Tego nie wiedziałaś o masażu



Leczy, pobudza, relaksuje. Masaż pomaga oszukać czas. O tym, jak dobroczynne dla zdrowia i urody może być rozcieranie, wyciskanie, ugniatanie i głaskanie skóry mówią eksperci. Poznaj nasz praktyczny poradnik i wykorzystaj w pełni pozytywne właściwości masażu.

 

Masaż to jeden z najdoskonalszych i najstarszych narzędzi fizjoterapii. Z jego pozytywnych właściwości korzystano już w starożytnych Chinach. Wówczas zróżnicowane ruchy przynosiły ukojenie i poprawiały samopoczucie. Przez lata wiedza o masażu ewoluowała. Dzisiaj już wiemy, że potrafi leczyć, pobudzać, relaksować, a przy tym upiększa.

 

Sojusznik kremu

Masaż, w zależności od zastosowanej techniki, działa na masowane miejsce lub cały organizm. Warto go wykonywać na przykład na twarzy.

– Takie działanie usprawnia krążenie oraz drenaż limfatyczny. Dzięki temu skóra jest lepiej odżywiona, bardziej elastyczna, a układ limfatyczny sprawnie odprowadza toksyny z organizmu. Dodatkowo jest silnym sojusznikiem peelingu przy usuwaniu zrogowaciałego naskórka – mówi Kamila Adryjanek, fizjoterapeuta w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Bardzo dobrym momentem na wykonanie masażu twarzy, jest codzienna aplikacja kremu. Dzięki prostym ruchom poprawimy ukrwienie skóry, a substancje odżywcze szybciej będą się wchłaniać. Należy jednak pamiętać o zasadach prawidłowego nakładania – od szyi w kierunku skroni, przynajmniej przez pięć minut dziennie.

Masaż to oczywiście nie tylko twarz, ale również całe ciało. W swojej klasycznej, najpopularniejszej formie, redukuje napięcie mięśni, usprawnia cyrkulację krwi i chłonki, ujędrnia i uelastycznia skórę nadając jej zdrowy i piękny wygląd. Jest idealną metodą na zachowanie ciała w doskonałej kondycji. Nie sposób nie wspomnieć o wpływie na samopoczucie i nastrój pacjenta – sprawia, że czuje się zrelaksowany, odprężony i pełny energii.



Magia dotyku

Dobry masaż ma kilka „twarzy”. Poszczególne techniki pozwalają osiągnąć różne rezultaty:

  • głaskanie – które najczęściej rozpoczyna i kończy masaż – usuwa zrogowaciały naskórek, stabilizuje pracę gruczołów łojowych, wpływa na sprężystość i gładkość skóry, przyzwyczaja do dotyku i przygotowuje skórę do dalszego masażu.
  • Rozcieranie – rozgrzewa, pobudza krążenie, przyspiesza metabolizm komórkowy. Nie należy go stosować w okolicach oczu – to może doprowadzić do powstania zmarszczek lub pogłębienia się istniejących.
  • Ugniatanie przyspiesza krążenie krwi i metabolizm komórkowy, uelastycznia strukturę skóry, poprawia jej napięcie. Jeżeli mamy problem z pękającymi naczynkami należy unikać takich ruchów, ponieważ mogą spotęgować problem.
  • Wyciskanie – warto zastosować na koniec zabiegu. Technika pomaga usunąć z organizmu toksyny oraz zastoje limfatyczne.
Techniki masazu_grafika

– Często powtarzam, że masaże są bardzo cennym uzupełnieniem zabiegów medycyny estetycznej – mówi Kamila Adryjanek. – Przykładem jest bardzo popularny masaż antycellulitowy, stosowany np. na udach, ramionach, brzuchu, pośladkach. Wspierają go preparaty mające działanie lipolityczne oraz witaminy niezbędnych dla zdrowia skóry – dodaje.

 

Modelowanie masażem

Z masażu czerpią inspirację najskuteczniejsze zabiegi modelujące sylwetkę. Dobrym przykładem będzie antycellulitowa Endermologia. Metoda polega na ,,rolowaniu” ciała – głowica urządzenia posiada dwie rolki, które mogą być uruchamiane w różnych kierunkach. W zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć, możemy działać drenująco, wyszczuplająco lub antycellulitowo.

– To nowoczesna, bezinwazyjna technologia, która zwiększa uwalniane z tłuszczu komórek tłuszczowych oraz produkcję  kolagenu – mówi Dorota Kliszewska, fizjoterapeuta i szkoleniowiec w Centrum Dermamed.

Dla uzyskania lepszych efektów zabieg łączymy się z mezoterapią,  podczas której podajemy preparat Alidya. Dzięki temu uruchamia się wiele ważnych mechanizmów hamujących rozwój cellulitu. Skąd takie połączenie? Zdaniem eksperta, metody łączone działają kompleksowo i dużo szybciej niż tradycyjne zabiegi gwarantują oczekiwane efekty. – Są cenione za jeszcze jedną zaletę – coraz częściej nie wymagają specjalnych przygotowań i długotrwałego okresu rekonwalescencji – wyjaśnia Dorota Kliszewska.

Dokładną liczbę zabiegów indywidualnie dobiera lekarz. W czasie trwania kuracji zalecane jest przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania, lekka gimnastyka oraz wypijanie minimum 1,5 l wody dziennie.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ