Żylaki – problem estetyczny i zdrowotny



Widoczne przez skórę, niebieskosine żyły na nogach, tzw. żylaki, znane są większość z nas. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że są one nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Jakie są najczęstsze przyczyny ich powstawania i jakimi sposobami możemy je leczyć?

 

Kogo może dotyczyć problem żylaków?

Do głównych przyczyn powstawania żylaków można zaliczyć czynniki genetyczne, styl życia (np. praca biurowa, brak ruchu i gorące kąpiele), ciążę, poród oraz zaburzenia hormonalne. Różnorodność ta sprawia, że żylaki mogą pojawić się u każdego z nas. – Problem poszerzonych naczyń na kończynach dolnych dotyczy prawie połowy osób powyżej 50. roku życia. Warto jednak zaznaczyć, że również bardzo młode osoby, nawet poniżej 18 roku życia, często mają problemy z żyłkami na kończynach dolnych i zauważają pierwsze objawy choroby  mówi dr  n. med. Monika Kuźmińska z Instytutu Yonelle w Warszawie.

Problem estetyczny i zdrowotny

Żylaki w pierwszej kolejności kojarzą się z problemem estetycznym. Faktycznie może być on bardzo uciążliwy, szczególnie u młodych kobiet. Drobne naczynia pajączkowate (najłagodniejsza postać) bywają niestety bardzo widoczne i mogą wpływać na komfort i samoocenę. – Rozwój zmian może zatrzymać się na tym etapie, ale istnieje też ryzyko pojawienia się żylaków, a następnie powikłań takich jak przebarwienia, czy zmiany troficzne na skórze. Leczenie poszerzonych naczyń na kończynach ma więc nie tylko znaczenie estetyczne, ale jest działaniem profilaktycznym – dodaje  dr  n. med. Monika Kuźmińska.

 

Objawy niewydolności żylnej

Oprócz widocznych i mało estetycznych naczyń krwionośnych, chorobie tej towarzyszą inne objawy, które nasilają się wraz z rozwojem problemu. Możemy do nich zaliczyć:

  • uczucie ciężkich nóg, ustępujące lub znacznie zmniejszające się po odpoczynku, zwłaszcza z uniesionymi kończynami,
  • kurczowe bóle łydek, nasilające się w nocy lub w pozycji stojącej i siedzącej i przy upałach, uczucie rozpierania łydek,
  • dyskomfort, uczucie ciągnięcia wzdłuż przebiegu żyły,
  • uczucie mrowienia i pieczenia,
  • świąd skóry.



Rozwiązanie

Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od wielu czynników, m.in. stopnia zaawansowania choroby. Do najczęściej rekomendowanych zabiegów zaliczyć można skleroterapię, która uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod likwidacji naczynek na nogach.

Przed zabiegiem każdy pacjent poddawany jest badaniu USG naczyń żylnych z Dopplerem, które pozwala sprawdzić, w jakim stanie są naczynia. Sam zabieg polega na wstrzyknięciu specjalnego preparatu wywołującego w naczyniu miejscowy, kontrolowany stan zapalny, a w efekcie tego zamknięcie naczynia.

Po zabiegu konieczne jest noszenie odpowiedniego opatrunku uciskowego – najlepiej, gdy są to specjalnie dobrane pończochy lub rajstopy. Świetne rezultaty można też osiągnąć łącząc skleroterapię z laserowym domykaniem pozostałych naczynek.

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ

Zabiegi chirurgii estetycznej w Linea Corporis

Poprawa wyglądu dla wielu osób nie jest wyłącznie kwestią estetyki i dążenia do wyidealizowanej sylwetki, ale też dobrego samopoczucia i…
CZYTAJ

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii. Zielona moc warzyw! Pełna świeżości i aksamitnej konsystencji zupa z groszku i cukinii…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa…
CZYTAJ

Jakość powietrza a czystość ulic: wpływ otoczenia miejskiego na zdrowie publiczne

Jakość powietrza stała się jednym z najważniejszych rozważanych zagadnień z zakresu zdrowia publicznego w XXI wieku. W miarę jak świadomość…
CZYTAJ

Otyłość – poważny problem współczesnego społeczeństwa. Czy można zapobiec tej chorobie?

4 marca przypada Światowy Dzień Otyłości. To schorzenie jest jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych, przed którymi stoi dzisiejsze społeczeństwo. Otyłość…
CZYTAJ

4 mity na temat otyłości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

Otyłość to choroba obarczona wieloma mitami, które często prowadzą do błędnych przekonań i stygmatyzacji. Czy rzeczywiście jest wyłącznie kwestią genów?…
CZYTAJ

Nawilżenie, antyoksydacja i odmłodzenie 3 potrzeby cery w oczekiwaniu na wiosnę

Koniec zimy to moment, w którym najbardziej pragniemy nowości w beauty-rutynie. Obserwujemy kondycję skóry, robimy podsumowania, ustalamy kosmetyczne strategie. Przygotowujemy…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych trendów ostatnich lat. Choć jeszcze niedawno była to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by…
CZYTAJ

Bezpieczne sporty zimowe – o czym pamiętać, by uniknąć kontuzji i cieszyć się dobrą kondycją?

Aktywność fizyczna to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Sporty zimowe to doskonały sposób…
CZYTAJ