5 sposobów na naturalne i skuteczne oczyszczanie organizmu



Coraz więcej z nas podejmuje dzisiaj świadome wybory i decyduje się na rozpoczęcie zdrowego stylu życia. Coraz częściej sięgamy po naturalną żywność, czytamy etykiety, ruszamy się, znajdujemy balans między życiem prywatnym a zawodowym.

W dzisiejszym świecie oczyszczanie organizmu jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej kluczowych sposobów na utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, aby oczyścić swoje ciało i na długo zachować zdrowie.

 

Dlaczego warto oczyszczać organizm?

W obliczu ogromnych zanieczyszczeń powietrza, wody, gleby (a tym samym roślin i zwierząt) musimy dbać o regularną detoksykację naszego ciała. Oprócz walki z zanieczyszczaniem środowiska, możemy bezpośrednio wpłynąć na inne czynniki, które zatruwają nasz organizm, a są to:

  • Wysoce przetworzona żywność („bogata” w szkodliwe tłuszcze trans, chemiczne dodatki żywnościowe, przetworzony cukier i jego chemiczne zamienniki).
  • Używki (szczególnie alkohol i dym nikotynowy).
  • Kosmetyki, detergenty, środki czystości nafaszerowane chemią.
  • Leki (w szczególności antybiotyki wyniszczające dobrą i potrzebną florę bakteryjną).
  • Bagatelizowany, a w rzeczywistości bardzo niebezpieczny długotrwały stres.

Kiedy nasze ciało zanieczyszczają gromadzone przez lata toksyny, w końcu odmawia nam ono posłuszeństwa. Każdy z nas odczuwa objawy takiego zanieczyszczenia na swój sposób. Możemy zaobserwować u siebie:

  • Nieregularne wypróżnienia, wzdęcia, zaparcia czy biegunki.
  • Niestrawność i związane z tym bóle brzucha, nudności i wymioty.
  • Znaczna nadwaga lub otyłość.
  • Alergie i nietolerancje pokarmowe.
  • Częste infekcje i zakażenia.
  • Problemy skórne.
  • Bezsenność lub częste wybudzanie w ciągu nocy.
  • Bóle stawów, głowy, menstruacyjne.
  • Stany depresyjne i częste wahania nastroju.
  • Stan chronicznego zmęczenia lub znaczny spadek energii.
  • I wiele wiele innych…

Toksyna to bardzo szerokie pojęcie, które definiowane jest jako substancja trująca lub powodująca negatywne problemy zdrowotne. Do toksyn możemy zaliczyć oczywiście trucizny pochodzenia naturalnego wytwarzane na przykład przez drobnoustroje (bakterie, grzyby, pierwotniaki), ale również metale ciężkie, pestycydy, chemiczne składniki leków, sztuczne dodatki do żywności.

W związku z tym, że groźne zanieczyszczenia czyhają na każdym kroku, musimy aktywnie im przeciwdziałać, aby utrzymać nasz organizm w optymalnej kondycji i dobrym samopoczuciu.

Jak oczyścić organizm z toksyn?

Jeden sposób, w który oczyszczamy nasze ciało, jest całkowicie nieświadomy. Posiadamy bowiem układy wydalania, do których należą: wątroba, jelita, nerki, skóra i płuca.

Wątroba neutralizuje toksyny (alkohol, leki) i wydala zbędne substancje. Jelita odpowiadają za wchłanianie cennych składników z pożywienia oraz wydalanie szkodliwych substancji i niestrawionych resztek. Nerki filtrują krew i oczyszczają ją ze szkodliwych produktów przemiany materii i małocząsteczkowych toksyn, które są wydalane przez układ moczowy. Skóra oczyszcza nas dzięki gruczołom potowym, które wydzielają pot, wydalając wraz z nim toksyny. Płuca oczywiście pomagają w pozbywaniu się dwutlenku węgla, jako ubocznego produktu procesu oddychania.

Nasz organizm oczyszcza się więc samoistnie. Jednak pogarszająca się jakość żywności, zanieczyszczenia środowiska, stres i spożywanie nadmiernej ilości substancji chemicznych (zwłaszcza farmakologicznych) znacznie obciąża te narządy, powodując, że nie funkcjonują one tak efektywnie, jak powinny. Dlatego też nie możemy biernie czekać, lecz musimy wspomóc działanie naszego naturalnego systemu odtruwania. W jaki sposób? Również w 100% naturalnie!

5 kroków do oczyszczenia organizmu

1. Wybieraj właściwe jedzenie.

Przede wszystkim kupuj żywność, nie produkty. W sklepach roi się od gotowych dań, które składem przypominają tablicę Mendelejewa. Najzdrowiej jest kupować warzywa, owoce, mięso, jaja, czyli jedzenie bez etykiet, z którego sam możesz skomponować zdrowy posiłek.

Oczywiście ważne, aby jedzenie to nie było modyfikowane genetycznie, faszerowane hormonami, antybiotykami, pryskane obficie pestycydami. Nie musi to być koniecznie jedzenie ekologiczne, ale przynajmniej pochodzące z w miarę pewnego lub zaufanego źródła.

Zamiast kupować mięso w plastiku z supermarketu, wybierz się na targ czy bazar, zapytaj sprzedawcę, skąd pochodzi mięso, czym karmione są zwierzęta. Nie tylko nie kupuj przetworzonej żywności, ale zrezygnuj też z rafinowanych tłuszczów. Kupuj olej kokosowy lub oliwę extra virgin (czyli tłuszcze tłoczone na zimno, nierafinowane). Roślinne tłuszcze rafinowane zawierają groźne tłuszcze trans, gdyż rafinacja oleju przebiega w wysokich temperaturach.

 

2. Oczyszczaj się poprzez ruch.

oczyszczanie-poprzez-ruch

Pomocna w oczyszczaniu naszego ciała od wewnątrz jest aktywność fizyczna. Sauna również będzie dobrym uzupełnieniem procesu detoksykacji. Ruch i sauna mają podobne działanie – rozszerzają nasze naczynia krwionośne oraz wzmagają pocenie się. A jak już zostało wspomniane, wraz z potem pozbywamy się szkodliwych toksyn i produktów przemiany materii.

Nie musimy wykonywać morderczych treningów. Do zadowalającego efektu oczyszczenia doprowadzi energiczny spacer, stretching (rozciąganie), rower, bieganie czy pływanie. Najlepsze wyniki przynoszą co najmniej 20-minutowe treningi 3-5 razy w tygodniu.

Pamiętajmy, że lepszy jest każdy ruch niż żaden. Starajmy się więc ćwiczyć tak często, jak to tylko możliwe i czerpać z ruchu przyjemność!



3. Zastosuj właściwą dietę.

dieta-oczyszczajaca

W oczyszczaniu nie chodzi tylko o unikanie niezdrowej żywności, ale też o jedzenie właściwych i odpowiednio skomponowanych posiłków. W szczególności do prawidłowej detoksykacji może przyczynić się:

  • Czosnek – posiada silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Obecna w nim allicyna nie tylko hamuje rozwój drobnoustrojów, ale wspomaga też wydzielanie soków żołądkowych i wspiera odporność naszego organizmu. Najsilniejsze właściwości będzie miał surowy czosnek, zjedzony tuż po obraniu.
  • Cytryna – działa oczyszczająco i odtruwająco, a to za sprawą przeciwzapalnych i bakteriobójczych właściwości. Cytryna odkwasza, alkalizuje nasz organizm, czego nie lubią zamieszkujące go pasożyty. Dodatkowo usprawnia pracę wątroby, nerek i nasz metabolizm. Możesz pić sok z cytryny na czczo ze szklanką letniej wody, możesz skropić nią sałatkę lud owocowy deser.
  • Jabłko – ten owoc zawiera nie tylko wiele witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki. Zawiera również pektyny, czyli rozpuszczalny błonnik, który wspomaga usuwanie szkodliwych substancji z organizmu.

Warto też jeść inne warzywa i owoce na surowo (w szczególności brokuły, buraki, żurawinę, grejpfruty, cebulę, por, awokado i kapustę).

Podczas diety oczyszczającej należy zrezygnować z wszelkich używek (w szczególności papierosów, alkoholu, mocnej herbaty czy kawy), a także słodyczy i przetworzonej żywności. Należy też ograniczyć produkty mleczne, mięsne, mączne (zwłaszcza białą mąkę pszenną), jaja. Wszystkie one zakwaszają nasz organizm, więc chwilowa przerwa pozwoli na regenerację sił. Jeśli nie wyobrażasz sobie rezygnacji z tych składników, spożywaj wraz z nimi surowe warzywa (zwłaszcza zielone), które działają alkalizująco.

Niektórzy zwolennicy oczyszczania preferują na czas chwilowego detoksu dietę restrykcyjną, wegańską i surową. Inni lubują się w sokach warzywnych i owocowych, a są też tacy, którzy preferują głodówki. Wszystko zależy od naszego stanu zdrowia i stopnia zanieczyszczenia organizmu. Niewątpliwie zmiana diety powinna być skonsultowana z dietetykiem lub lekarzem.

 

4. Oczyszczaj swoje ciało poprzez nawadnianie.

oczyszczanie-organizmu

Woda jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi do detoksykacji naszego ciała. Wszystkie podstawowe procesy fizjologiczne zachodzą przy jej udziale (od produkcji śliny, przez wydzielanie potu, aż po produkcję soków żołądkowych i wydalanie zbędnych substancji).

Powinniśmy pić około 30 ml wody na 1 kg masy ciała. Przykładowo, jeśli ważysz 65 kg, powinieneś dziennie pić przynajmniej 1, 95 litra wody (65 x 30 = 1950). Nie pij wody okołoposiłkowo. Staraj się zachować odstęp nie krótszy niż 30 minut przed i 1-2 godziny po posiłku. Zbyt duża ilość wody rozrzedza soki żołądkowe, zaburza trawienie i może powodować niedokwaszenie żołądka.

Jeśli nie lubisz smaku samej wody, dorzuć do niej cytrynę, świeżą miętę, limonkę, ogórek, imbir bądź pomarańczę. Mieszaj smaki i ciesz się zdrowym napojem.

 

5. Przestań stresować swoje ciało i umysł.

Stres powoduje wydzielanie się kortyzolu (zwanego hormonem stresu). Wtedy aktywuje się reakcja walki- ucieczki (wyrzut adrenaliny do krwi, etc.). Kiedy stresor twa krótko, wszystko jest w porządku. Jednak często bywa tak, że stres ma charakter przewlekły. Wtedy zbyt wysoki poziom hormonów stresu spowalnia proces detoksykacji wątroby oraz powoduje wytwarzanie toksyn.

Dlatego ważne jest, aby znaleźć w ciągu dnia czas na wyciszenie się i regenerację (może to być medytacja, joga, dobra książka lub jakaś inna relaksująca czynność). Ważne też, aby wysypiać się 7-8 godzin. Dzięki temu regenerują się nadszarpnięte pokłady energii, nasze całe ciało, ale przede wszystkim narządy odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu.

Oprócz stresu psychicznego powodowanego przez pracę czy codzienne obowiązki nasz organizm odczuwa również stres fizjologiczny, którego często nie jesteśmy świadomi. Stresujemy nasz organizm na przykład poprzez fast foody, czyli jedzenie, którego organizm nie potrafi ani rozpoznać, ani tym bardziej strawić. Stresujemy nasz organizm poprzez używanie chemii.

Pomyślmy o zamianie leków, syntetycznych kosmetyków i środków czystości na bardziej naturalne alternatywy, z którymi wątroba nie będzie musiała walczyć, dzięki czemu zostanie odciążona. Niestety nie jesteśmy do końca świadomi, jakie chemiczne dodatki wchodzą w skład kosmetyków, które wcieramy w skórę, czy leków, które łykamy.

Szybkie przykłady naturalnych zamienników: olej kokosowy nierafinowany nie tylko rewelacyjnie nawilża skórę, paznokcie i włosy, zmywa makijaż i oczyszcza skórę twarzy. Możesz go stosować jako antyperspirant (gdyż działa bakteriobójczo, a to bakterie odpowiadają za przykry zapach potu) oraz maść na zranienia. Dodatkowo możesz płukać nim jamę ustną. Nie wspominając o tym, że olej kokosowy jest najlepszy do smażenia, przy tym pięknie pachnie i jest pyszny! Czyli jest to produkt 9 w 1 (a tak naprawdę o wiele wiele więcej).

A bezpieczny środek do czyszczenia? Soda oczyszczona – skuteczna i tania. Sprawdzi się w kuchni i łazience, gdyż ma właściwości dezynfekujące, antybakteryjne i grzybobójcze. Myje, czyści, wybiela, usuwa plamy, neutralizuje brzydkie zapachy. Wystarczy zmieszać ją z wodą.

Dodatkowo, soda oczyszczona spożywcza ma właściwości pielęgnacyjne i lecznicze. Naturalne produkty to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim zdrowia!

 

Co zyskasz oczyszczając organizm?

Skutki oczyszczania odczujesz na pewno. Jakość Twojego życia poprawi się znacząco. Pozbędziesz się negatywnych objawów obciążenia toksynami, które codziennie kradną nasze dobre samopoczucie i energię. Znikną w końcu bóle brzucha, głowy czy stawów.

Skończą się zaparcia, wzdęcia i biegunki. Znikną zaburzenia snu i wahania nastrojów. Odczujesz przypływ witalności i nowe pokłady energii. Wzmocni się Twoja odporność i wydolność organizmu. Poczujesz się młodziej i znacznie lepiej. Dla takiego samopoczucia warto regularnie się oczyszczać (przynajmniej 2 razy w roku).

Nie wierzysz, że w ten sposób możesz pozbyć się Twoich codziennych dolegliwości? Podejmij to wyzwanie i daj znać, czy naprawdę nie widzisz różnicy.

Autor artykułu:

Monika Regiec
Redaktor bloga BodyClean.pl

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ