Sensualność czy seksualność – co w perfumach jest najważniejsze?



Jestem kobietą. Mam swoje ulubione zapachy. Jedne od święta, inne na co dzień. Otaczając się ich przyjemną wonią czuję się naprawdę wyjątkowo. Mam pewność, że te, które wybieram idealnie współgrają z moją osobowością, charakterem i temperamentem.

A czy zastanawiałyście się kiedyś, choć przez chwilę, dlaczego w drogerii idziecie utartą ścieżką w kierunku regału z damskimi perfumami? Dlaczego, jako kobiety wybieramy zapachy opatrzone etykietą „damskie”? I kto decyduje o tym, jaka woń podobać się będzie mnie, a jaka mojemu mężczyźnie?

 

Fascynacja zapisana w historii

Pierwsze pachnidła tworzono już w starożytności, spalając żywicę, korę drzewa czy aromatyczne zioła, głównie w celach obrzędowych. Ceremoniom zaślubin, pogrzebu czy rytualnego przejścia w dorosłość musiały towarzyszyć silne wonie i aromatyczne dymy, które zjednywały przychylność bogów, a jednocześnie wpływały na stan emocjonalny uczestników uroczystości.

Starożytne Grecja i Rzym niemal „cuchnęły” różnymi pachnidłami, bowiem spryskiwano nimi wszystko – ciało, ubrania, meble, łóżka, zwierzęta i przedmioty codziennego użytku. W Persji aromatyczne kąpiele uznawane były za obowiązek każdego wierzącego, bowiem należały do rytuałów religijnych. Stolicą pachnących buteleczek w Europie był Paryż. Tam narodziły się pierwsze perfumy na bazie tańszych odpowiedników naturalnych składników – substratów chemicznych.

Dodawano środki wzmacniające zapach olejków, utrwalające i homogenizujące płyn. Tym sposobem perfumy trafiły do mas. Mógł je mieć każdy. Popyt na eleganckie flakony z zapachem rósł, a więc i perfumy zaczęto produkować na szeroką skalę. Tradycyjne olejki eteryczne z kwiatów i liści przegrały ze sztucznymi związkami chemicznymi, trwalszymi i intensywniejszymi. Naturalne substancje wzmacniające zostały zastąpione przez sztuczne aminy.

Do receptur doszły nowe składniki, takie jak substancje utrzymujące jednolitą strukturę płynu. Drogerie sieciowe zwykle oferują damskie i męskie perfumy oparte na syntetycznych składnikach, nie ma w tym oczywiście nic złego, ale jeśli raz na jakiś czas chcemy podarować sobie coś wyjątkowego to perfumeria online Tagomago.pl proponuje bogaty wybór perfum niszowych.

Największe marki stworzyły oryginalne kompozycje zapachowe, których receptury trzymane są w tajemnicy do dziś, i tam je znajdziecie (więcej w tym temacie, tutaj: http://dailystyle.pl/kompozycje-zapachowe-perfum/)



Perfumy i pieniądze, czyli kilka słów o tym, jak kupujemy kobiecość i męskość we flakonach

Popyt na zapachy stał się tak duży, że coraz to nowi producenci tworzyli unikalne kompozycje zapachowe. Rosnąca konkurencja zmuszała do walki o klienta. Agencje marketingowe przeprowadzały wnikliwe badania stylu życia, upodobań, preferencji, przyzwyczajeń, zachować i aspiracji ludzi, by z perfum stworzyć produkt niezastąpiony.

Efektem tych działań jest przypisanie perfum do płci. Nuty kwiatów i owoców, słodkie i lekkie uważa się za bardziej kobiece. Z kolei aromaty ziół i korzeni, mocne i ciężkie polecane są mężczyznom. Podział na perfumy męskie i damskie jest wytworem sztucznym. Kultura ostatnich stuleci niesie ze sobą tendencje do szufladkowania i jednoznacznych podziałów. Ale widać światło w tunelu…

perfumy ulubione kompozycje zapachowe

Wyjście naprzeciw indywidualności, a może powrót do korzeni, czyli perfumy uniwersalne

Jeśli macie już dość kolorowych flakonów, z których jasno można odczytać przypisaną im płeć, z pewnością przypadną wam do gustu perfumy unisex. Te przeznaczone są dla kobiet i mężczyzn. Specjalnie opracowane kompozycje zapachowe charakteryzują się trwałością i intensywnością.

Najczęściej są mieszanką znanych cytrusów, kwiatów, przypraw, drewna i ziół. Perfumy uniwersalne dają możliwość, obu płciom na równi, dobrania zapachu do indywidualnych upodobań, charakteru i osobowości. Z zapachem trzeba się dobrze czuć, więc wybór ulubionych perfum niech będzie zupełnie naturalny, intuicyjny.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ