Tatuaże – napis czy grafika?



Ile ludzi chodzi po Ziemi tyle różnych pomysłów na tatuaż. Oczywiście grupę tę trzeba najpierw uszczuplić o osoby, które ten sposób ozdabiania ciała uznają za, mówiąc kolokwialnie, głupi. Na szczęście współczesne społeczeństwo zaczyna rozumieć, że tatuaż jest jedynie forma sztuki, która wykonana przez artystę może stać na równi z innymi przejawami tego typu twórczości plastycznej.

Są oczywiście osoby, które idą za modą i wybierają tatuaże z wzornika dostępnego w salonie lub decydują się na tzw. tribal, czyli bliżej nieokreślony wzór zbudowany z różnej grubości poskręcanych linii. Cała reszta ludzi musi zmagać się z dylematem: obrazek czy może napis? A może i to i to połączone w jakiś gustowny sposób?

 

Jak nietrudno zauważyć słowo pisane jest we współczesnej kulturze odrobinę niedoceniane. Widać to zwłaszcza wśród tatuaży, które w większości są graficznym opracowaniem jakiegoś ważnego dla nas motywu. Powszechnie uważa się, że napis zbyt często powtarza się u różnych ludzi, zwłaszcza jeśli chodzi o popularne aforyzmy i złote myśli. Tatuaż powinien być przecież wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny oraz w pełni oddawać nasze wnętrze, zainteresowania, charakter itp. Z tego też powodu nie doceniamy tatuaży-napisów, gdyż mamy wrażenie, że wszystko to już gdzieś było, że aż trąci kiczem.

Co ciekawe i na pierwszy rzut oka dziwne, coraz częściej powstają właśnie salony tatuażu zajmujące się wyłącznie tatuowaniem napisów na skórze swoich klientów. Jeśli więc chcemy podjąć dobrą decyzje odnośnie przyszłego tatuażu warto udać się najpierw do kilku różnych salonów i tam zasięgnąć profesjonalnej porady. Osoby pracujące w salonie tatuażu to najczęściej pasjonaci tego typu ekspresji artystycznej (jeśli ktoś woli można też użyć określenia rzemiosła), którzy chętnie doradzą nam i udzielą wszelkich potrzebnych informacji na temat wykonywanych przez nich tatuaży oraz technik.

Wytatuowanie napisu jest tańsze niż zrobienie standardowego tatuażu, który prawdę mówiąc wymaga o wiele więcej talentu. Nawet kilka słów może być oryginalnych jeśli zajmie się nimi specjalista, zwłaszcza, że liczba dostępnych czcionek jest tak duża, iż niezmiernie trudno wymyślić jakąś nową. Oczywiście nie należy decydować się na pierwszy-lepszy cytat znaleziony na pierwszej stronie w wyszukiwarce Google.

Osoby czytające książki, oglądające filmy, czy też słuchające muzyki na pewno potrafią odnaleźć w swojej głowie słowa, które wywołują u nich przyspieszone bicie serca – to właśnie one powinny znaleźć się na twojej skórze.




Napis może również być częścią większego tatuażu i uzupełnieniem grafiki (lub na odwrót – to rysunek może stanowić detal wzbogacający tych kilka słów na twojej skórze). Napis jest poza tym dyskretniejszy i łatwiej dopasować go do fizjonomii ludzkiego ciała, co sprawia, że może być umieszczony niemal na każdej części twojego ciała. Może być kolorowy lub czarno-biały.

Oczywiście ryzyko, że się nie uda są takie same jak przy grafice – litery mogą być krzywe, nieproporcjonalne, nieczytelne… wiele rzeczy może pójść nie po naszej myśli. Dlatego najlepszą radą dla osoby chcącej zrobić sobie tatuaż jest „zastanów się dobrze czego chcesz, nie bój się pytać i mieć wątpliwości i nie sugeruj się ceną, gdyż tam gdzie najtaniej, tam nierzadko jakość jest na równie niskim poziomie”.

Tatuaż ciężko jest poprawić, zwłaszcza napis – zostaje wtedy jedynie całkowita przeróbka, dlatego rozsądek powinien być na pierwszym miejscu skoro już chcemy tak poważnie ingerować w wygląd swojego ciała.

Dziękujemy redakcji Zdobienie-Ciała.pl za pomoc przy pisaniu tekstu.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ