Rozstępy a tatuaż. Czy tatuaż wyklucza zabiegi na rozstępy?



 

Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie tatuażu. Sztuka ozdabiania ciała swoich zwolenników znalazła wśród ludzi show biznesu, pojawia się także na salonach. Dzisiejsze tatuaże, to często misterne arcydzieła, zaskakujące realistycznością i kunsztem.

Niektórzy z powodzeniem wykorzystują je do zakrycia defektów skóry, takich jak rozstępy, przebarwienia czy blizny. W przypadku rozstępów zawsze jednak możliwy jest ich rozrost lub zmiana kształtu.

Czy mimo wprowadzonych podskórnie barwników, możemy szukać ratunku w zabiegach medycyny estetycznej?

Zabieg wykonania tatuażu. Zanim skryjemy się za tatuażem

Decyzja o wykonaniu tatuażu zawsze powinna być przemyślana. Jednak jeśli chcemy zakryć nim rozstępy lub blizny, powinniśmy ją przemyśleć jeszcze intensywniej. Skóra pokryta rozstępami jest bardzo wrażliwa i podatna na ból. Istotnym aspektem jest fakt, że tatuażu nie wykonuje się na czerwonych, świeżych rozstępach.

Nie są one jeszcze uformowane, w późniejszym czasie mogą powiększyć swój rozmiar i sprawić, że tatuaż będzie nieefektowny. Żaden wzór nie zakryje w pełni rozstępów, dlatego warto dobrać go tak, by swoją fakturą dobrze komponował się z biegnącymi wzdłuż skóry paskami. W profesjonalnym studio na pewno otrzymamy fachową poradę oraz sugestie, jak zagospodarować przestrzeń na skórze.



Co najpierw: zabiegi czy tatuaż?

Warto zacząć od zabiegów, zwłaszcza wtedy, gdy rozstępy nie uformowały się jeszcze ostatecznie lub towarzyszy im stan zapalny. Zabiegi przeprowadzone we wczesnej fazie powstawania rozstępu wykazują największą skuteczność ,pozwalając nawet na całkowite usunięcie zmian. W przypadku rozstępów uformowanych, odpowiednio dobrane zabiegi mogą je rozjaśnić lub zmniejszyć, dzięki czemu tatuaż lepiej przyjmie się na skórze.

– Odstęp czasowy, jaki należy zachować, uwarunkowany jest rodzajem wykonywanego zabiegu. W przypadku zabiegów iniekcyjnych, gdzie podawane są preparaty pod skórę, najlepiej odczekać minimum 14 dni. Samo wchłanianie preparatu trwa dwa dni, ale oddziaływanie na warstwy podskórne – nawet trzy tygodnie. Jeśli chodzi o zabiegi nie iniekcyjne, to nie ma ściśle ustalonego czasu. Warto jednak pamiętać, że skóra może być podrażniona i powinniśmy zapewnić jej tydzień odpoczynku –doradza Katarzyna Łukasik-Fąferko, właścicielka kliniki medycyny estetycznej Body Care Clinic.

modanaurode.pl  -  rozstepy a tatuaz

Usuwanie rozstępów i tatuaż. Bezpiecznie dla tatuażu

Bywa, że na wytatuowanej skórze pojawiają się nowe rozstępy, które zmieniają jej kształt i estetykę. Okazuje się, że istnieje cały szereg zabiegów bezpiecznych dla tatuaży, pozwalających powstrzymać rozrost rozstępów lub znacznie je rozjaśnić i uczynić mniej widocznymi.  Innowacyjna technologia, jaką jest mezoterapia bezigłowa wprowadza składniki odżywcze w głąb skóry za pomocą fali elektrycznej, bezpiecznej dla tatuażu.

Podobnie jest z falą radiową,  ultradźwiękami, a także mikrodermabrazją. Również kriolipoliza czy cryolift, wykorzystujące niskie temperatury, nie zaszkodzą wytatuowanej skórze. Miłośnicy tatuaży bez przeszkód mogą zdecydować się na formę masażu, jaką jest drenaż limfatyczny.  Efektem zabiegu będzie bardziej jędrna i elastyczna skóra.

NIE dla lasera i…

Część zabiegów, zwłaszcza tych bardziej inwazyjnych, nie jest przeznaczona na wytatuowaną skórę. Mogłyby zniekształcić tatuaż lub całkowicie go usunąć.

– Musimy pamiętać, że tatuaż to nic innego, jak podskórne wstrzyknięcie pigmentu. Trudno określić wpływ zabiegów iniekcyjnych.  Na pewno niewskazana jest mezoterapia igłowa, ponieważ nie ma pewności jak pigment zareaguje na wstrzykiwany produkt, który mógłby go rozpuścić, rozjaśnić lub wywołać reakcję alergiczną i stan zapalny skóry.  Jeśli chodzi o laser, to przy odpowiedniej emitancji promieniowania jesteśmy w stanie usunąć nim tatuaż, a przecież nie o to nam chodzi w tym przypadku. Również peelingi chemiczne, zwłaszcza te silniejsze, mogą doprowadzić do wyblaknięcia pigmentu. Dla bezpieczeństwa i komfortu pacjenta, nie powinny być wykonywane na wytatuowanej skórze – podpowiada Katarzyna Łukasik-Fąferko.

Każdy organizm i tatuaż są inne

Reakcja na zabieg to sprawa indywidualna każdego organizmu. Również tatuaże różnią się od siebie powierzchnią, rodzajem użytego pigmentu, umiejscowieniem. Wpływ pojawiających się lub istniejących już na nich rozstępów może także być różny. Dlatego warto zadbać o skórę, ujędrnić ją odpowiednio lub rozjaśnić istniejące rozstępy przed wykonaniem  tatuażu.

Szczególnie, jeśli tatuujemy okolice ud, brzucha, bioder , pośladków czy lędźwi, które szczególnie narażone są na występowanie rozstępów. W późniejszym czasie stosować możemy bezpieczne zabiegi i cieszyć się podwójnym efektem.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ