Pajączki, które atakują zimą.



Pojawiają się niespodziewanie, najczęściej tam gdzie skóra jest cieńsza: na płatkach nosa, policzkach i brodzie. Popękane naczynka krwionośne, nazywane potocznie pajączkami, uprzykrzają życie wielu osobom.

Są nieestetyczne, powodują długotrwałe rumieńce. W zimie stają się szczególnie widoczne, a ich liczba rośnie ze względu na gwałtowne zmiany temperatury. .

Na szczęście możemy skorzystać z coraz skuteczniejszych, szybszych i prostszych sposobów, które skutecznie zlikwidują pajączki

Pajączki! – jak z tym walczyc?

Nie każdy wie, że przyczyn pękania naczynek krwionośnych powinniśmy szukać w różnych miejscach. – Za problem odpowiadać mogą po prostu uwarunkowania genetyczne, na które zupełnie nie mamy wpływu. Długie przebywanie na zimnie i gwałtowne zmiany temperatur także sprzyjają powstawaniu pajączków. Mogą one przybierać różne formy: pojedynczych żyłek lub rumienia. Osłabione ściany naczynek nie wytrzymują ciśnienia i po prostu pękają, co tworzy niepożądany efekt. Czasami zmiany związane są z trądzikiem różowatym więc jeśli stan naszej cery zmienił się dość gwałtownie, powinniśmy zasięgnąć rady dermatologa – tłumaczy dr Justyna Wykręt z Body Care Clinic w Katowicach.

Skórę ze skłonnościami do powstawania pajączków nazywamy powszechnie „skórą naczynkową”. Jest ona bardzo trudna w pielęgnacji, ponieważ wykazuje nietolerancję na większość dostępnych powszechnie kosmetyków. Nadwrażliwość wymaga odpowiedniego doboru preparatów, unikania czynników drażniących, a także odpowiedniego zabezpieczenia przed zimnem, które potęguje problem.

Należy unikać intensywnego opalania, peelingów mechanicznych, inhalacji, sauny, kosmetyków z alkoholem lub kwasami owocowymi i bezwzględnie zrezygnować z solarium. Warto przyjrzeć się także modnym, dużym oprawkom do okularów. Mogą one naciskać na policzki i nos zwiększając ciśnienie w naczyniach krwionośnych.



Pajaczki i ich sprzymierzeńcy

Medycyna estetyczna dysponuje coraz skuteczniejszymi i mniej inwazyjnymi metodami, które likwidują widoczne, popękane naczynka. – Jednym z najnowocześniejszych urządzeń jest VeinWaveTM. Jego działanie wykorzystuje falę radiową o dużej częstotliwości, która w zetknięciu z naczynkiem zamyka je. Cały proces widoczny jest gołym okiem, zabieg trwa krótko i nie wiąże się z żadnym dyskomfortem.

modanaurode.pl pajaczki jak je usunac

Nie wymaga też procesu regeneracji, co jest szczególnie ważne dla osób aktywnych zawodowo. Fala radiowa przekazywana jest mikroskopijną igłą, która bardziej przypomina żądło komara niż groźne narzędzie medyczne. Za każdym dotknięciem znika kolejny fragment naczynka. Zabieg może być przeprowadzany o każdej porze roku – wyjaśnia dr Justyna Wykręt.

Innymi dostępnymi zabiegami są: elektrokoagulacja, laser i krioterapia. Usunięcie widocznych objawów to jednak nie wszystko, ponieważ skłonność do pękających naczynek pozostaje. Należy więc zadbać o to, by nie pojawiły się w nowych miejscach

O tym czego unikać była już mowa, czas na kolejnych sprzymierzeńców. Najważniejsze jest wzmocnienie ścianek naczyń krwionośnych od wewnątrz i z zewnątrz. Dobór kosmetyków zależny jest od pory roku. W lecie będą to kremy z dużymi filtrami, zimą konieczne jest używanie kremów ochronnych.

Większość firm kosmetycznych ma w swojej ofercie specjalne kosmetyki do cery naczynkowej. Zimą szczególnie ważne są witamina C oraz rutyna, które wzmacniają ścianki naczynek. Za ukrwienie odpowiedzialne są także witaminy K i PP. Od jakiegoś czasu furorę robią flawonoidy, związki pochodzenia roślinnego, chroniące przed działaniem wolnych rodników i wzmacniające ściany naczyń krwionośnych. Warto używać kremów wzbogaconych tą substancją.

Część pań decyduje się na samodzielne wykonywanie mazideł ze składników zakupionych przez internet. Jest to ryzykowne, ponieważ nadmiar flawonoidów może powodować poważne podrażnienia skóry. Pielęgnacja powinna być systematyczna, rozważna i wsparta medyczną wiedzą. Dopiero wtedy ma szansę przynieść oczekiwane rezultaty.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ