7 grzechów głównych w stylizacji włosów według Oskara Bachonia



– Gdy tylko zaczynają się wakacje, a wraz z nimi kolejny sezon wesel, z trwogą zaglądam na Facebooka. Boję się, że na moim ekranie wyskoczy jakiś kalafior zamiast koka. Najgorzej, jeśli będzie z brokatem, piórkami albo innym tałatajstwem – mówi Oskar Bachoń, hair designer i nasz niepokorny ekspert od fryzur, który wybije Ci z głowy złe pomysły na to, co można mieć na głowie idąc na ślub lub inne oficjalne przyjęcie.

1. NADMIAR KOSMETYKÓW DO STYLIZACJI

Włos się na głowie jeży, kiedy widzę, ile walicie sobie na głowę lakierów, pianek, żeli czy innych maziajów i brylantyn (swoją drogą, nie wiem w ogóle, czemu ludzie to jeszcze w domach trzymają). To tylko niepotrzebnie obciąża włosy, skleja je i sprawia, że wyglądają niechlujnie i nieświeżo, ale też wcale nie poprawia trwałości fryzury. Za dużo lakieru to gwarantowany efekt hełmu, sztuczność do kwadratu. Doradzam umiar. Lepiej dać mniej dobrego kosmetyku, nie tonę byle jakiego.

2. KLĘSKA WSUWKOWEGO URODZAJU

Niektórym kobietom błędnie wydaje się, że jeśli wepną dwadzieścia wsuwek, to ich fryzura będzie się lepiej trzymała. Wsuwek nie powinno być widać. Nie dość, że wpinamy je tak, by schowały się pod włosami, powinny być tego samego koloru co włosy. Apeluje do blondynek o wyrzucenie czarnych wsuwek. To jakiś koszmar!

3. ZA DUŻO CIEPŁA

Nie pal włosów prostownicą albo lokówką przetrzymując je na gorącej powierzchni przez całą wieczność. Nie zapewni to lepszego utrwalenia loka  bądź fali, przeciwnie – spalisz włosy, które całkowicie przestaną się układać. Znam wariatki, które nawet żelazkiem do ubrań prasują swoje włosy przez gazetę, bo temperatura 230 st. C, jaką można osiągnąć w prostownicach i lokówkach, to dla nich za mało. Koniec z tym! Dziewczyny, przerzućcie się na grube wałki, termoloki lub stylizujcie włosy na okrągłej szczotce. Efekt będzie znacznie ładniejszy, a włosy zdrowsze.



4. BŁĘDY SZTYWNIARY

Nie próbuj doprowadzić swojej fryzury do perfekcji za wszelką cenę. Najmodniejsze są obecnie włosy naturalne. Zdrowe i lśniące, nieco niesforne kosmyki, które układają się po swojemu, są znacznie lepsze niż misterne upięcie, w którym będziesz czuła się jak w peruce, albo włosy wyprasowane na blachę, o które będziesz się zamartwiać, gdy tytko zacznie kropić deszcz. Jeśli masz falowane, puszące się włosy – podkreśl to, nie prostuj ich na siłę. Jeśli twoje włosy są z natury proste, nie męcz ich lokówką.

5. ŚMIERĆ KALAFIOROM

Dziś się z tego śmieję, ale kiedyś w szkole fryzjerskiej sam robiłem wysokie i sztywne koki, układane kosmyk po kosmyku w przedziwną wieżę, i byłem z nich nawet dumy. Teraz nazywam je kalafiorami i odradzam każdemu. Są nie tylko niemodne, ale też dodają niepotrzebnej powagi, w cudaczny sposób  postarzają i ośmieszają swoją nosicielkę, która wygląda jak odtwórczyni Marii Antoniny w kiepskim teatrze. W zamian proponuję zrobione, tuż nad karkiem, gładkie koki w stylu hiszpański lub uniesione wysoko upięcia retro, takie jak nosiła Brigitte Bardot. Wciąż modny jest też koczek na czubku głowy w stylu Małej Mi z Muminków oraz styl boho – hippisowskie, lekko rozczochrane włosy z motywem warkocza. Wszystko, tylko nie kalafior!

6. KRZYWDZĄCE MITY

Zauważyłem, że kobiety bardzo lubią chować się za włosami. Pokutuje dziwny mit, że okrągła buzia musi być otulona włosami, więc jeśli te są spięte w kok, coś mimo wszystko powinno z niego wystawać, żeby wysmuklić owal twarzy. Skutek mamy taki, że kobieta wyciąga sobie pejsy z upięcia, dodatkowo je jeszcze czymś utrwala albo smaruje, i zamiast ładnej fryzury ma dwa wiszące śpiki, które bynajmniej nie dodają jej uroku.

7. DODATKI Z PIEKŁA RODEM

Za ozdabianie fryzur piórkami, brokatem, kryształkami, cyrkoniami czy innymi perełkami fryzjerzy powinni być karani. To w bardzo złym guście. Wszyscy dookoła trąbią, że mniej znaczy więcej, a wy nadal swoje. Nie, nie i jeszcze raz nie! Zwłaszcza, jeśli masz już ozdobną biżuterię, ładowanie kolejnego żelastwa czy szkła w swoje włosy nie ma już racji bytu. Jedyne dodatki, jakie we włosach wyglądają dobrze, to żywy kwiat lub ozdobna apaszka odpowiednio wkomponowane we fryzurę.

 

Oskar Bachoń / Hair & Make-up Designer

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii. Zielona moc warzyw! Pełna świeżości i aksamitnej konsystencji zupa z groszku i cukinii…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa…
CZYTAJ

Jakość powietrza a czystość ulic: wpływ otoczenia miejskiego na zdrowie publiczne

Jakość powietrza stała się jednym z najważniejszych rozważanych zagadnień z zakresu zdrowia publicznego w XXI wieku. W miarę jak świadomość…
CZYTAJ

Otyłość – poważny problem współczesnego społeczeństwa. Czy można zapobiec tej chorobie?

4 marca przypada Światowy Dzień Otyłości. To schorzenie jest jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych, przed którymi stoi dzisiejsze społeczeństwo. Otyłość…
CZYTAJ

4 mity na temat otyłości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

Otyłość to choroba obarczona wieloma mitami, które często prowadzą do błędnych przekonań i stygmatyzacji. Czy rzeczywiście jest wyłącznie kwestią genów?…
CZYTAJ

Nawilżenie, antyoksydacja i odmłodzenie 3 potrzeby cery w oczekiwaniu na wiosnę

Koniec zimy to moment, w którym najbardziej pragniemy nowości w beauty-rutynie. Obserwujemy kondycję skóry, robimy podsumowania, ustalamy kosmetyczne strategie. Przygotowujemy…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych trendów ostatnich lat. Choć jeszcze niedawno była to…
CZYTAJ

Temperatura powietrza a jego jakość

W ostatnich dniach w Polsce odnotowano znaczne spadki temperatur, a miejscami nawet rekordowo niskie wartości. Inwersje temperatury, niskie prędkości wiatru…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na nowoczesne i alternatywne metody wspierania…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by…
CZYTAJ

Bezpieczne sporty zimowe – o czym pamiętać, by uniknąć kontuzji i cieszyć się dobrą kondycją?

Aktywność fizyczna to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Sporty zimowe to doskonały sposób…
CZYTAJ