Twoje dziecko znów ma kurzajkę? Sprawdź, jak trwale ją usunąć



Grudkowe zmiany skórne, potocznie nazywane kurzajkami, wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, na działanie którego szczególnie narażone są dzieci. Dowiedz się, jak chronić dziecko przed zarażeniem i skutecznie usuwać zmiany.

 

Kurzajka to niebolesna, łagodna narośl, zbudowana ze zwłókniałej, stwardniałej skóry, która na pierwszy rzut oka może nieco przypominać odcisk lub zgrubienie o podłużnym bądź okrągłym kształcie. Musimy jednak wiedzieć, że kurzajki są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego, w skrócie HPV, przez co są one wysoce zaraźliwe.

Zgodnie z szacunkami nosicielem wirusa HPV jest co dziesiąty z nas, natomiast problem kurzajek dotykać może nawet 10 proc. populacji. Wirus brodawczaka ludzkiego atakuje zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, u których system odpornościowy nie jest jeszcze ukształtowany. Warto też pamiętać, że powstawaniu brodawek sprzyjają osłabienie organizmu i uszkodzenia skóry, o które u najmłodszych niezwykle łatwo.

Gdzie występują i jak wyglądają kurzajki?

Podstawowy podział kurzajek powstał w oparciu o miejsce ich występowania. Kurzajki zwykłe to zmiany obserwowane na dłoniach, łokciach lub kolanach, natomiast kurzajki stóp to brodawki pojawiające się na podeszwach lub powierzchni palców.

Kurzajki zwykłe najczęściej przybierają postać twardego guzka o szorstkiej powierzchni. Zmiany mają zazwyczaj biały, szary lub brązowy kolor. Z kolei kurzajki stóp to twarde guzki o płaskim kształcie. Co ważne, brodawki na podeszwach lub palcach stóp mogą być bardzo dokuczliwe, powodować silny ból i w rezultacie utrudniać chodzenie.



Jak skutecznie pozbyć się kurzajek?

Najpopularniejszą, a zarazem najchętniej wykorzystywaną metodą leczenia kurzajek jest krioterapia. Zabieg, polegający na precyzyjnym wymrażaniu powstałych na skórze zmian, dotychczas przeprowadzany był wyłącznie przez lekarzy dermatologów. Jednak obecnie możemy go wykonać również samodzielnie, a kurzajka u dziecka szybko pozostanie tylko wspomnieniem. Pełna kuracja trwa przeciętnie 10-14 dni.

Innym sposobem na usunięcie kurzajek jest terapia kwasowa. Polega ona na stosowaniu płynnych preparatów, powstałych na bazie kwasów i aplikowanych na powierzchnię brodawki. Szczególnie polecane są produkty z kwasem trójchlorooctowym, w skrócie TCA, lub kwasem salicynowym, które dają pierwsze efekty już po kilku dniach.

Czy można zapobiec powstawaniu kurzajek?

Jeśli chcemy zapobiec powstawaniu kurzajek u dziecka, zwróćmy uwagę, by nie rozdrapywało żadnych zmian na skórze i nie obgryzało paznokci oraz skórek. Rodzice powinni też uczulić pociechę, by pod żadnym pozorem nie używała butów, skarpetek, ręczników lub przyborów toaletowych, które należą do innej osoby.

Warto też przestrzec dziecko, by nie dotykało przedmiotów używanych wcześniej przez osobę mającą na ręku lub stopie brodawkę. Nie zapominajmy również o zakładaniu klapek w miejscach publicznych, takich jak baseny, łaźnie czy kluby sportowe.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ