Żylaki – problem estetyczny i zdrowotny



Widoczne przez skórę, niebieskosine żyły na nogach, tzw. żylaki, znane są większość z nas. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że są one nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Jakie są najczęstsze przyczyny ich powstawania i jakimi sposobami możemy je leczyć?

 

Kogo może dotyczyć problem żylaków?

Do głównych przyczyn powstawania żylaków można zaliczyć czynniki genetyczne, styl życia (np. praca biurowa, brak ruchu i gorące kąpiele), ciążę, poród oraz zaburzenia hormonalne. Różnorodność ta sprawia, że żylaki mogą pojawić się u każdego z nas. – Problem poszerzonych naczyń na kończynach dolnych dotyczy prawie połowy osób powyżej 50. roku życia. Warto jednak zaznaczyć, że również bardzo młode osoby, nawet poniżej 18 roku życia, często mają problemy z żyłkami na kończynach dolnych i zauważają pierwsze objawy choroby  mówi dr  n. med. Monika Kuźmińska z Instytutu Yonelle w Warszawie.

Problem estetyczny i zdrowotny

Żylaki w pierwszej kolejności kojarzą się z problemem estetycznym. Faktycznie może być on bardzo uciążliwy, szczególnie u młodych kobiet. Drobne naczynia pajączkowate (najłagodniejsza postać) bywają niestety bardzo widoczne i mogą wpływać na komfort i samoocenę. – Rozwój zmian może zatrzymać się na tym etapie, ale istnieje też ryzyko pojawienia się żylaków, a następnie powikłań takich jak przebarwienia, czy zmiany troficzne na skórze. Leczenie poszerzonych naczyń na kończynach ma więc nie tylko znaczenie estetyczne, ale jest działaniem profilaktycznym – dodaje  dr  n. med. Monika Kuźmińska.

 

Objawy niewydolności żylnej

Oprócz widocznych i mało estetycznych naczyń krwionośnych, chorobie tej towarzyszą inne objawy, które nasilają się wraz z rozwojem problemu. Możemy do nich zaliczyć:

  • uczucie ciężkich nóg, ustępujące lub znacznie zmniejszające się po odpoczynku, zwłaszcza z uniesionymi kończynami,
  • kurczowe bóle łydek, nasilające się w nocy lub w pozycji stojącej i siedzącej i przy upałach, uczucie rozpierania łydek,
  • dyskomfort, uczucie ciągnięcia wzdłuż przebiegu żyły,
  • uczucie mrowienia i pieczenia,
  • świąd skóry.



Rozwiązanie

Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od wielu czynników, m.in. stopnia zaawansowania choroby. Do najczęściej rekomendowanych zabiegów zaliczyć można skleroterapię, która uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod likwidacji naczynek na nogach.

Przed zabiegiem każdy pacjent poddawany jest badaniu USG naczyń żylnych z Dopplerem, które pozwala sprawdzić, w jakim stanie są naczynia. Sam zabieg polega na wstrzyknięciu specjalnego preparatu wywołującego w naczyniu miejscowy, kontrolowany stan zapalny, a w efekcie tego zamknięcie naczynia.

Po zabiegu konieczne jest noszenie odpowiedniego opatrunku uciskowego – najlepiej, gdy są to specjalnie dobrane pończochy lub rajstopy. Świetne rezultaty można też osiągnąć łącząc skleroterapię z laserowym domykaniem pozostałych naczynek.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ