Znamiona skórne, pieprzyki oraz zmiany skórne.



Czy jest chociaż jedna osoba, która nie posiada żadnych zmian skórnych, znamion lub pieprzyków??? Chyba NIE!!!

Do końca nie wiemy, które pieprzyki i znamiona są groźne i którymi musimy się martwić. Zawsze tegi typu rozsterki dopadają nas przed sezonem letnim, gdy nasze ciało wystawione jest na słońce i narażone na promienie UV.

Rozpoznanie znamion skórny:

Naszych zmian skórnych, znamion, pieprzyków nie możemy bagatelizować. Niektóre znamiona mogą zamienić się w najczęstszy z występujących raków skóry, czyli rak podstawnokomórkowy. Ten rak jest najmniej groźny z wszystkich raków skóry jakie występują. Rak ten charakteryzyje się złośliwościa miejscową, czyli rak nie daje przerzutów odległych. NIestety rak może powiększać się na skórze w poziomie oraz w głąb skóry.

Głównym leczeniem tego raka skóry jest wycięcie go. Jeśli tego typu rak umiejscowiony był na kończynach lub okolicach tłuwia, po wycięciu chirurgicznym pozostałą bliznę można łatwo ukryć pod ubraniem wierzchnim. Sprawa wygląda zdecydowanie gorzej gdy rak znajdował się w okolicach twarzy. Po usunięciu z tej okolicy nowotworu, bardzo często potrzebne są później korekty plastyczne, polegające przeszczepie skóry z innych fragmentów ciała.



Gdy zauważymy na naszym ciele zmanianę skórną o charakterze owrzodzenia z powstałym strupkiem, pokrywajacym, otoczką, i zauważyliśmy iż zmiana nie ustępuje i nie goi się od kilku miesięcy powinniśmy udać się do specjalisty w celu przebadania znamiona.

Specjalista  pobiera wycinek, bada go i jeżeli wynik potwierdzi raka podstawnokomórkowego, zalecane jest całkowite wycięcie go.

Czego nie wolno bagatelizować jeśli chodzi o zmiany skórne:

Wszyystkie dostrzeżone znamiona barwnikowe to zmiany, których nie możemy bagatelizować. To właśnie te zmiany, które mogą zamienić się w czerniaka. Czerniak do swojego rozwoju  rozwoju potrzebuje komórek barwnikowych, czyli tak troche spłycając czerniak powstaje głównie z tzw. pieprzyków. Są tez przypadki powstawania czerniaka pod skórą.

Jak zdiagnozować podejrzane znamiono?

Decyzja o tym, czy znamię na naszej skórze podlega usunięciu czy nie orzeka doświadczony lekarz. Istnieją także   nieinwazyjne sposoby obejrzenia podejrzanej zmiany skórnej.

Badanie jest proste i bezbolesne pod  dermatoskopem. Jest to badanie pozwalające w powiększeniu obejrzeć „nieładny pieprzyk” i ocenić pewne jego cechy.

Zabiegi takie wykonywane są w Centrum Dermatologi Estetycznej Lenis w Poznaniu. W dniu 6 czerwca 2013 roku odbędą się w placówce Centrum bezpłatne badania znamion organizowane w ramach Euromelanoma Day 2013. Zobacz poniżej dane dotyczące badania:

Przebadaj znamiona przed latem – za darmo!

Znamiona, pieprzyki i plamki na skórze – zanim rozpoczniemy sezon na opalanie powinien obejrzeć je lekarz. Okazją do tego będą bezpłatne badania w Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis, które odbędą się 6 czerwca. Konsultacje są organizowane w ramach europejskiej inicjatywy Euromelanoma Day 2013.

Wszelkie niepokojące zmiany na skórze  powinniśmy konsultować ze specjalistą. Dotyczy to w szczególności osób, które zauważą na przykład, że pieprzyk powiększył się, stał się wypukły lub ma nieregularny kształt. Skłonieniu nas do badań służą akcje takie jak Euromelanoma Day 2013 – to inicjatywa na rzecz zapobiegania i wczesnego wykrywania czerniaka i innych nowotworów skóry, w której uczestniczą wybrane gabinety dermatologiczne. W Poznaniu zaangażowało się w nią między innymi Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis, gdzie bezpłatne badania znamion odbędą się 6 czerwca. Można się na nie zapisać się telefonicznie pod numerem (61) 851 13 05 lub 516 427 522.

Takie badanie jest proste i zupełnie bezbolesne. Lekarz ogląda wszystkie zmiany w dużym powiększeniu pod dermatoskopem i na tej podstawie może stwierdzić, czy z naszą skórą wszystko jest w porządku. – Warto badać znamiona i pieprzyki regularnie, przynajmniej raz w roku. Wczesne wykrycie ewentualnych zmian o charakterze nowotworowym zwiększa szanse na całkowite wyleczenie – mówi dr Adam Cichewicz, dermatolog  z Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis w Poznaniu.

Podczas akcji będzie można także uzyskać informacje na temat profilaktyki.  Istotne jest przede wszystkim zwracanie uwagi na to, jak właściwie chronić się przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, które są jedną z głównych przyczyn rozwoju czerniaka i raka skóry – podkreśla dr Adam Cichewicz.

Na jakie zmiany skórne powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?:

–  Znamiona skórne, które nawet jeżeli występuje od dawna, powiększają się
–  Znamiona skórne o nierównomiernym rozmieszczeniu barwnika, mówiąc prościej gdy w znamione występuje różna intensywność zabarwienia,
–  Znamiona skórne o nierównych granicach,
–  Jeśli ze znamion skórnych pojawiają się ropne lub krwawiące wydzieliny,
–  Znamiona skórne, które wystąpiły w miejscach nietypowych, np. na wqewnętrzych powierzchniach dłoni, na podeszwach stóp, na narządach płciowych, na wargacha

Światowy Dzień Choroby Alzheimera – jak wspierać bliskiego w chorobie otępiennej?

Każdemu z nas, niezależnie od wieku, zdarzają się problemy z pamięcią. Jeśli jednak zauważymy, że takie sytuacje – zwłaszcza u…
CZYTAJ

Wracamy z urlopu. Co należy suplementować po wakacjach

Badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association donosi, że około jedna piąta wszystkich pasażerów samolotów zapadła na infekcje…
CZYTAJ

Czego potrzebują nasze loki? Cud, miód… i aloes

Delikatne skręty, burza loków lub romantyczne fale. Każdy z typów kręconych włosów wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Eksperci podpowiadają, że najcenniejsze…
CZYTAJ

Cyfrowa krzywda – realne wołanie o pomoc

Krzywda wyrządzona w sieci boli tak samo, jak ta wyrządzona w realu. Nastolatki zdają się być mistrzami w wyrządzaniu sobie…
CZYTAJ

Rower a nawierzchnia, czyli jak znaleźć idealne połączenie? Zainspiruj się marką STORM

Rower to coraz chętniej wybierany środek transportu, ale też sposób na aktywność fizyczną czy krajoznawcze wycieczki. Zanim jednak wyruszysz w…
CZYTAJ

Czym różnią się szampony do świadomej pielęgnacji włosów od OnlyBio?

Marka OnlyBio znana z zaawansowanych produktów do świadomej pielęgnacji włosów i skóry głowy w swoim asortymencie ma szeroki wybór produktów…
CZYTAJ

Świat beauty pokochał OMO. Na czym polega nowy trend mycia włosów?

OMO to jeden ze skrótów, które zawojowały ostatnio rynek beauty. Jest używany przez fryzjerów, trychologów i włosomaniaczki właściwie bez przerwy.…
CZYTAJ

Unikalny design w klasycznej kolorystyce – Gatta z nową kolekcją rajstop wkracza na salony!

Do casualowej, bardziej sportowej, czy też eleganckiej stylizacji - rajstopy w każdym wydaniu prezentują się zjawiskowo. Ten element garderoby urozmaici…
CZYTAJ

Śródziemnomorskie kalmary na ostro – panierowane krążki kałamarnicy MarNatura od PESCA NORD

Aromatyczna kuchnia Morza Śródziemnego zachwyca przede wszystkim wyrazistym smakiem. Opiera się głównie na owocach morza, a jednymi z najpopularniejszych są…
CZYTAJ

Łagodzenie, ukojenie i dobra rutyna. Czego potrzebuje skóra atopowa?

Właściwa pielęgnacja skóry atopowej stanowi kluczowy element wspierający leczenie. To także sposób na znaczną poprawę komfortu życia chorych i zwalczanie…
CZYTAJ

Wrogowie urody – jakie czynniki mają destrukcyjny wpływ na skórę i kolagen?

Pielęgnując urodę często skupiamy się na rozwiązaniach, które mają pomóc w odzyskaniu młodego wyglądu. Poszukujemy coraz to nowych składników aktywnych,…
CZYTAJ

Powrót do pracy – z Sinsay na pewno będzie stylowy!

Powrót do biura po udanych wakacjach nie jest tym, na co czekamy z niecierpliwością, ale dzięki odświeżonej szafie na pewno…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowy Dzień Choroby Alzheimera – jak wspierać bliskiego w chorobie otępiennej?

Każdemu z nas, niezależnie od wieku, zdarzają się problemy z pamięcią. Jeśli…
CZYTAJ

Wracamy z urlopu. Co należy suplementować po wakacjach

Badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association donosi, że około…
CZYTAJ

Problem z zajściem w ciążę? Przyczyną może być endometrioza

W 96% przypadków endometrioza skutkuje obniżeniem płodności. U co trzeciej kobiety zgłaszającej…
CZYTAJ

Innowacyjne testy na endometriozę łatwiej dostępne

Nie lata, a od kilku do kilkunastu dni – tyle wystarczy, by…
CZYTAJ

Pierwszy na świecie test na endometriozę – od teraz w InviMed Warszawa!

Prawie 94% skuteczności wykrycia endometriozy w organizmie kobiety – mowa 
o pierwszym…
CZYTAJ