Pajączki, które atakują zimą.



Pojawiają się niespodziewanie, najczęściej tam gdzie skóra jest cieńsza: na płatkach nosa, policzkach i brodzie. Popękane naczynka krwionośne, nazywane potocznie pajączkami, uprzykrzają życie wielu osobom.

Są nieestetyczne, powodują długotrwałe rumieńce. W zimie stają się szczególnie widoczne, a ich liczba rośnie ze względu na gwałtowne zmiany temperatury. .

Na szczęście możemy skorzystać z coraz skuteczniejszych, szybszych i prostszych sposobów, które skutecznie zlikwidują pajączki

Pajączki! – jak z tym walczyc?

Nie każdy wie, że przyczyn pękania naczynek krwionośnych powinniśmy szukać w różnych miejscach. – Za problem odpowiadać mogą po prostu uwarunkowania genetyczne, na które zupełnie nie mamy wpływu. Długie przebywanie na zimnie i gwałtowne zmiany temperatur także sprzyjają powstawaniu pajączków. Mogą one przybierać różne formy: pojedynczych żyłek lub rumienia. Osłabione ściany naczynek nie wytrzymują ciśnienia i po prostu pękają, co tworzy niepożądany efekt. Czasami zmiany związane są z trądzikiem różowatym więc jeśli stan naszej cery zmienił się dość gwałtownie, powinniśmy zasięgnąć rady dermatologa – tłumaczy dr Justyna Wykręt z Body Care Clinic w Katowicach.

Skórę ze skłonnościami do powstawania pajączków nazywamy powszechnie „skórą naczynkową”. Jest ona bardzo trudna w pielęgnacji, ponieważ wykazuje nietolerancję na większość dostępnych powszechnie kosmetyków. Nadwrażliwość wymaga odpowiedniego doboru preparatów, unikania czynników drażniących, a także odpowiedniego zabezpieczenia przed zimnem, które potęguje problem.

Należy unikać intensywnego opalania, peelingów mechanicznych, inhalacji, sauny, kosmetyków z alkoholem lub kwasami owocowymi i bezwzględnie zrezygnować z solarium. Warto przyjrzeć się także modnym, dużym oprawkom do okularów. Mogą one naciskać na policzki i nos zwiększając ciśnienie w naczyniach krwionośnych.



Pajaczki i ich sprzymierzeńcy

Medycyna estetyczna dysponuje coraz skuteczniejszymi i mniej inwazyjnymi metodami, które likwidują widoczne, popękane naczynka. – Jednym z najnowocześniejszych urządzeń jest VeinWaveTM. Jego działanie wykorzystuje falę radiową o dużej częstotliwości, która w zetknięciu z naczynkiem zamyka je. Cały proces widoczny jest gołym okiem, zabieg trwa krótko i nie wiąże się z żadnym dyskomfortem.

modanaurode.pl pajaczki jak je usunac

Nie wymaga też procesu regeneracji, co jest szczególnie ważne dla osób aktywnych zawodowo. Fala radiowa przekazywana jest mikroskopijną igłą, która bardziej przypomina żądło komara niż groźne narzędzie medyczne. Za każdym dotknięciem znika kolejny fragment naczynka. Zabieg może być przeprowadzany o każdej porze roku – wyjaśnia dr Justyna Wykręt.

Innymi dostępnymi zabiegami są: elektrokoagulacja, laser i krioterapia. Usunięcie widocznych objawów to jednak nie wszystko, ponieważ skłonność do pękających naczynek pozostaje. Należy więc zadbać o to, by nie pojawiły się w nowych miejscach

O tym czego unikać była już mowa, czas na kolejnych sprzymierzeńców. Najważniejsze jest wzmocnienie ścianek naczyń krwionośnych od wewnątrz i z zewnątrz. Dobór kosmetyków zależny jest od pory roku. W lecie będą to kremy z dużymi filtrami, zimą konieczne jest używanie kremów ochronnych.

Większość firm kosmetycznych ma w swojej ofercie specjalne kosmetyki do cery naczynkowej. Zimą szczególnie ważne są witamina C oraz rutyna, które wzmacniają ścianki naczynek. Za ukrwienie odpowiedzialne są także witaminy K i PP. Od jakiegoś czasu furorę robią flawonoidy, związki pochodzenia roślinnego, chroniące przed działaniem wolnych rodników i wzmacniające ściany naczyń krwionośnych. Warto używać kremów wzbogaconych tą substancją.

Część pań decyduje się na samodzielne wykonywanie mazideł ze składników zakupionych przez internet. Jest to ryzykowne, ponieważ nadmiar flawonoidów może powodować poważne podrażnienia skóry. Pielęgnacja powinna być systematyczna, rozważna i wsparta medyczną wiedzą. Dopiero wtedy ma szansę przynieść oczekiwane rezultaty.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ