Tatuaże – napis czy grafika?



Ile ludzi chodzi po Ziemi tyle różnych pomysłów na tatuaż. Oczywiście grupę tę trzeba najpierw uszczuplić o osoby, które ten sposób ozdabiania ciała uznają za, mówiąc kolokwialnie, głupi. Na szczęście współczesne społeczeństwo zaczyna rozumieć, że tatuaż jest jedynie forma sztuki, która wykonana przez artystę może stać na równi z innymi przejawami tego typu twórczości plastycznej.

Są oczywiście osoby, które idą za modą i wybierają tatuaże z wzornika dostępnego w salonie lub decydują się na tzw. tribal, czyli bliżej nieokreślony wzór zbudowany z różnej grubości poskręcanych linii. Cała reszta ludzi musi zmagać się z dylematem: obrazek czy może napis? A może i to i to połączone w jakiś gustowny sposób?

 

Jak nietrudno zauważyć słowo pisane jest we współczesnej kulturze odrobinę niedoceniane. Widać to zwłaszcza wśród tatuaży, które w większości są graficznym opracowaniem jakiegoś ważnego dla nas motywu. Powszechnie uważa się, że napis zbyt często powtarza się u różnych ludzi, zwłaszcza jeśli chodzi o popularne aforyzmy i złote myśli. Tatuaż powinien być przecież wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny oraz w pełni oddawać nasze wnętrze, zainteresowania, charakter itp. Z tego też powodu nie doceniamy tatuaży-napisów, gdyż mamy wrażenie, że wszystko to już gdzieś było, że aż trąci kiczem.

Co ciekawe i na pierwszy rzut oka dziwne, coraz częściej powstają właśnie salony tatuażu zajmujące się wyłącznie tatuowaniem napisów na skórze swoich klientów. Jeśli więc chcemy podjąć dobrą decyzje odnośnie przyszłego tatuażu warto udać się najpierw do kilku różnych salonów i tam zasięgnąć profesjonalnej porady. Osoby pracujące w salonie tatuażu to najczęściej pasjonaci tego typu ekspresji artystycznej (jeśli ktoś woli można też użyć określenia rzemiosła), którzy chętnie doradzą nam i udzielą wszelkich potrzebnych informacji na temat wykonywanych przez nich tatuaży oraz technik.

Wytatuowanie napisu jest tańsze niż zrobienie standardowego tatuażu, który prawdę mówiąc wymaga o wiele więcej talentu. Nawet kilka słów może być oryginalnych jeśli zajmie się nimi specjalista, zwłaszcza, że liczba dostępnych czcionek jest tak duża, iż niezmiernie trudno wymyślić jakąś nową. Oczywiście nie należy decydować się na pierwszy-lepszy cytat znaleziony na pierwszej stronie w wyszukiwarce Google.

Osoby czytające książki, oglądające filmy, czy też słuchające muzyki na pewno potrafią odnaleźć w swojej głowie słowa, które wywołują u nich przyspieszone bicie serca – to właśnie one powinny znaleźć się na twojej skórze.




Napis może również być częścią większego tatuażu i uzupełnieniem grafiki (lub na odwrót – to rysunek może stanowić detal wzbogacający tych kilka słów na twojej skórze). Napis jest poza tym dyskretniejszy i łatwiej dopasować go do fizjonomii ludzkiego ciała, co sprawia, że może być umieszczony niemal na każdej części twojego ciała. Może być kolorowy lub czarno-biały.

Oczywiście ryzyko, że się nie uda są takie same jak przy grafice – litery mogą być krzywe, nieproporcjonalne, nieczytelne… wiele rzeczy może pójść nie po naszej myśli. Dlatego najlepszą radą dla osoby chcącej zrobić sobie tatuaż jest „zastanów się dobrze czego chcesz, nie bój się pytać i mieć wątpliwości i nie sugeruj się ceną, gdyż tam gdzie najtaniej, tam nierzadko jakość jest na równie niskim poziomie”.

Tatuaż ciężko jest poprawić, zwłaszcza napis – zostaje wtedy jedynie całkowita przeróbka, dlatego rozsądek powinien być na pierwszym miejscu skoro już chcemy tak poważnie ingerować w wygląd swojego ciała.

Dziękujemy redakcji Zdobienie-Ciała.pl za pomoc przy pisaniu tekstu.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ