Tatuaże – napis czy grafika?



Ile ludzi chodzi po Ziemi tyle różnych pomysłów na tatuaż. Oczywiście grupę tę trzeba najpierw uszczuplić o osoby, które ten sposób ozdabiania ciała uznają za, mówiąc kolokwialnie, głupi. Na szczęście współczesne społeczeństwo zaczyna rozumieć, że tatuaż jest jedynie forma sztuki, która wykonana przez artystę może stać na równi z innymi przejawami tego typu twórczości plastycznej.

Są oczywiście osoby, które idą za modą i wybierają tatuaże z wzornika dostępnego w salonie lub decydują się na tzw. tribal, czyli bliżej nieokreślony wzór zbudowany z różnej grubości poskręcanych linii. Cała reszta ludzi musi zmagać się z dylematem: obrazek czy może napis? A może i to i to połączone w jakiś gustowny sposób?

 

Jak nietrudno zauważyć słowo pisane jest we współczesnej kulturze odrobinę niedoceniane. Widać to zwłaszcza wśród tatuaży, które w większości są graficznym opracowaniem jakiegoś ważnego dla nas motywu. Powszechnie uważa się, że napis zbyt często powtarza się u różnych ludzi, zwłaszcza jeśli chodzi o popularne aforyzmy i złote myśli. Tatuaż powinien być przecież wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny oraz w pełni oddawać nasze wnętrze, zainteresowania, charakter itp. Z tego też powodu nie doceniamy tatuaży-napisów, gdyż mamy wrażenie, że wszystko to już gdzieś było, że aż trąci kiczem.

Co ciekawe i na pierwszy rzut oka dziwne, coraz częściej powstają właśnie salony tatuażu zajmujące się wyłącznie tatuowaniem napisów na skórze swoich klientów. Jeśli więc chcemy podjąć dobrą decyzje odnośnie przyszłego tatuażu warto udać się najpierw do kilku różnych salonów i tam zasięgnąć profesjonalnej porady. Osoby pracujące w salonie tatuażu to najczęściej pasjonaci tego typu ekspresji artystycznej (jeśli ktoś woli można też użyć określenia rzemiosła), którzy chętnie doradzą nam i udzielą wszelkich potrzebnych informacji na temat wykonywanych przez nich tatuaży oraz technik.

Wytatuowanie napisu jest tańsze niż zrobienie standardowego tatuażu, który prawdę mówiąc wymaga o wiele więcej talentu. Nawet kilka słów może być oryginalnych jeśli zajmie się nimi specjalista, zwłaszcza, że liczba dostępnych czcionek jest tak duża, iż niezmiernie trudno wymyślić jakąś nową. Oczywiście nie należy decydować się na pierwszy-lepszy cytat znaleziony na pierwszej stronie w wyszukiwarce Google.

Osoby czytające książki, oglądające filmy, czy też słuchające muzyki na pewno potrafią odnaleźć w swojej głowie słowa, które wywołują u nich przyspieszone bicie serca – to właśnie one powinny znaleźć się na twojej skórze.




Napis może również być częścią większego tatuażu i uzupełnieniem grafiki (lub na odwrót – to rysunek może stanowić detal wzbogacający tych kilka słów na twojej skórze). Napis jest poza tym dyskretniejszy i łatwiej dopasować go do fizjonomii ludzkiego ciała, co sprawia, że może być umieszczony niemal na każdej części twojego ciała. Może być kolorowy lub czarno-biały.

Oczywiście ryzyko, że się nie uda są takie same jak przy grafice – litery mogą być krzywe, nieproporcjonalne, nieczytelne… wiele rzeczy może pójść nie po naszej myśli. Dlatego najlepszą radą dla osoby chcącej zrobić sobie tatuaż jest „zastanów się dobrze czego chcesz, nie bój się pytać i mieć wątpliwości i nie sugeruj się ceną, gdyż tam gdzie najtaniej, tam nierzadko jakość jest na równie niskim poziomie”.

Tatuaż ciężko jest poprawić, zwłaszcza napis – zostaje wtedy jedynie całkowita przeróbka, dlatego rozsądek powinien być na pierwszym miejscu skoro już chcemy tak poważnie ingerować w wygląd swojego ciała.

Dziękujemy redakcji Zdobienie-Ciała.pl za pomoc przy pisaniu tekstu.

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ

Rola roweru i transportu publicznego w dążeniu do neutralności klimatycznej – Światowy Dzień Roweru 2025

Z okazji Światowego Dnia Roweru, obchodzonego 3 czerwca, warto przypomnieć o licznych korzyściach płynących z jazdy na rowerze. Raport Europejskiej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ