Walczysz z trądzikiem? Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!



Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry, która przejawia się między innymi wykwitami skórnymi. Chcąc skutecznie zwalczać jej przykre objawy, powinniśmy poznać nie tylko przyczyny powstawania i formy leczenia, ale też zasady pielęgnacji skóry trądzikowej.

 

Trądzik dotyka przede wszystkim młodzież w okresie dojrzewania. Zgodnie z szacunkowymi danymi z różnymi objawami tej choroby zmaga się około 60-80 proc. nastolatków. Nie tak rzadkie są jednak przypadki, w których zmiany trądzikowe utrzymują się znacznie dłużej.

Przyczyny powstawania trądziku

Za główne przyczyny powstawania trądziku i związanych z nim wykwitów skórnych uznaje się między innymi zwiększoną produkcję androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły oraz rogowacenie ujść mieszków włosowych.

Jednak trądzik pospolity może mieć różne nasilenie, które determinowane jest też przez szereg czynników zewnętrznych. Zaostrzenie przebiegu choroby może być konsekwencją zażywania leków, stosowania nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry, zbyt dużej ekspozycji na promieniowanie słoneczne czy spożywania niektórych produktów.

Najczęstsze objawy trądziku

 Trądzik może dawać różne objawy, ale do najczęściej występujących zalicza się przede wszystkim łojotok, zaskórniki oraz wykwity zapalne, w tym grudki i krosty. W 99 proc. przypadków pojawiają się one na twarzy, a ponadto na plecach i klatce piersiowej. Nieco rzadziej zmiany występują na barkach, ramionach, pośladkach czy w pachwinach.

Innym często obserwowanym objawem trądziku są także przebarwienia na skórze. W ostrym przebiegu trądziku może dochodzić również do powstawania głębszych zmian w skórze oraz tkance podskórnej, które mogą pozostawiać nieestetyczne, trudne do zamaskowania blizny.



Jak właściwie pielęgnować skórę trądzikową?

Cera trądzikowa jest bardzo wymagająca pod względem pielęgnacji. Mimo to warto poznać podstawowe zasady pielęgnacji tego typu skóry, ponieważ przy zastosowaniu odpowiednich preparatów przynosi ona zadowalające i wystarczające rezultaty u ponad połowy chorych.

Jednym z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji cery z trądzikiem jest jej prawidłowe oczyszczanie. W tym celu najlepiej sprawdzają się łagodne produkty, takie jak żele i pianki myjące, które usuwają martwe komórki naskórka i działają antybakteryjnie.

Nawilżać, czy nie nawilżać?

Aspektem pielęgnacji skóry trądzikowej, wymagającym specjalnego omówienia, jest jej nawilżanie. Wiele osób celowo rezygnuje ze stosowania kosmetyków nawilżających, ponieważ błędnie sądzą, że w ten sposób przyczynią się do zwiększenia łojotoku.

Intensyfikacja procesu wydzielania łoju przez gruczoły faktycznie może mieć miejsce, jednak tylko w przypadku niedostatecznego nawilżenia skóry. Jeśli doprowadzimy do przesuszenia cery, a tym samym zaburzymy jej równowagę hydrolipidową, osiągniemy efekt całkiem odwrotny od zamierzonego, a dodatkowo zaczniemy zmagać się z łuszczeniem naskórka.

Wolisz tego uniknąć? W takim razie w twojej łazience nie może zabraknąć dobrego kremu nawilżającego – lekkiego, beztłuszczowego, o właściwościach matujących, przeznaczonego do cery trądzikowej. Dobrym pomysłem będzie także stosowanie preparatów tonizujących.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ