Skóra twarzy – Pryszcze,zaskórniki,wypryski-jak sobie z tym radzić?Praktycznie każdy, niezależnie od wieku, genów, otoczenia czy stanu konta bankowego, może mieć czystszą, jaśniejszą i zdrowiej wyglądającą skórę. Oto jak można to osiągnąć.

Pryszcze, zaskórniki (wągry), wypryski (prosaki) i zgrubienia pojawiają się gwałtownie; rozszerzone pory, myszki, piegi i znamiona różnego typu nasilają się; ukazują się cienie pod podpuchniętymi oczami. Po przekroczeniu 25 lat nieuchronnie czekają nas zmarszczki i opuchnięcia. Pomyślcie o skórze niemowlęcia. Po zniknięciu wszystkich przebarwień i znamion poporodowych wygląda idealnie – jest różowa, przejrzyście czysta, równa i nieskazitelnie gładka. Potem coś się zaczyna zmieniać, zwłaszcza w części najbardziej widocznej – na twarzy.

BUDOWA SKÓRY

Trzeba wiedzieć, co to jest skóra, by zrozumieć, dlaczego na przykład tak ważna jest woda. Skóra żyje i oddycha, miliardy komórek pływają w wodnej cieczy, która zawiera tyle samo soli ile morska woda. 70% ciała to woda, z czego 35% znajduje się w skórze.

Przekrój poprzeczny skóry przypomina kanapkę z dżemem. Warstwa górna – naskórek – i dolna – skóra właściwa – są otoczone cienką warstwą podstawową. Wydaje się to proste, ale nieustanne procesy zachodzące w skórze są w istocie bardzo skomplikowane.

U młodych kobiet skóra odnawia się co dwa, trzy tygodnie ,u starszych trwa to prawie dwa razy dłużej, dając szansę na poprawienie wyglądu. Wierzchnia warstwa skóry, która chroni warstwy wewnętrzne, składa się ze zrogowaciałych komórek. Kiedy obumierają, łuszczą się i odpadają, natychmiast są zastępowane przez nowe, czekające już w kolejce. Codziennie tracimy około 4% komórek skóry, przez całe życie zaś – około 13,6 kg skóry (zmartwiałe komórki stanowią ogromną część kurzu w naszych domach).

Centralny ośrodek odnowy skóry leży głęboko  w grubej galaretowatej poduszce skóry właściwej. Nie możemy zobaczyć, co się tam dzieje, ale zachodzące tam procesy rządzą zewnętrzną warstwą, a tym samym decydują o naszym wyglądzie. Tam znajdują się naczynia krwionośne, gruczoły potowe, cebulki włosowe, tkanka łączna (zawierająca bardzo ważne składniki: kolagen i elastynę, które sprawiają, że skóra jest sprężysta i młoda), a także gruczoły łojowe.

Gruczoły łojowe decydują o stanie skóry twarzy. Sterowane są przez androgeny, męskie hormony, które u kobiet wydzielają się w niewielkich ilościach. Wywołują one trądzik, wypryski, zaskórniki, zgrubienia skóry oraz woskowate żółte łojotokowe przerosty.

Starzenie się skóry:

Dlaczego skóra się starzeje? W skrócie można powiedzieć, że kolagen i elastyna, dwa podstawowe składniki, degenerują się.

Głównymi czynnikami wpływającymi na degenerację skóry są promienie ultrafioletowe (UV), słoneczne i z łóżek opalających, oraz małe, pojedyncze molekuły, nazywane wolnymi rodnikami, które niszczą komórki. Zarówno promienie UV, jak i wolne rodniki powodują, że włókna kolagenu, które powinny leżeć prosto i równo, skręcają się i plączą, co prowadzi do wiotczenia i marszczenia się skóry. Opalanie się należałoby ograniczać od najmłodszych lat, ponieważ do największego spustoszenia dochodzi przed osiemnastym rokiem życia. Powinno się używać zabezpieczeń przed słońcem i chronić przed nim dzieci.

Po pięćdziesiątce liczba włókien elastynowych bardzo się zmniejsza, co przyśpiesza wiotczenie, powoduje obwiśnięcia i podpuchnięcia. Jednocześnie skóra zaczyna być coraz bardziej sucha, ponieważ zanika produkcja tłuszczu, i tym samym zmniejsza się zdolność skóry do gromadzenia wody. I jakby tego było mało, powolnieje tempo odnawiania się komórek.

W miarę upływu lat skóra staje się wrażliwsza i bardziej podatna na ataki wrogów – promienie UV i wolne rodniki. Na szczęście nie wszystkie zmiany są nieodwracalne. Zaopiekujcie się czule swoją skórą, a odpowie na te starania szybko i pozytywnie.

FAKTY

  • Dorosły człowiek ma około 300 milionów komórek na powierzchni prawie 2 mskóry ważącej niemal 3,2 kg.
  • Skóra na twarzy ma grubość około 0,12 mm, na reszcie ciała sięga 0,6 mm. Najgrubsza jest na dłoniach i stopach – od 1,2 mm i więcej, nawet do 4,7 mm.
  • Najcieńsza skóra jest na wargach i powiekach.
  • Pół cala kwadratowego skóry zawiera co najmniej 10 włosów, 100 gruczołów potowych, 1 m naczynek krwionośnych i 15 gruczołów łojowych.

SPRZYMIERZEŃCY I WROGOWIE SKÓRY

SPRZYMIERZEŃCY WROGOWIE SKÓRY
świeże powietrze dym papierosowy (twój i innych), klimatyzowane pomieszczenia biurowe urządzenia, np. komputery, podróż samolotem
osłony przed słońcem promienie ultrafioletowe(słońce i łóżka opalające, zmiany klimatu
świeża żywność, szczególnie owoce i warzywa żywność konserwowa i rafinowana,np. biały cukier, mąka
woda kawa, alkohol
dobre trawienie słabe trawienie – zaparcia
relaks i sen stres

CODZIENNE ZADANIA DLA SKÓRY

  • Ochrona i zespalanie organów wewnętrznych i kośćca.
  • Odpieranie ataków zewnętrznych – czynników chemicznych i bakteriologicznych.
  • Regulowanie temperatury ciała.
  • Wydalanie porami toksyn.
  • Wytwarzanie ze światła słonecznego witaminy D.
  • Odbieranie bodźców zewnętrznych (dotyk, ból).

CZEGO SKÓRZE POTRZEBA

Rodzina

Dermatolodzy żartują, że jeżeli chce się mieć wspaniałą skórę, należy uważnie wybierać sobie rodziców. Rzeczywiście geny odgrywają tu ważną rolę, w dużej mierze decydują o skłonnościach naszej skóry do starzenia się. Toteż dobrze jest przyjrzeć się swoim rodzicom i w razie potrzeby przedsięwziąć kroki zaradcze. Wprawdzie nie zmienimy sobie rodziców, ale możemy poprawić wygląd naszej skóry.

Równie ważne znaczenie, jak geny, maja przyzwyczajenia rodzinne. Kiedy przyglądacie się twarzom swoich rodziców, zwróćcie uwagę na zmarszczki mimiczne, linie biegnące od nosa do ust i wyżłobienia wokół ust. Być może, macie skłonność do podobnej mimiki, ale możecie jej uniknąć. Gimnastyka twarzy pomoże wam to zwalczyć.

Oddychanie

Twoja skóra musi oddychać, tak jak i ty. 7% pobieranego przez płuca tlenu jest bezpośrednio zużywane przez skórę. Wdychając porcję powietrza, dostarczasz komórkom niezbędnego tlenu, wydychając – wydalasz z ciała dwutlenek węgla  (który zbyt długo przetrzymywany zatruwa komórki) i zbędne składniki. Małe dzieci i zwierzęta oddychają w sposób idealny: długie, głębokie oddechy dotleniają całe ciało i usuwają nagromadzone zanieczyszczenia.

W miarę upływu lat większość z nas oddycha coraz bardziej nieprawidłowo, nabierając powietrza tylko do górnych części płuc i nie wydalając całkowicie zbędnych substancji. Nieprawidłowe oddychanie sprawia, że gorzej się czujemy, a skóra i ciał starzeją się szybciej.

Zacznij od prostej techniki oddychania. Gdziekolwiek jesteś, rozłóż ręce i rozstaw nogi. Opuść ramiona wzdłuż ciała. Następnie weź głęboki oddech przez nos do brzucha, licząc do czterech lub więcej, (nie podnoś przy tym ramion do góry), wytrzymaj moment i zrób wydech, licząc znów do czterech lub więcej. Powtórz to ćwiczenie przynajmniej cztery razy, a zobaczysz, że poczujesz się o wiele lepiej. Ćwicz oddechy tak często, jak to jest możliwe. Jest to również cudowny sposób na złagodzenie stresu.

Spróbuj wziąć np. lekcje jogi czy     t’ai chi. Większość tlenu jest dostarczana przez krew, ale skóra również wchłania go bezpośrednio przez pory. Ważne jest więc, aby jakąś część doby spędzić bez kosmetyków na skórze, szczególnie na twarzy. Niektóre kobiety, nawet powyżej pięćdziesiątki, odkrywają obecnie, że nie muszą regularnie nakładać kremu na noc.

Można też nałożyć krem pół godziny wcześniej niż zazwyczaj, poczekać 20-30 minut na wchłonięcie, a następnie zetrzeć chusteczką higieniczną nie wchłoniętą resztę. Krem wykona swoje zadanie, a skóra będzie oddychać. Przed ćwiczeniami dobrze jest umyć twarz, aby pot nie blokował porów. Firmy zajmujące się pielęgnacją skóry, takie jak Lancaster czy Jil Sander, produkują już preparaty, które mają wprowadzać tlen bezpośrednio do skóry. Ale nie ma nic lepszego niż porządny, szybki spacer.ŚWIEŻE POWIETRZE

Nikt nie wątpi, że świeże powietrze czyni cuda. Jednakże jest różne „świeże powietrze”. Korzyści ze spaceru brzegiem morza, w parku pełnym drzew czy w górach są zaskakująco odmienne od spaceru zatłoczoną ulicą w mieście. Toteż postaraj się ćwiczyć w możliwie najmniej zanieczyszczonych miejscach.

Jeżeli pracujesz w zamkniętym pomieszczeniu, a zwłaszcza gdy pełno w nim urządzeń technicznych (komputer, kserokopiarka itp.), powinnaś zainwestować w elektryczny jonizer. Uważa się, że wytwarzane przez te urządzenia ujemne jony pomagają likwidować zanieczyszczenia, włącznie z dymem papierosowym. Aż trudno uwierzyć, ile pochłaniają brudu i kurzu. Wielu użytkowników bardzo sobie je chwali. Powietrze można również nawilżyć w prosty sposób, wystarczy ustawić miskę z wodą.

RUCH

Regularna gimnastyka jest niezbędna dla zdrowia, sprawnego umysłu i ciała. Kiedy ćwiczysz, tlen dociera do każdej komórki, dzięki czemu lepiej wchłaniają się odżywcze składniki. Oznacz to wytworzenie więcej kolagenu, co prowadzi do poprawy wilgotności i struktury tkanek, a także daj grubszą, bardziej elastyczną warstwę skóry.

Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin  odkryli, że im więcej pobiera się tlenu, tym mniej jest się podatnym na działanie wolnych rodników, z czym łączy się przedwczesne starzenie.

Aerobik, szybki spacer, jogging, bieganie, jazda na rowerze, pływanie i taniec stymulują krążenie, pobudzają szybsze trawienie, które eliminuje zbędne i toksyczne substancje. Dzięki temu twoja skóra staje się jaśniejsza. Legendarny guru do spraw urody, Lesley Kenton, twierdzi, że gimnastyka dodatkowo stymuluje hormony odpowiedzialne za seks i jest jednym z najlepszych sposobów na zwalczanie stresu – największego wroga skóry.

ODŻYWIANIE SKÓRY

Niektórzy dermatolodzy lekceważą dietę, tak jakby nie maiła ona wpływu na stan skóry. Niewielu jednak może zaprzeczyć, że nie istnieje związek między niektórymi potrawami a reakcją skóry – od swędzenia i zaczerwienienia po egzemę. Większość musi się również zgodzić, że dieta zawierająca świeże produkty, zwłaszcza owoce warzywa i ziarno, a mało konserwowych i rafinowanych, przynosi korzyści całemu organizmowi, włączając w to skórę.

Czysta, jasna, zdrowo wyglądająca skóra zależy od prawidłowego funkcjonowania nerek, jelit i wątroby. Wątroba nie tylko produkuje substancje, które pomagają wydalać to, co zbędne organizmowi, ale odfiltrowuje również chemiczne toksyny, np. z produktów nieorganicznych i napojów, z alkoholu i wody z kranu, lekarstw, a także toksyny wytwarzane w organizmie przez bakterie i wirusy. Organizm, który nie wydala tych wszystkich substancji toksycznych, jest odpowiedzialny za ziemistą, krostowatą, zeszpeconą skórę.

Jeżeli odziedziczyłeś dobre geny i uroda twojej skóry jest trwała, możesz pozwolić sobie na jedzenie i picie wszystkiego, co lubisz. Jeśli los był mniej łaskawy, poniżej zamieszczamy produkty i dodatki do nich, które korzystnie poprawiają wygląd twojej skóry.

Jedzenie a skóra:

Świeże owoce i warzywa, szczególnie zielone i pomarańczowe (włączając w to awokado i jabłka), a także banany, czosnek, cebulę.

Suszone owoce

Kasze, rośliny strączkowe i ziarno

Kilka jajek tygodniowo

Nabiał, ziarniste pieczywo, brązowy ryż, soję

Orzechy (trzymaj je w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu i miel w młynku)

Używaj olejów z oliwek, sezamu, orzechów włoskich i laskowych, szafranu i słonecznika (szukaj nie rafinowanych, tłoczonych na zimno – można je kupić w sklepach ze zdrową żywnością; przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu)

Jeżeli nie jesteś wegetarianką

Mięso naturalne

Ryby (tłuste, np. makrelę, łososia, sardynki, tuńczyka)

Owoce morza, np. małże

WSAZÓWKA   Żywność naturalna ma ogromne znaczenie dla urody.

WIĘCEJ MOŻE ZNACZYĆ LEPIEJ

witaminę B6                     magnez

witaminę C                       podstawowe kwasy tłuszczowe

witaminę E                       np. olej z wiesiołka

cynk                                 oleje z ryb

krzem                               mikroelementy z alg

siarkę                                lecytynę

wapno

Priobiotyki to pożyteczne bakterie znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Zawierają je niektóre jogurty. Stosuję dziewięćdziesięciodniową kurację co 12 miesięcy. Polecam ją każdemu, kto ma egzemę, łuszczycę, opryszczkę czy trądzik. Po kuracji antybiotykami, które niszczą wszystkie bakterie, zarówno groźne, jak i pożyteczne, powinno się przyjmować probiotyki, jeść jogurty, żeby odnowić florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Cierpiącym na egzemę polecam probiotyki w kombinacji olejkiem z wiesiołka (3g dziennie) lub podobnym (z ogórecznika albo trientalis borealis) zawierającym kwas gamma-linolenowy.

Zażywam również Femforte, multiwitaminowo-mineralny preparat firmy BioCare przeznaczony dla kobiet zawierający wszystkie potrzebne skórze witaminy, łącznie z witaminami A, C, E, oraz wszystkie witaminy z grupy B, jak również podstawowe minerały”.

Skóra a SEN

Skóra regeneruje się w czasie snu. Sen jest jednym z najlepszych kosmetyków. Istnieje również teoria, że głęboki sen odpręża skórę twarzy, dzięki czemu zmarszczki i bruzdy są rano wygładzone.

WODA DOBRA NA WSZYSTKO

Dermatolodzy wciąż odnoszą się sceptycznie do teorii upiększającego działania wody. Niemniej wszystkie kobiety o wspaniałej skórze, które znamy, piją co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Eksperci sugerują, że najlepiej przyswajalna woda odstała o temperaturze pokojowej.

Zraszanie twarzy wodą mineralną może dać efekt świeżości w gorący dzień. Zraszaj również twarz po umyciu, a przed natłuszczeniem – wilgoć lepiej zatrzymuje krem.

Kostki lodu zawinięte w torebkę foliową, bawełnianą chusteczkę czy serwetkę działają wspaniale jako okłady na opuchnięcia pod oczami. Spryskanie twarzy lodowato zimną wodą (lub zimny prysznic) może również pobudzić krążenie. Nie rób tego jednak, jeżeli masz popękane naczynka na policzkach.

HORMONY a skóra

Estrogeny (żeńskie hormony płciowe) są ważnym regulatorem skóry. Niedole skóry mogą być wynikiem albo zanikania hormonów, albo ich wzmożonej produkcji, np. pojawienie się trądziku w okresie dojrzewania. Estrogeny sprawiają, ze skóra jest sprężysta, delikatna, zdrowa i elastyczna.

Poziom żeńskich hormonów: estrogenów i progesteronu, zmienia się w ciągu cyklu miesiączkowego. Stąd zmiany w wyglądzie skóry. Kiedy kobieta zaczyna przyjmować pigułki antykoncepcyjne zawierające dużą dawkę estrogenów, mogą pojawić się pryszcze, a nawet rozstępy. Poziom estrogenu drastycznie spada w czasie menopauzy. Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) przywraca świetny wygląd.

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20% kobiet i 40% mężczyzn nie zdaje sobie z…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków! Niestety leczy się tylko 1/3 z nich. Nadciśnienie…
CZYTAJ

Jak spowolnić wskazówki zegara? Duet: ceramidy i peptydy dla odmłodzenia skóry

Jednym z najważniejszych wyzwań dla skóry o każdej porze roku zdecydowanie jest zapobieganie objawom upływającego czasu. Kosmetolodzy podkreślają, że kluczowa…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym – ale czy na pewno? Mimo że sytuacja…
CZYTAJ

Witamy wiosenną symfonię smaków

Wraz z nadejściem wiosny natura budzi się do życia, przynosząc ze sobą świeżość, kolorowe pejzaże i bogactwo aromatów. To idealny…
CZYTAJ

Siekane kotleciki z kurczaka z kolorowym ryżem

Siekane kotleciki z kurczaka mają złocisty kolor, są chrupiące i pełne wartościowych dodatków, np. w postaci marchewki czy cukinii. Podane…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób wpływających zarówno na długość naszego życia, jak i…
CZYTAJ

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20%…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków!…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ