Wrażliwa skóra.



Odnosisz wrażenie iż po niektórych kosmetykach twoja skóra Cię piecze? lub masz wysypkę? Z tą dolegliwością zmaga się  wiele kobiet. Dlatego firmy kosmetyczne proponują nam coraz to więcej kosmetyków przeznaczonych głównie do skóry wrażliliwej. Jak donoszą badania około 60% kobiet twierdzi iż ma właśnie wra-żliwą skórę.

Jak to określic czy skóra jest wrazliwa? Można zauważyc np. po złej reakcji na niektóre kosmetyki, które nie wywyołują stanów zapalnych u innych kobiet.

Może także okazac się iz masz uczulenie na niektóre składniki jakie są zawarte w kosmetykach. Na wrażliwośc skóry nie bez znaczenia jest jaki styl życia prowadzimy i jak się odzywiamy. Niektóre kobiety cierpia na czasowe przejawy wrażliwości skóry, które spowodowane są chciażby zanieczyszczeniem środowiska lub stresem jaki nam na codzień towarzysz.

Do skóry wrążliwej najlepiej “podchodzic” jak do skóry suchej. To znaczy, nie nalezy stosowac preparatów złuszczajacych czy peelingu (zobacz peeling chemiczny twarzy), nie można tez skóry wrażliwej nadmiernie szorowac. Należy natomiast stosowac różnego rodzaju maseczki kosmetyczne. Musimy także unikac produktów o agresywnym składzie, szczególnie kosmetyki które zawierają AHA ( czytaj co zawierają kosmetyki? ).

Musimy także zwracac uwage na kremy przeciwsłoneczne, sytuacja jest skąplikowana, ponieważ wrażliwą skórę musimy jak najbardziej chronic przed szkodliwymi promieniami UV, jednek niektóre kremy przeciwsłoneczne maja składniki podrazniajace nasza skórę.

Składniki które podrażniają naszą skórę.

Należy przede wszystkim unikac PABA, benzofenon, methoxycynamonian, trzeba kupowac kremy które zawieraja natomiast: dwutlenek tytanu, który tworzy barierę nie przepuszczajacą promieni słonecznych. Na ogół takie kosmetyki mają bezbarwną konsystencję.



Co podrażnia wrażliwą skórę?

Wpływ na to iż nasza skóra jest wrazliwa może miec tysiace czunników. Najczęstszymi składnikami jakie podrazniaja naszą skórę jest alkohol zawarty w kosmetykach na ogół w tonikach i kosmetykach ściągających, moga to też byc środki powierzchniowo czynne do nich możemy zaliczyc detergenty jakie są zawarte w mydłach i płynach czyszczących. Zwracajmy uwagę na podawane na etykietach kosmetyków składniki a przede wszytskim na zapachy. Jednak też trzeba uważac nie tylko na te zapachowe ale i na te bez zapachu, ponieważ może to oznaczac iż zostało użytych więcej środków chemicznych w celu przytłumienia zapachu.

Jaki przyjmujemy plan działania przy wrazliwej skórze?

Unikajmy słońca a jeśli już jesteśmy na nim to stosujmy kremy ochronne, które zawieraja już wspomniany dwitlenek tytanu.

Nie stosujmy mydła, które może zachwiac naturalną równowagę PH.

Unikajmy złuszczających kremów o wysokiej zawartości AHA.

Pamiętajmy aby najpierw wypróbowywac kosmetyki na fragmencie skóry, zanim zaczniemy go regularnie stosowac.

Używaj kosmetyków hipoalergicznych, przetestowanych.

Jesli wystąpi podraznienie skóry, spłucz twarz twarz zimna woda, opłukuj ją około 1/2 minuty. Po czym nałóż na twarz żel kojacy (jest ich cała gama dostepne w aptekach)

Gdy podrażnienie jest na tyle mocne i udasz się z nim do odpowiedniego specjalisty, musisz pamietac iż preparat o nazwie hydocortizon, który jest najczęściej przepisywany, jest w stanie pomóc tylko na jakiś czas.

Ostrzeżenie

Kremy z AHA były swego czasu okrzyknięte sudownym składnikiem kremów, które opóźniają starzenie. Sa to naturalne kwasy wystepujące w owocach. Mają za zadanie złuszczac obumarły naskórek i pobudzac produkcję nowych komórek, co ma na celu aby nasza cera była gładsza, promienna i młoda. Kobiety z wrażliwą skórą musza pamiętac iż kremy właśńie z substancją AHA, wysuszają skórę. Podczas przeprowadzonych badań u kobiet z wrażliwą skórą po zastosowaniu kremu z AHA około 60% kobiet zauwazyło iż efekt wygładzenia był bardzo widoczny ale i też powstały zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Dletgo zachowajmy zdrowy rozsądek przy stosowaniu kremów z AHA.Nie ignorujmy oznak jakie wysyła na nasz skóra!.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ