5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o komórkach macierzystych



O komórkach macierzystych słyszymy coraz częściej podczas wizyty u lekarza czy w gabinecie medycyny estetycznej. Co warto o nich wiedzieć, czy rzeczywiście mogą nam pomóc i dlaczego stały się tak popularne?

 

Komórki, które zmienią się we wszystko

Komórki macierzyste mają zdolność przekształcenia się w określone typy komórek występujących w organizmie. Ich zdolność do podziału i rozrastania się jest potencjalnie nieograniczona, dlatego medycyna pokłada w nich ogromne nadzieje.

Źródła komórek macierzystych

Istnieją dwa rodzaje komórek macierzystych – embrionalne i somatyczne. Pierwsze pochodzą z wczesnych faz rozwoju zarodka i jak na razie znajdują zastosowanie wyłącznie w badaniach laboratoryjnych na zwierzętach. Drugi typ komórek macierzystych występuje u dorosłych organizmach, np. w szpiku kostnym, siatkówce oka, trzustce, jelitach, skórze, a przede wszystkim  w tkance tłuszczowej.

Do zastosowań medycznych komórki macierzyste pozyskuje się najczęściej z tkanki tłuszczowej, pobranej metodą liposukcji. To właśnie w tkance tłuszczowej mieści się najwięcej cennego materiału, który po odpowiednim oczyszczeniu i opracowaniu może zostać podany pacjentowi w zmienione chorobowo miejsce –tłumaczy dr Andrzej Komor, ortopeda z Kliniki Medycyna Urody.

To już się przydaje!

Wyjątkowe właściwości komórek macierzystych wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy poprawić lub przyspieszyć procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie, np. w rekonstrukcji chrząstki stawowej, ścięgien i więzadeł, kości, krążków międzykręgowych kręgosłupa (tzw. dysków), leczeniu blizn i owrzodzeń, przyspieszaniu powrotu do zdrowia po urazach, a także w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej. Lekarze doceniają je za bezpieczeństwo stosowania i doskonałą tolerancję.



Dla zdrowia i urody

Wszystkie panie ucieszy na pewno informacja, że komórki macierzyste odmładzają. Dzięki swoim właściwościom poprawiają jędrność i gęstość skóry, zmniejszają przebarwienia, wspomagają kuracje przeciwzmarszczkowe. Metody te są coraz chętniej wybierane przez pacjentki gabinetów medycyny estetycznej i regeneracyjnej.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nowe technologie są chętnie wykorzystywane, jednak sięgając po nie, postawmy na wiedzę ekspertów z certyfikowanego ośrodka leczniczego. –Udaną terapię z wykorzystaniem komórek macierzystych gwarantuje odpowiednie ich pobranie i przygotowanie wartościowej zawiesiny. Dlatego na tego typu kuracje należy decydować się tylko w wyspecjalizowanych klinikach posiadających certyfikat Ministerstwa Zdrowia – zwraca uwagę dr Komor.

 

Konsultacja merytoryczna: dr Andrzej Komor, ortopeda, Klinika Medycyna Urody.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ