Przebarwienia skórne. STOP! Przebarwieniom.



Przebarwienia mogą pojawić się w różnym wieku. Każde z nich jest defektem kosmetycznym, który niejednemu potrafi uprzykrzyć życie.

Istnieją jednak sprawdzone sposoby na ich wybielenie lub całkowite usunięcieWarto je poznać!

Po przebytej ciąży, wskutek przyjmowania antykoncepcji czy po pełnym słońca lecie – przyczyn powstawania przebarwień może być co najmniej kilka. Z reguły dzieli się je na wrodzone i nabyte. Do tych pierwszych zaliczamy chociażby piegi, do drugich m.in. plamy soczewicowate, posłoneczne, starcze, ostudy bądź przebarwienia powstałe wskutek działania niektórych leków, urazów czy stanów zapalnych skóry.

Zmiany mogą wystąpić na całym ciele, ale przeważnie są zlokalizowane na twarzy, dłoniach czy szyi. Z przebarwieniami możemy próbować uporać się samemu w domu lub zwrócić się o pomoc do specjalisty z zakresu dermatologii estetycznej.



Walka w pojedynkę – domowe sposoby

Prostymi metodami zmniejszającymi widoczność przebarwień są domowe maseczki, a wśród nich zwłaszcza te zrobione ze świeżego ogórka, który słynie ze swoich właściwości rozjaśniających cerę. Nie mniej pomocne mogą okazać się toniki przyrządzone na bazie soku z cytryny.

Domowa pielęgnacja często przynosi jedynie krótkotrwałe efekty, dlatego powinno stosować się ją wspomagająco wraz ze specjalistycznymi kosmetykami oraz maściami dermatologicznymi. Gama dermokosmetyków jest szeroka zarówno pod względem cen, producentów, jak i osiąganych rezultatów. Wybierając odpowiedni preparat, należy zwrócić uwagę na jego skład. Najlepiej, żeby znalazły się w nim takie substancje, jak kwas azelainowy, witaminy A i C czy ekstrakty pochodzenia naturalnego – z rumianku, porzeczki lub wspomnianego ogórka.

W gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej łatwo dostępne są też profesjonalne serie kosmetyków pozwalające uzyskać jednolity koloryt skóry (np. rozjaśniająca seria eLure). Kremy oparte na innowacyjnych enzymach są antyalergiczne i bezpieczne dla każdego typu skóry. Z kolei u kosmetyczki można wykonać peelingi chemiczne, złuszczające albo mechaniczne. Takie kuracje wymagają kilku powtórzeń z zachowaniem przerw, jakim musi być poddana skóra podrażniona zabiegiem złuszczającym.

Najlepszą profilaktyką, jaką możemy zafundować cerze, jest używanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Kiedy przebarwienia utrzymują się przez kilka miesięcy bez widocznej poprawy, stają się rozległe i głębokie, to znak, że nie dadzą sobie z nimi rady zwykłe metody.

Światło lasera skuteczną bronią w walce z przebarwieniami

Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny estetycznej możliwe jest rozwiązanie problemu zbędnych zmian barwnikowych. Sprawdzoną metodą redukcji przebarwień jest technologia es. – Jest to innowacyjne połączenie energii światła z energią prądu RF, co znacznie podnosi skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu. Usuwanie zmian polega tutaj na selektywnej absorpcji światła w tkance zawierającej zwiększoną ilość barwnika, czyli w tym wypadku w melaninie, oraz dogrzaniu jej za pomocą prądu RF do temperatury, w której ulega uszkodzeniu. Wskutek tego jest ona usuwana i tym samym zmiany pigmentowe ulegają zanikowi lub rozjaśnieniu – tłumaczy Krzysztof Makarski, konsultant medyczny firmy SHAR-POL specjalizującej się w nowoczesnych systemach laserowych.

Zabieg z wykorzystaniem lasera ma na celu wyrównanie kolorytu skóry, a więc usunięcie piegów, wszelkiego rodzaju plam czy przebarwień bez względu na typ skóry. – Ważne, aby po zabiegu chronić skórę przed słońcem, ale i zimnem. Okres rekonwalescencji musi potrwać kilka dni i zupełnie naturalną reakcją skóry będzie ciemnienie zmian, a nawet ich niewielkie łuszczenie się – dodaje ekspert. Sam zabieg odznacza się wysokim bezpieczeństwem oraz komfortem – aparatura została wyposażona w mechanizm chłodzenia skóry i monitoring temperatury, który w pełni kontroluje proces nagrzewania się tkanki.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ