W jaki sposób dbać o cerę naczyniową?



Współcześnie niewiele osób może się pochwalić gładką cerą o jednolitym kolorycie. W szczególności kobiety często skarżą się na problemy związane z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Co wpływa na pojawienie się tej niedoskonałości i w jaki sposób można skutecznie zadbać o skórę w okolicach twarzy, zwłaszcza tę wrażliwą?

 

Nasza cera często eksponowana jest na działanie różnych czynników środowiskowych, m.in. promieniowania słonecznego, niskiej bądź wysokiej temperatury oraz wiatru. W przypadku skóry naczyniowej, przyczyn pojawienia się rumienia może być zresztą więcej.

Stres, spożywanie alkoholu i ostrych potraw, wysiłek fizyczny – wszystko to wywołuje niekiedy nieestetyczne niedoskonałości w okolicach twarzy. Dlatego w walce z rozszerzonymi naczynkami warto działać w sposób kompleksowy. Oprócz właściwej pielęgnacji domowej i lekkostrawnej diety, skuteczne okażą się również zabiegi kosmetyczne dla cery naczyniowej.

Jakie substancje wzmocnią ściany naczyń krwionośnych?

Rozszerzone naczynia krwionośne są jedną z tych niedoskonałości, których z pewnością nie należy lekceważyć. Brak odpowiednich działań może bowiem doprowadzić do utrwalenia się problemu, czyli teleangiektazji. Natomiast pierwszym krokiem do zredukowania „pajączków” powinna być właściwa pielęgnacja domowa.

Chodzi w szczególności o stosowanie preparatów kosmetycznych, które wpłyną korzystnie na uszczelnienie i wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych. Mogą one zawierać różne składniki aktywne – zarówno witaminę C oraz K, jak i ekstrakt z kasztanowca zwyczajnego, arniki górskiej, miłorzębu japońskiego, fiołka trójbarwnego czy nagietka lekarskiego.

Przy pielęgnacji cery naczyniowej sprawdzają się również: korzeń prawoślazu lekarskiego, dziurawiec zwyczajny, kozieradka pospolita, alantoina i pantenol (prowitamina B5). Pozwalają one na złagodzenie zaczerwienień skóry oraz stanów zapalnych. Co więcej, warto pamiętać o tym, aby cerę w okolicach twarzy oczyszczać lekkimi, delikatnymi ruchami, unikając tarcia i pocierania wrażliwych obszarów.



Skuteczne zabiegi dla cery naczyniowej

W dzisiejszych czasach gabinety kosmetyczne oferują szeroki wachlarz zabiegów, które można wykonać w przypadku cery naczyniowej. Doskonałą kuracją dla tego rodzaju skóry jest np. oxybrazja, polegająca na złuszczaniu martwych komórek naskórka przy pomocy aplikowanego pod ciśnieniem strumienia soli fizjologicznej. W rezultacie, uzyskuje się efekt rozjaśnienia i wygładzenia cery, a za sprawą łagodnego działania tlenu – znika ryzyko wystąpienia podrażnień.

Ciekawą propozycją dla osób, które skarżą się na problemy związane z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, jest także eksfoliacja kwasem migdałowym. Zabieg ten wpływa na poprawę struktur naskórka i skóry właściwej oraz ma działanie antybakteryjne, wygładzające i rozjaśniające. Podobnie jak oxybrazja, eksfoliacja kwasem migdałowym jest łagodną kuracją. Dzięki temu może być stosowana u osób z cerą naczyniową i wrażliwą.

Sposób na poprawę ukrwienia skóry

Substancje aktywne, które uszczelniają naczynia krwionośne i łagodzą podrażnienia, stosuje się również w profesjonalnej kosmetyce. Po dobroczynne preparaty sięga się m.in. przy wykonywaniu sonoforezy, czyli zabiegu wykorzystującego zjawisko fal akustycznych. Kuracja ta, poprzez oddziaływanie ultradźwięków, stymuluje przepływ płynów komórkowych oraz poprawia ukrwienie skóry.

Co więcej, po zakończeniu zabiegu można nałożyć maskę algową, przygotowywaną na bazie sproszkowanych ścianek komórek alg. Nie tylko posiadają one właściwości chłodzące i nawilżające, ale także redukują podrażnienia oraz zaczerwienienia. W maskach algowych znajdują się bowiem różnorodne składniki aktywne, m.in. aminokwasy, związki krzemu, wapnia, magnezu oraz inne mikroelementy, które odżywiają cerę oraz poprawiają mikrokrążenie skórne.

 

Zamykanie naczynek przy użyciu technologii IPL

Kurację z zastosowaniem technologii IPL uważa się obecnie za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia cery naczyniowej. W największym skrócie, zabieg ten opiera się na działaniu energii świetlnej, która jest pochłaniana przez hemoglobinę i zamieniana na ciepło, podnosząc jednocześnie temperaturę krwi.

W rezultacie, dochodzi do koagulacji i uszkodzenia ściany naczynka, a później do jego samodzielnego wydalenia z organizmu. Warto podkreślić, że technologię IPL wykorzystuje się nie tylko do poprawy kondycji skóry wrażliwej bądź ze skłonnością do występowania rumienia. Metoda ta sprawdza się także przy leczeniu trądziku różowatego.

 

Źródło artykułu: www.qclinique.pl

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ