Rozstępy, przyczyny i walka z nimi. Nie daj się rozstępom.



Rozstępy, czyli wrzecionowate pasma na skórze, przypominające pręgi po cięciu rózgą, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Problem ten staje się szczególnie uciążliwy latem, kiedy to ubrania są znacznie skromniejsze, a nasze ciało jest bardziej eksponowane. Na szczęście z rozstępami można walczyć, i to skutecznie.

Problem rozstepów nie tylko u  ciężarnych kobiet:

– Wbrew powszechnie panującej opinii problem rozstępów nie dotyczy wyłącznie kobiet w ciąży i młodych mam. Z rozstępami, zwłaszcza w okresie przedwakacyjnym, coraz częściej zgłaszają się do specjalistów także mężczyźni, szczególnie ci spędzający dużo czasu na siłowni – mówi Katarzyna Łukasik-Fąferko, właścicielka Body Care Clinic, kliniki medycyny estetycznej w Katowicach i dodaje, że powstaniu rozstępów ciężko zapobiec, gdyż nie można wyróżnić jednej przyczyny ich powstania. Dawniej za taką uważano mechaniczne rozciąganie skóry, dziś jednak wiadomo, że rozstępy mogą wynikać zarówno z powodów fizjologicznych (w okresie dojrzewania i ciąży), zaburzeń hormonalnych (zwłaszcza wówczas, gdy są związane z nadczynnością kory nadnerczy), otyłości, gwałtownego przyrostu masy mięśniowej, a także z przyczyn genetycznych.



To właśnie podczas dojrzewania czy nagłego wzrostu wagi w naszym organizmie wytwarza się kortyzol, znany również jako hormon stresu. Uszkadza on fibroblasty wytwarzające kolagen i elastynę, które odpowiadają za elastyczność i giętkość skóry. W konsekwencji nie są one w stanie spełniać swoich podstawowych funkcji, a na udach, brzuchu, pośladkach, piersiach, czy w okolicy krzyżowo-lędźwiowej zaczynają pojawiać się różowe i fioletowe prążki. Wtedy też najlepiej rozpocząć z nimi walkę. Bo choć po czasie staję się bielsze i nieco mniej widoczne, to także dużo trudniejsze do usunięcia.

Skuteczna walka z rozstępami

Jednym z najskuteczniejszych zabiegów umożliwiających walkę z rozstępami jest zabieg mezoterapii bezigłowej, polegający na „wtłoczeniu” w miejsce występowania rozstępów odpowiednich substancji odżywczych. Gdzie tkwi sekret sukcesu tej metody i czym różni się ona od tradycyjnej mezoterpaii, wykorzystywanej od lat w leczeniu rozmaitych schorzeń skóry?

Katarzyna Łukasik-Fšferko, wlascicielka Body Care Clinic

– Podstawową różnicą jest brak wykorzystania igły podczas zabiegu. Tradycyjna mezoterapia, czyli igłowa, opiera się na bezpośrednim wstrzyknięciu pod skórę substancji odżywczych za pomocą cieniutkich igieł. W przypadku mezoterapii bezigłowej technika kłucia igłą jest natomiast zastępowana zastrzykiem fali elektrycznej, co nie tylko powoduje, że zabieg jest całkowicie bezbolesny, ale i sześciokrotnie zwiększa zdolność skóry do wchłaniania substancji mineralnych i składników odżywczych. Należy jednak podkreślić, że jak dotąd nie ma skuteczniej metody, która całkowicie zlikwiduje rozstępy, możemy jedynie sprawić, że będą one dużo mniej widoczne – tłumaczy Katarzyna Łukasik-Fąferko.

Aby zabieg był jeszcze skuteczniejszy warto poprzedzić go mikrodermabrazją korudową, a więc złuszczeniem wewnętrznej warstwy naskórka, przy użyciu kryształków korundu. Proces ten nie tylko odświeży naszą skórę, ale także pobudzi regenerację kolagenu i elastyny. Cena jednego zabiegu mezoterapii bezigłowej z ampułką przeciw rozstępom wynosi 200 zł, koszt mikrodermabrazji to również 200 zł.

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ

Zabiegi chirurgii estetycznej w Linea Corporis

Poprawa wyglądu dla wielu osób nie jest wyłącznie kwestią estetyki i dążenia do wyidealizowanej sylwetki, ale też dobrego samopoczucia i…
CZYTAJ

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii. Zielona moc warzyw! Pełna świeżości i aksamitnej konsystencji zupa z groszku i cukinii…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa…
CZYTAJ

Jakość powietrza a czystość ulic: wpływ otoczenia miejskiego na zdrowie publiczne

Jakość powietrza stała się jednym z najważniejszych rozważanych zagadnień z zakresu zdrowia publicznego w XXI wieku. W miarę jak świadomość…
CZYTAJ

Otyłość – poważny problem współczesnego społeczeństwa. Czy można zapobiec tej chorobie?

4 marca przypada Światowy Dzień Otyłości. To schorzenie jest jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych, przed którymi stoi dzisiejsze społeczeństwo. Otyłość…
CZYTAJ

4 mity na temat otyłości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

Otyłość to choroba obarczona wieloma mitami, które często prowadzą do błędnych przekonań i stygmatyzacji. Czy rzeczywiście jest wyłącznie kwestią genów?…
CZYTAJ

Nawilżenie, antyoksydacja i odmłodzenie 3 potrzeby cery w oczekiwaniu na wiosnę

Koniec zimy to moment, w którym najbardziej pragniemy nowości w beauty-rutynie. Obserwujemy kondycję skóry, robimy podsumowania, ustalamy kosmetyczne strategie. Przygotowujemy…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych trendów ostatnich lat. Choć jeszcze niedawno była to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by…
CZYTAJ

Bezpieczne sporty zimowe – o czym pamiętać, by uniknąć kontuzji i cieszyć się dobrą kondycją?

Aktywność fizyczna to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Sporty zimowe to doskonały sposób…
CZYTAJ