Skóra problematyczna – o czym należy pamiętać?



Trądzik, przebarwienia, suchość albo nieustanne błyszczenie się – większość kobiet, bez względu na wiek, boryka się na co dzień z mniejszymi lub większymi problemami skórnymi.

Czy istnieją uniwersalne metody radzenia sobie z cerą problematyczną? Agata Nowak, kosmetolog Spa Land, radzi, jakie metody pielęgnacji i zabiegi wybierać, by cieszyć się zdrową i gładką skórą.

 

Niedoskonałości cery to problem powszechny wśród kobiet. Dobrze wiemy, że nawet idealne twarze gwiazd spoglądających na nas z okładek czasopism to najczęściej efekt pracy grafika, a nie ich doskonałych genów. Choć każda z nas powinna pracować nad pielęgnowaniem własnego, indywidualnego piękna i samoakceptacją, to warto zaradzić problemom, które rzutują na nasze samopoczucie. A kłopoty z cerą to jeden z częstszych kompleksów dotykających kobiety.

 

Pamiętaj o pielęgnacji

– Nie ma okresu, w którym kobieta byłaby całkowicie wolna od ryzyka wystąpienia problemów skórnych – mówi Agata Nowak. – W okresie dojrzewania większość z nas walczy z trądzikiem, który niekoniecznie musi zniknąć w wieku dorosłym – wtedy jednak powszechniejszy jest trądzik różowaty, objawiający się charakterystycznymi zaczerwienieniami. Wraz z wiekiem zresztą zwiększa się ryzyko wystąpienia przebarwień, nie mówiąc o zmarszczkach i suchości skóry. Dlatego przez całe życie, jeśli zależy nam na zdrowej i pięknej cerze, musimy dbać o prawidłową pielęgnację – podkreśla kosmetolog Spa Land.

 

Oczyszczanie i nawilżanie to najważniejsze, o czym musimy pamiętać. W ciągu całego dnia na twarzy gromadzimy oprócz makijażu także zanieczyszczenia środowiskowe i martwy naskórek, który zalegając, utrudnia przenikanie składników odżywczych z kosmetyków. Codzienny demakijaż skóry i regularne oczyszczanie za pomocą delikatnego peelingu pomoże utrzymać ją w dobrym stanie. Bez względu na to, czy mamy cerę suchą, czy tłustą, nie wolno nam też zapominać o kremach nawilżających.

 

–  Częsty błąd popełniany przez posiadaczki skóry mieszanej lub tłustej, skłonnej do trądziku, polega na stosowaniu kosmetyków wysuszających, z pominięciem niezbędnego nawilżenia. Tymczasem w ten sposób doprowadzamy do wysuszenia i często wzmożenia produkcji łojotoku, a więc uzyskujemy zupełnie przeciwny od zamierzonego efekt – ostrzega kosmetolog Agata Nowak.

 

Unikaj szkodliwych czynników

W pielęgnacji cery problematycznej ważne jest również, aby nie narażać skóry na działanie czynników, które mogą zaostrzyć wysyp niedoskonałości. W przypadku cery trądzikowej i skłonnej do gromadzenia zanieczyszczeń, należy zrezygnować z kosmetyków zapychających i opartych na alkoholu, który może wywołać podrażnienia.

Składnik ten nie jest też polecany do skóry suchej – tu konieczne jest silne nawilżenie. W każdym przypadku, zwłaszcza, gdy mamy skłonność do przebarwień, musimy się również nauczyć rozsądnego korzystania ze słońca – a więc z zastosowaniem dobrej ochrony UV i w godzinach poza tzw. słonecznym szczytem (między 11 a 15).

Ogromny wpływ na wygląd cery ma także nasza dieta i styl życia. Alkohol, nikotyna, ostre przyprawy, nadmierna ilość soli czy cukru – w mniejszym lub większym stopniu mogą powodować powstawanie przesuszeń, wyprysków czy zaczerwienień.



Zadbaj o profesjonalna opiekę

Nawet najlepsze kremy i dobre nawyki pielęgnacyjne bywają niewystarczające do utrzymania zdrowej i gładkiej cery. Jeśli problem, np. z trądzikiem czy suchością skóry, jest bardzo nasilony, warto skonsultować się z dermatologiem. Zwykle jednak wystarczy odpowiednio dobrany zabieg kosmetyczny, który zadba o nawilżenie i złagodzi widoczne niedoskonałości.

–  Osobom borykającym się z cerą problematyczną polecam zabieg HydraFacial MD – obecnie to jedyny zabieg kosmetyczny, który ma tak szerokie i uniwersalne zastosowanie – mówi Agata Nowak. – Jest to zabieg hydradermabrazji, który oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę, zapewniając jednocześnie widoczne odmłodzenie.

Podczas półgodzinnego zabiegu zrogowaciałe komórki skóry są usuwane, a pory oczyszczane, następnie kolejno nanoszone są substancje aktywne, zawierające przeciwutleniacze oraz składniki nawilżające, oczyszczające i przeciwzapalne. HydraFacial MD polecany jest w przypadku problemów z trądzikiem i śladami po nim, tłustą i porowatą skórą, odwodnieniem i przesuszeniem oraz nadmierną pigmentacją.

– Zabieg w kompleksowy sposób oczyszcza, nawilża i dostarcza skórze potrzebnych substancji aktywnych, co niweluje niedoskonałości i widocznie odmładza skórę – mówi kosmetolog SPA Land. – HydraFacial MD pozwala rozprawić się z większością problemów skórnych w delikatny, nieinwazyjny sposób, bez względu na wiek i bez ryzyka wystąpienia efektów ubocznych. To jego główna przewaga nad pozostałymi metodami oczyszczania i rewitalizacji skóry.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ