Usuń przebarwienia zanim będzie za późno!



Przebarwień trudno uniknąć – ten problem dotyczy ok. 35% kobiet po 30-tce i aż 90% kobiet po 50. roku życia. Zaniedbywanie i lekceważenie przebarwień może spowodować, że z czasem będą stawać się coraz ciemniejsze i bardziej widoczne. Warto więc wiedzieć, co robić, żeby im zapobiec oraz jak najskuteczniej je leczyć.

Uwaga na słońce!

Większość z nas uwielbia słońce – kojarzy nam się z latem, z wakacjami, z ciepłem. Odsłaniamy ciało, żeby później cieszyć się brązową opalenizną. Tymczasem przebarwienia pojawiają się właśnie w miejscach, które najczęściej wystawiamy na działanie promieni słonecznych – na twarzy, dłoniach czy dekolcie.

 – Problem przebarwień pojawia się wówczas, gdy melanocyty, czyli komórki wytwarzające melaninę, działają nieprawidłowo. Czasem komórki występują w jednym miejscu w za dużej ilości lub produkują zbyt wiele barwnika. Wówczas zamiast regularnej opalenizny obserwujemy na skórze pojawianie się nieregularnych plam –mówi Justyna Panek z Kliniki Dermamed.

Ponieważ stale jesteśmy narażeni na działanie słońca, przebarwienia są właściwie nieuniknione. Pytanie, na jakim etapie uda nam się je powstrzymać i usunąć.

Złe nawyki

Jeśli często się opalamy, chodzimy do solarium albo nie stosujemy na co dzień kremów z filtrem, nie możemy być zaskoczeni, że problem przebarwień prędzej czy później nas dotknie. Pamiętajmy, żeby przede wszystkim unikać słońca po peelingach z kwasami i po zabiegach z użyciem lasera oraz pamiętać, aby zawsze chronić skórę przed promieniami UV – czy to za pomocą ubrania, okularów słonecznych czy kremu z filtrem. Warto pamiętać, że skóra, która raz wytworzy przebarwienia pod wpływem słońca, już zawsze będzie podatna na zaburzenia pigmentacji.



Jaka metoda jest najskuteczniejsza?

– Jeśli zaniedba się leczenie powstałych przebarwień, z roku na rok mogą stawać się coraz ciemniejsze, dlatego najlepiej rozpocząć terapię możliwie jak najwcześniej – radzi Justyna Turek z Kliniki Dermamed.

Najskuteczniejszą i najwygodniejszą metodą walki z przebarwieniami jest laseroterapia. Dużą zaletą zabiegu laserowego jest to, że z reguły nie wiąże się z koniecznością przerwy w codziennej aktywności, w przeciwieństwie np. do zabiegów peelingami kwasowymi. Leczenie przebarwień nie zawsze jest łatwe, dlatego różne typy przebarwień wymagają zastosowania różnych technik laserowych.

– W Dermamed dysponujemy najszerszym na rynku portfolio urządzeń laserowych, służących do usuwania przebarwień.

Do płytszych stosujemy laser Nordlys, który jest obecnie przełomową metodą leczenia, natomiast do głębszych wykorzystujemy nieablacyjne lasery frakcyjne – Fraxel, FRAX1550, czy Renas.

W wybranych przypadkach stosujemy również terapie łączone – np. nasz przebój zabieg laserem Nordlys i FRAX1550, a także lasery ablacyjne, takie jak SmartXide2 i FOTONA.

Dysponujemy również komputerową diagnostyką skóry VISIA Canfield, która pozwala na precyzyjną diagnozę leczonego problemu oraz monitorowanie przebiegu laserowego leczenia przebarwień – tłumaczy Justyna Panek .

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ