem. Warto omówić z nim także naturalne metody odświeżania cery. Mowa np. o delikatnych okładach z rumianku, aloesu lub zielonej herbaty.
Z – jak zdrowa skóra
Jest całkowicie możliwa do osiągnięcia. Dajmy sobie jednak przynajmniej kilka miesięcy czasu na jej zregenerowanie i wyleczenie. Stosując właściwą metodę, przez dłuższy czas, na pewno pozbędziemy się nawet bardzo uporczywego trądziku. Powodzenia i wytrwałości!