Wrażliwa skóra.



Odnosisz wrażenie iż po niektórych kosmetykach twoja skóra Cię piecze? lub masz wysypkę? Z tą dolegliwością zmaga się  wiele kobiet. Dlatego firmy kosmetyczne proponują nam coraz to więcej kosmetyków przeznaczonych głównie do skóry wrażliliwej. Jak donoszą badania około 60% kobiet twierdzi iż ma właśnie wra-żliwą skórę.

Jak to określic czy skóra jest wrazliwa? Można zauważyc np. po złej reakcji na niektóre kosmetyki, które nie wywyołują stanów zapalnych u innych kobiet.

Może także okazac się iz masz uczulenie na niektóre składniki jakie są zawarte w kosmetykach. Na wrażliwośc skóry nie bez znaczenia jest jaki styl życia prowadzimy i jak się odzywiamy. Niektóre kobiety cierpia na czasowe przejawy wrażliwości skóry, które spowodowane są chciażby zanieczyszczeniem środowiska lub stresem jaki nam na codzień towarzysz.

Do skóry wrążliwej najlepiej “podchodzic” jak do skóry suchej. To znaczy, nie nalezy stosowac preparatów złuszczajacych czy peelingu (zobacz peeling chemiczny twarzy), nie można tez skóry wrażliwej nadmiernie szorowac. Należy natomiast stosowac różnego rodzaju maseczki kosmetyczne. Musimy także unikac produktów o agresywnym składzie, szczególnie kosmetyki które zawierają AHA ( czytaj co zawierają kosmetyki? ).

Musimy także zwracac uwage na kremy przeciwsłoneczne, sytuacja jest skąplikowana, ponieważ wrażliwą skórę musimy jak najbardziej chronic przed szkodliwymi promieniami UV, jednek niektóre kremy przeciwsłoneczne maja składniki podrazniajace nasza skórę.

Składniki które podrażniają naszą skórę.

Należy przede wszystkim unikac PABA, benzofenon, methoxycynamonian, trzeba kupowac kremy które zawieraja natomiast: dwutlenek tytanu, który tworzy barierę nie przepuszczajacą promieni słonecznych. Na ogół takie kosmetyki mają bezbarwną konsystencję.



Co podrażnia wrażliwą skórę?

Wpływ na to iż nasza skóra jest wrazliwa może miec tysiace czunników. Najczęstszymi składnikami jakie podrazniaja naszą skórę jest alkohol zawarty w kosmetykach na ogół w tonikach i kosmetykach ściągających, moga to też byc środki powierzchniowo czynne do nich możemy zaliczyc detergenty jakie są zawarte w mydłach i płynach czyszczących. Zwracajmy uwagę na podawane na etykietach kosmetyków składniki a przede wszytskim na zapachy. Jednak też trzeba uważac nie tylko na te zapachowe ale i na te bez zapachu, ponieważ może to oznaczac iż zostało użytych więcej środków chemicznych w celu przytłumienia zapachu.

Jaki przyjmujemy plan działania przy wrazliwej skórze?

Unikajmy słońca a jeśli już jesteśmy na nim to stosujmy kremy ochronne, które zawieraja już wspomniany dwitlenek tytanu.

Nie stosujmy mydła, które może zachwiac naturalną równowagę PH.

Unikajmy złuszczających kremów o wysokiej zawartości AHA.

Pamiętajmy aby najpierw wypróbowywac kosmetyki na fragmencie skóry, zanim zaczniemy go regularnie stosowac.

Używaj kosmetyków hipoalergicznych, przetestowanych.

Jesli wystąpi podraznienie skóry, spłucz twarz twarz zimna woda, opłukuj ją około 1/2 minuty. Po czym nałóż na twarz żel kojacy (jest ich cała gama dostepne w aptekach)

Gdy podrażnienie jest na tyle mocne i udasz się z nim do odpowiedniego specjalisty, musisz pamietac iż preparat o nazwie hydocortizon, który jest najczęściej przepisywany, jest w stanie pomóc tylko na jakiś czas.

Ostrzeżenie

Kremy z AHA były swego czasu okrzyknięte sudownym składnikiem kremów, które opóźniają starzenie. Sa to naturalne kwasy wystepujące w owocach. Mają za zadanie złuszczac obumarły naskórek i pobudzac produkcję nowych komórek, co ma na celu aby nasza cera była gładsza, promienna i młoda. Kobiety z wrażliwą skórą musza pamiętac iż kremy właśńie z substancją AHA, wysuszają skórę. Podczas przeprowadzonych badań u kobiet z wrażliwą skórą po zastosowaniu kremu z AHA około 60% kobiet zauwazyło iż efekt wygładzenia był bardzo widoczny ale i też powstały zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Dletgo zachowajmy zdrowy rozsądek przy stosowaniu kremów z AHA.Nie ignorujmy oznak jakie wysyła na nasz skóra!.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ