Wrażliwa skóra.



Odnosisz wrażenie iż po niektórych kosmetykach twoja skóra Cię piecze? lub masz wysypkę? Z tą dolegliwością zmaga się  wiele kobiet. Dlatego firmy kosmetyczne proponują nam coraz to więcej kosmetyków przeznaczonych głównie do skóry wrażliliwej. Jak donoszą badania około 60% kobiet twierdzi iż ma właśnie wra-żliwą skórę.

Jak to określic czy skóra jest wrazliwa? Można zauważyc np. po złej reakcji na niektóre kosmetyki, które nie wywyołują stanów zapalnych u innych kobiet.

Może także okazac się iz masz uczulenie na niektóre składniki jakie są zawarte w kosmetykach. Na wrażliwośc skóry nie bez znaczenia jest jaki styl życia prowadzimy i jak się odzywiamy. Niektóre kobiety cierpia na czasowe przejawy wrażliwości skóry, które spowodowane są chciażby zanieczyszczeniem środowiska lub stresem jaki nam na codzień towarzysz.

Do skóry wrążliwej najlepiej “podchodzic” jak do skóry suchej. To znaczy, nie nalezy stosowac preparatów złuszczajacych czy peelingu (zobacz peeling chemiczny twarzy), nie można tez skóry wrażliwej nadmiernie szorowac. Należy natomiast stosowac różnego rodzaju maseczki kosmetyczne. Musimy także unikac produktów o agresywnym składzie, szczególnie kosmetyki które zawierają AHA ( czytaj co zawierają kosmetyki? ).

Musimy także zwracac uwage na kremy przeciwsłoneczne, sytuacja jest skąplikowana, ponieważ wrażliwą skórę musimy jak najbardziej chronic przed szkodliwymi promieniami UV, jednek niektóre kremy przeciwsłoneczne maja składniki podrazniajace nasza skórę.

Składniki które podrażniają naszą skórę.

Należy przede wszystkim unikac PABA, benzofenon, methoxycynamonian, trzeba kupowac kremy które zawieraja natomiast: dwutlenek tytanu, który tworzy barierę nie przepuszczajacą promieni słonecznych. Na ogół takie kosmetyki mają bezbarwną konsystencję.



Co podrażnia wrażliwą skórę?

Wpływ na to iż nasza skóra jest wrazliwa może miec tysiace czunników. Najczęstszymi składnikami jakie podrazniaja naszą skórę jest alkohol zawarty w kosmetykach na ogół w tonikach i kosmetykach ściągających, moga to też byc środki powierzchniowo czynne do nich możemy zaliczyc detergenty jakie są zawarte w mydłach i płynach czyszczących. Zwracajmy uwagę na podawane na etykietach kosmetyków składniki a przede wszytskim na zapachy. Jednak też trzeba uważac nie tylko na te zapachowe ale i na te bez zapachu, ponieważ może to oznaczac iż zostało użytych więcej środków chemicznych w celu przytłumienia zapachu.

Jaki przyjmujemy plan działania przy wrazliwej skórze?

Unikajmy słońca a jeśli już jesteśmy na nim to stosujmy kremy ochronne, które zawieraja już wspomniany dwitlenek tytanu.

Nie stosujmy mydła, które może zachwiac naturalną równowagę PH.

Unikajmy złuszczających kremów o wysokiej zawartości AHA.

Pamiętajmy aby najpierw wypróbowywac kosmetyki na fragmencie skóry, zanim zaczniemy go regularnie stosowac.

Używaj kosmetyków hipoalergicznych, przetestowanych.

Jesli wystąpi podraznienie skóry, spłucz twarz twarz zimna woda, opłukuj ją około 1/2 minuty. Po czym nałóż na twarz żel kojacy (jest ich cała gama dostepne w aptekach)

Gdy podrażnienie jest na tyle mocne i udasz się z nim do odpowiedniego specjalisty, musisz pamietac iż preparat o nazwie hydocortizon, który jest najczęściej przepisywany, jest w stanie pomóc tylko na jakiś czas.

Ostrzeżenie

Kremy z AHA były swego czasu okrzyknięte sudownym składnikiem kremów, które opóźniają starzenie. Sa to naturalne kwasy wystepujące w owocach. Mają za zadanie złuszczac obumarły naskórek i pobudzac produkcję nowych komórek, co ma na celu aby nasza cera była gładsza, promienna i młoda. Kobiety z wrażliwą skórą musza pamiętac iż kremy właśńie z substancją AHA, wysuszają skórę. Podczas przeprowadzonych badań u kobiet z wrażliwą skórą po zastosowaniu kremu z AHA około 60% kobiet zauwazyło iż efekt wygładzenia był bardzo widoczny ale i też powstały zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Dletgo zachowajmy zdrowy rozsądek przy stosowaniu kremów z AHA.Nie ignorujmy oznak jakie wysyła na nasz skóra!.

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ