Zabiegi kosmetyczne w ciąży szkodzą? Fakty i mity



Skóra w ciąży jest szczególnie podatna na zmiany? Zabiegi kosmetyczne szkodzą dziecku? Według ekspertów zmiany dermatologiczne są normalne, ale to nie znaczy, że trzeba się na nie godzić.

 

– Podczas ciąży skóra u jednych kobiet nabiera jędrności, a u innych wahania hormonalne mogą powodować problemy  zauważa dr n. med. Ewa Rudnicka, specjalista dermatologii i medycyny estetycznej w warszawskiej Klinice Demeter.  Czasami pojawia się trądzik i przebarwienia, których wcześniej nie było. Skóra produkuje więcej łoju, przez co jest bardziej tłusta. Taka gospodarka hormonalna, w połączeniu z promieniami słonecznymi, może spowodować zmiany, które zachodzą głęboko w skórze właściwej i są trudne do usunięcia.

Czekać czy nie czekać?

Większość kobiet czeka z poprawieniem stanu swojej cery na rozwiązanie. Boją się, że ewentualne kosmetyki i leki zaszkodzą dziecku. Istnieje jedna stała reguła – ciąża i karmienie to coś, o czym pacjentka zawsze musi poinformować lekarza i kosmetyczkę.

– Jeżeli przyszła mama zauważa niewystępujące dotychczas zmiany, nie powinna czekać – przekonuje dr n. med. Ewa Rudnicka. Istnieją bezpieczne zabiegi polecane kobietom w ciąży. Są to różnego rodzaju delikatne masaże nierozgrzewające – usuwają zmęczenie, obrzęki, sztywność mięśni i stawów, a przede wszystkim odprężają. Bardzo dobrze działają różnego rodzaju maseczki zawierające preparaty ziołowe. Polecana jest również aromaterapia, endermologia, odżywające maski błotne, a także zabiegi dotleniające. Należy również pamiętać o dobrym nawilżaniu skóry odpowiednimi kremami. – Jeśli mamy wątpliwości, zawsze warto zapytać lekarza. Rozpozna dolegliwość, ustali indywidualną profilaktykę i ewentualne leczenie – radzi specjalistka Demeter.



Lista zabiegów zakazanych w ciąży

Przyszła mama powinna pamiętać, że nie wszystkie zabiegi są dozwolone, dlatego tak ważna jest odpowiednia komunikacja z lekarzem. Do niektórych mocnych peelingów używa się retinolu. Należy unikać tak dogłębnego leczenia. Poczekać należy również z zabiegami mocno rozgrzewającymi, różnego rodzaju laseroterapiami czy nawet mezoterapią igłową, która dzięki wykorzystaniu kwasu hialuronowego jest zwykle bezpieczna, ale nie na tyle, żeby korzystać z niej podczas ciąży i karmienia. Kategorycznie zabronione są zabiegi spłycające blizny, redukujące cellulit, drenaże limfatyczne, silne złuszczanie, a także zabiegi zamykające naczynka krwionośne, takie jak na przykład sonofereza czy jonoforeza.

Dbaj o siebie na co dzień…

Co przyszła mama może zrobić we własnym zakresie, żeby pomóc swojej skórze? – Jeśli zastosuje kremy z filtrami – oczywiście przeznaczone dla kobiet w ciąży – zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień  – przekonuje dr n. med. Ewa Rudnicka.

Nie może dobierać leków na własną rękę. Witaminy, które dostaje od ginekologa – kwas foliowy, żelazo, środki typowo witaminowe – zdecydowanie wystarczą. Ważna jest również dieta, najlepiej śródziemnomorska. Posiłki powinny być bogate tłuszcze nienasycone, witaminy, owoce, warzywa soki, czyli wszystko co sprzyja rozwijającemu się organizmowi jak i służy urodzie przyszłej mamy.

…to prostsze niż myślisz

Przyszłe mamy będą mogły skorzystać z darmowej konsultacji kosmetycznej w ramach akcji „Piękne 9 miesięcy”, która odbędzie się 27 marca w godzinach 13-18 w warszawskiej klinice Demeter przy ulicy Białostockiej 7.

Uczestniczki spotkania będą mogły również bezpłatnie zrobić przegląd stomatologiczny oraz badanie cytologiczne w promocyjnej cenie 20 zł.  Przyszłe mamy otrzymają pakiet rabatowy – 30% zniżki na wizytę u ginekologa, USG, a także na specjalnie dostosowany do cery zabieg.

Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie i mailowo. Tel.: 22 619-81-94, e-mail: bialostocka@demeter.com.pl

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ