Nieestetyczne ślady po zabiegach medycyny estetycznej



Pacjenci korzystający z zabiegów medycyny estetycznej decydują się na nie przede wszystkim dla poprawy swojego wyglądu – chcą spełnić swoje marzenia o idealnym ciele, pozbyć się problemu zbędnego owłosienia, usunąć brodawki czy powiększyć piersi.

Nie zawsze jednak takie zabiegi kończą się sukcesem. Niektóre pozostawiają oparzenia, rany i blizny. Jak tego uniknąć, do kogo się zwrócić i jak poprawić błędy „specjalistów”?

Oddaj się w dobre ręce

Jeśli dopiero planujesz poddać się zabiegom medycyny estetycznej, pamiętaj, że efekt końcowy zależy od tego, kto i w jaki sposób zajmie się problemem, z jakim przychodzisz. Dlatego przede wszystkim zwróć się do wykwalifikowanych specjalistów, mających referencje i doświadczenie, którzy przestrzegają procedur zabiegowych, a po zabiegu nie pozostawiają pacjentów samym sobie.

– Dobry specjalista powinien polecić odpowiednią pielęgnację i przepisać lub zalecić stosowanie preparatów, które pomogą osiągnąć optymalne efekty zabiegu i zapobiec bliznom czy innym niechcianym pamiątkom – mówi dr Andrzej Krajewski z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej w Kołobrzegu.

Co w przypadku oparzenia?

– Zabiegi z zastosowaniem lasera takie jak np. depilacja niosą za sobą ryzyko oparzeń. Dlatego kluczowe jest dobranie odpowiedniego natężenia wiązki, dostosowanego do typu skóry i do potrzeb pacjenta. Nieumiejętne wykorzystanie lasera może powodować oparzenia i rany, a w efekcie blizny – przestrzega dr Andrzej Krajewski.

Jeśli trafiliśmy na złego specjalistę i przez to borykamy się z problemem oparzeń, pamiętajmy, że najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja. Bardzo dobrze w takiej sytuacji sprawdzają się preparaty zawierające wyciąg z aloesu oraz witaminę C, przyspieszającą gojenie się ran. Dodatkowo pamiętajmy, aby w celu szybszej regeneracji skóry wzbogacić swoją dietę o cynk, kwasy omega-3, olej lniany, witaminy z grupy B, głównie witaminę B5 oraz witaminę A i E.

Pozbądź się niechcianej pamiątki

Niekiedy pomimo pielęgnacji oparzeń pozostają niechciane blizny, które wielu z nas wydają się „ozdobą” nie do usunięcia. Warto także mieć świadomość, że każdy zabieg wymagający interwencji chirurgicznej pozostawia po sobie blizny po nacięciach czy nakłuciach.

W przypadku nieestetycznych pamiątek swoją pomoc oferują kliniki medycyny estetycznej, wykonujące zabiegi laserowe, pozwalające w pełni pozbyć się blizn. Tym razem pamiętajmy jednak, że to od specjalisty jakiego wybierzemy i jego podejścia do pacjenta będzie zależeć efekt.



– Uszkodzenia skóry przy zabiegach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej zdarzają się regularnie. Pytanie czy specjalista wykonujący zabiegi zadba o to, aby ślady były jak najmniejsze i pod wpływem odpowiedniej kuracji po samym zabiegu miały szansę zniknąć lub być jak najmniej widoczne – podsumowuje dr Andrzej Krajewski.

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ

Rola roweru i transportu publicznego w dążeniu do neutralności klimatycznej – Światowy Dzień Roweru 2025

Z okazji Światowego Dnia Roweru, obchodzonego 3 czerwca, warto przypomnieć o licznych korzyściach płynących z jazdy na rowerze. Raport Europejskiej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ