Zmarszczki, czyli jak zmienia się medycyna estetyczna?



Zmarszczki, czyli jak zmienia się medycyna estetyczna?

Zmarszczki – z jednej strony dodają uroku, z drugiej potrafią spędzać sen z powiek. Możemy się do nich przyzwyczaić, możemy je nawet lubić, a i to nie powstrzyma nas przed podjęciem walki o młodszy wygląd. Główne obszary do zdobycia? Czoło, kąciki oczu, skronie, policzki i usta. Główni sprzymierzeńcy? O nich zapytajmy eksperta.

Jeszcze do niedawna wśród lekarzy dominowało przekonanie, że w korekcji górnych partii twarzy, a więc od nosa w górę, najlepiej sprawdza się toksyna botulinowa, a w przypadku dolnych – kwas hialuronowy. Z czego wynikał taki podział? Czy obecnie coś się w tym względzie zmieniło? Znaleźć odpowiedzi na te pytania pomaga nam dr Elżbieta Pawlaczyk-Strugała z Centrum Dermatologiczno-Kosmetycznego w Grudziądzu.




Dr Pawlaczyk-Strugała: Toksyna botulinowa zatrzymuje kurczenie się mięśni i z tego względu jest polecana do likwidacji zmarszczek mimicznych, głównie tzw. „kurzych łapek”, „lwich zmarszczek” oraz poziomych bruzd na czole. Kwas hialuronowy działa inaczej: nawilża i zagęszcza skórę, wiążąc wodę, stymuluje również skórę do produkcji kolagenu. Dzięki temu sprawdza się szczególnie w tych miejscach, w których skóra opada i traci jędrność, np.: w kącikach ust, w okolicy żuchwy, na policzkach – wyjaśnia ekspert.

Gdyby zatem za punkt odniesienia wziąć nos, to rzeczywiście okaże się, że toksynę (popularny botoks) stosuje się na górne partie twarzy, podczas gdy kwas hialuronowy na dolne?

Dr Pawlaczyk-Strugała:Rzeczywiście, jeszcze do niedawna tak było. Sytuację zmieniło dopiero pojawienie się na rynku innowacyjnych preparatów kwasu hialuronowego. Obecnie przy użyciu kwasu możemy nie tylko zniwelować bruzdy nosowo-wargowe, opadnięte kąciki ust czy zmarszczki palacza, ale również „kurze łapki”, zmarszczki mimiczne na czole oraz skronie. Obszar zastosowania kwasu na przestrzeni ostatnich lat znacznie się poszerzył.

Jaki produkt najbardziej się do tego przyczynił?

Dr Pawlaczyk-Strugała: Wśród produktów, które zrewolucjonizowały podejście do medycyny estetycznej, z pewnością można wymienić Teosyal Redensity II. Wraz z pojawieniem się tego preparatu na rynku dotychczasowy kanon został przełamany. Okazało się bowiem, że kwas hialuronowy również może być skuteczny przy niwelowaniu zmarszczek mimicznych wokół oczu i na czole, czyli w miejscach, które dotąd były zarezerwowane dla botoksu.

Redensity II wciąż pozostaje najważniejszym preparatem w swojej kategorii. Jako jedyny zawiera Kompleks Odnawiający Skórę, na który składają się aminokwasy, antyoksydanty, minerały i witamina B6. Wypełnia zmarszczki, rozświetla cienie pod oczami. Okolica oka to bardzo delikatny obszar. Ze względu na niewielką ilość gruczołów łojowych skóra wokół oczu jest bardzo cienka. Czy w związku z tym zabieg ten jest bolesny?

Dr Pawlaczyk-Strugała: Na szczęście również i w tym zakresie technika znacznie poszła do przodu. Standardową igłę zastąpiła kaniula, która umożliwia wprowadzenie preparatu za pomocą jednego wkłucia. Uspokajające z punktu widzenia pacjenta jest również to, że zabieg nie powoduje siniaków i nie wyłącza pacjenta z codziennych czynności.

Medycyna estetyczna wciąż się rozwija. Dostępne na rynku preparaty są coraz coraz bardziej specjalistyczne – dostosowane do konkretnych części lub partii ciała. Czy w ślad za tymi zmianami w branży idą także zmiany w podejściu pacjentów?

Dr Pawlaczyk-Strugała: Oczywiście, przede wszystkim pacjenci są coraz bardziej świadomi tego, co mogą zrobić, aby dłużej wyglądać i czuć się młodo. Zabiegi upiększające to tylko jeden ze sposobów, często łączony ze zdrową dietą i uprawianiem sportu. Styl życia wpływa z kolei na to, w jaki sposób podchodzimy do konkretnych zabiegów. Mogę tu podać przykład wegetarianek, które gdy mają do wyboru zabieg z użyciem kwasu hialuronowego i botoksu, zdecydowanie częściej wybiorą tę pierwszą opcję, ponieważ kojarzy im się z naturalnym sposobem i efektem.

Ekspert: lekarz specjalista dermatologii i wenerologii, członek Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych i Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologii Estetycznej i Kosmetologii. Z inicjatywy dr Pawlaczyk-Strugały, w grudniu 2006 roku, powstało Centrum Dermatologiczno-Kosmetyczne w Grudziądzu.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ