Walczysz z trądzikiem? Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!



Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry, która przejawia się między innymi wykwitami skórnymi. Chcąc skutecznie zwalczać jej przykre objawy, powinniśmy poznać nie tylko przyczyny powstawania i formy leczenia, ale też zasady pielęgnacji skóry trądzikowej.

 

Trądzik dotyka przede wszystkim młodzież w okresie dojrzewania. Zgodnie z szacunkowymi danymi z różnymi objawami tej choroby zmaga się około 60-80 proc. nastolatków. Nie tak rzadkie są jednak przypadki, w których zmiany trądzikowe utrzymują się znacznie dłużej.

Przyczyny powstawania trądziku

Za główne przyczyny powstawania trądziku i związanych z nim wykwitów skórnych uznaje się między innymi zwiększoną produkcję androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły oraz rogowacenie ujść mieszków włosowych.

Jednak trądzik pospolity może mieć różne nasilenie, które determinowane jest też przez szereg czynników zewnętrznych. Zaostrzenie przebiegu choroby może być konsekwencją zażywania leków, stosowania nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry, zbyt dużej ekspozycji na promieniowanie słoneczne czy spożywania niektórych produktów.

Najczęstsze objawy trądziku

 Trądzik może dawać różne objawy, ale do najczęściej występujących zalicza się przede wszystkim łojotok, zaskórniki oraz wykwity zapalne, w tym grudki i krosty. W 99 proc. przypadków pojawiają się one na twarzy, a ponadto na plecach i klatce piersiowej. Nieco rzadziej zmiany występują na barkach, ramionach, pośladkach czy w pachwinach.

Innym często obserwowanym objawem trądziku są także przebarwienia na skórze. W ostrym przebiegu trądziku może dochodzić również do powstawania głębszych zmian w skórze oraz tkance podskórnej, które mogą pozostawiać nieestetyczne, trudne do zamaskowania blizny.



Jak właściwie pielęgnować skórę trądzikową?

Cera trądzikowa jest bardzo wymagająca pod względem pielęgnacji. Mimo to warto poznać podstawowe zasady pielęgnacji tego typu skóry, ponieważ przy zastosowaniu odpowiednich preparatów przynosi ona zadowalające i wystarczające rezultaty u ponad połowy chorych.

Jednym z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji cery z trądzikiem jest jej prawidłowe oczyszczanie. W tym celu najlepiej sprawdzają się łagodne produkty, takie jak żele i pianki myjące, które usuwają martwe komórki naskórka i działają antybakteryjnie.

Nawilżać, czy nie nawilżać?

Aspektem pielęgnacji skóry trądzikowej, wymagającym specjalnego omówienia, jest jej nawilżanie. Wiele osób celowo rezygnuje ze stosowania kosmetyków nawilżających, ponieważ błędnie sądzą, że w ten sposób przyczynią się do zwiększenia łojotoku.

Intensyfikacja procesu wydzielania łoju przez gruczoły faktycznie może mieć miejsce, jednak tylko w przypadku niedostatecznego nawilżenia skóry. Jeśli doprowadzimy do przesuszenia cery, a tym samym zaburzymy jej równowagę hydrolipidową, osiągniemy efekt całkiem odwrotny od zamierzonego, a dodatkowo zaczniemy zmagać się z łuszczeniem naskórka.

Wolisz tego uniknąć? W takim razie w twojej łazience nie może zabraknąć dobrego kremu nawilżającego – lekkiego, beztłuszczowego, o właściwościach matujących, przeznaczonego do cery trądzikowej. Dobrym pomysłem będzie także stosowanie preparatów tonizujących.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ