Zmarszczki, czyli jak zmienia się medycyna estetyczna?



Zmarszczki, czyli jak zmienia się medycyna estetyczna?

Zmarszczki – z jednej strony dodają uroku, z drugiej potrafią spędzać sen z powiek. Możemy się do nich przyzwyczaić, możemy je nawet lubić, a i to nie powstrzyma nas przed podjęciem walki o młodszy wygląd. Główne obszary do zdobycia? Czoło, kąciki oczu, skronie, policzki i usta. Główni sprzymierzeńcy? O nich zapytajmy eksperta.

Jeszcze do niedawna wśród lekarzy dominowało przekonanie, że w korekcji górnych partii twarzy, a więc od nosa w górę, najlepiej sprawdza się toksyna botulinowa, a w przypadku dolnych – kwas hialuronowy. Z czego wynikał taki podział? Czy obecnie coś się w tym względzie zmieniło? Znaleźć odpowiedzi na te pytania pomaga nam dr Elżbieta Pawlaczyk-Strugała z Centrum Dermatologiczno-Kosmetycznego w Grudziądzu.




Dr Pawlaczyk-Strugała: Toksyna botulinowa zatrzymuje kurczenie się mięśni i z tego względu jest polecana do likwidacji zmarszczek mimicznych, głównie tzw. „kurzych łapek”, „lwich zmarszczek” oraz poziomych bruzd na czole. Kwas hialuronowy działa inaczej: nawilża i zagęszcza skórę, wiążąc wodę, stymuluje również skórę do produkcji kolagenu. Dzięki temu sprawdza się szczególnie w tych miejscach, w których skóra opada i traci jędrność, np.: w kącikach ust, w okolicy żuchwy, na policzkach – wyjaśnia ekspert.

Gdyby zatem za punkt odniesienia wziąć nos, to rzeczywiście okaże się, że toksynę (popularny botoks) stosuje się na górne partie twarzy, podczas gdy kwas hialuronowy na dolne?

Dr Pawlaczyk-Strugała:Rzeczywiście, jeszcze do niedawna tak było. Sytuację zmieniło dopiero pojawienie się na rynku innowacyjnych preparatów kwasu hialuronowego. Obecnie przy użyciu kwasu możemy nie tylko zniwelować bruzdy nosowo-wargowe, opadnięte kąciki ust czy zmarszczki palacza, ale również „kurze łapki”, zmarszczki mimiczne na czole oraz skronie. Obszar zastosowania kwasu na przestrzeni ostatnich lat znacznie się poszerzył.

Jaki produkt najbardziej się do tego przyczynił?

Dr Pawlaczyk-Strugała: Wśród produktów, które zrewolucjonizowały podejście do medycyny estetycznej, z pewnością można wymienić Teosyal Redensity II. Wraz z pojawieniem się tego preparatu na rynku dotychczasowy kanon został przełamany. Okazało się bowiem, że kwas hialuronowy również może być skuteczny przy niwelowaniu zmarszczek mimicznych wokół oczu i na czole, czyli w miejscach, które dotąd były zarezerwowane dla botoksu.

Redensity II wciąż pozostaje najważniejszym preparatem w swojej kategorii. Jako jedyny zawiera Kompleks Odnawiający Skórę, na który składają się aminokwasy, antyoksydanty, minerały i witamina B6. Wypełnia zmarszczki, rozświetla cienie pod oczami. Okolica oka to bardzo delikatny obszar. Ze względu na niewielką ilość gruczołów łojowych skóra wokół oczu jest bardzo cienka. Czy w związku z tym zabieg ten jest bolesny?

Dr Pawlaczyk-Strugała: Na szczęście również i w tym zakresie technika znacznie poszła do przodu. Standardową igłę zastąpiła kaniula, która umożliwia wprowadzenie preparatu za pomocą jednego wkłucia. Uspokajające z punktu widzenia pacjenta jest również to, że zabieg nie powoduje siniaków i nie wyłącza pacjenta z codziennych czynności.

Medycyna estetyczna wciąż się rozwija. Dostępne na rynku preparaty są coraz coraz bardziej specjalistyczne – dostosowane do konkretnych części lub partii ciała. Czy w ślad za tymi zmianami w branży idą także zmiany w podejściu pacjentów?

Dr Pawlaczyk-Strugała: Oczywiście, przede wszystkim pacjenci są coraz bardziej świadomi tego, co mogą zrobić, aby dłużej wyglądać i czuć się młodo. Zabiegi upiększające to tylko jeden ze sposobów, często łączony ze zdrową dietą i uprawianiem sportu. Styl życia wpływa z kolei na to, w jaki sposób podchodzimy do konkretnych zabiegów. Mogę tu podać przykład wegetarianek, które gdy mają do wyboru zabieg z użyciem kwasu hialuronowego i botoksu, zdecydowanie częściej wybiorą tę pierwszą opcję, ponieważ kojarzy im się z naturalnym sposobem i efektem.

Ekspert: lekarz specjalista dermatologii i wenerologii, członek Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych i Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologii Estetycznej i Kosmetologii. Z inicjatywy dr Pawlaczyk-Strugały, w grudniu 2006 roku, powstało Centrum Dermatologiczno-Kosmetyczne w Grudziądzu.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ