Nieestetyczne ślady po zabiegach medycyny estetycznej



Pacjenci korzystający z zabiegów medycyny estetycznej decydują się na nie przede wszystkim dla poprawy swojego wyglądu – chcą spełnić swoje marzenia o idealnym ciele, pozbyć się problemu zbędnego owłosienia, usunąć brodawki czy powiększyć piersi.

Nie zawsze jednak takie zabiegi kończą się sukcesem. Niektóre pozostawiają oparzenia, rany i blizny. Jak tego uniknąć, do kogo się zwrócić i jak poprawić błędy „specjalistów”?

Oddaj się w dobre ręce

Jeśli dopiero planujesz poddać się zabiegom medycyny estetycznej, pamiętaj, że efekt końcowy zależy od tego, kto i w jaki sposób zajmie się problemem, z jakim przychodzisz. Dlatego przede wszystkim zwróć się do wykwalifikowanych specjalistów, mających referencje i doświadczenie, którzy przestrzegają procedur zabiegowych, a po zabiegu nie pozostawiają pacjentów samym sobie.

– Dobry specjalista powinien polecić odpowiednią pielęgnację i przepisać lub zalecić stosowanie preparatów, które pomogą osiągnąć optymalne efekty zabiegu i zapobiec bliznom czy innym niechcianym pamiątkom – mówi dr Andrzej Krajewski z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej w Kołobrzegu.

Co w przypadku oparzenia?

– Zabiegi z zastosowaniem lasera takie jak np. depilacja niosą za sobą ryzyko oparzeń. Dlatego kluczowe jest dobranie odpowiedniego natężenia wiązki, dostosowanego do typu skóry i do potrzeb pacjenta. Nieumiejętne wykorzystanie lasera może powodować oparzenia i rany, a w efekcie blizny – przestrzega dr Andrzej Krajewski.

Jeśli trafiliśmy na złego specjalistę i przez to borykamy się z problemem oparzeń, pamiętajmy, że najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja. Bardzo dobrze w takiej sytuacji sprawdzają się preparaty zawierające wyciąg z aloesu oraz witaminę C, przyspieszającą gojenie się ran. Dodatkowo pamiętajmy, aby w celu szybszej regeneracji skóry wzbogacić swoją dietę o cynk, kwasy omega-3, olej lniany, witaminy z grupy B, głównie witaminę B5 oraz witaminę A i E.

Pozbądź się niechcianej pamiątki

Niekiedy pomimo pielęgnacji oparzeń pozostają niechciane blizny, które wielu z nas wydają się „ozdobą” nie do usunięcia. Warto także mieć świadomość, że każdy zabieg wymagający interwencji chirurgicznej pozostawia po sobie blizny po nacięciach czy nakłuciach.

W przypadku nieestetycznych pamiątek swoją pomoc oferują kliniki medycyny estetycznej, wykonujące zabiegi laserowe, pozwalające w pełni pozbyć się blizn. Tym razem pamiętajmy jednak, że to od specjalisty jakiego wybierzemy i jego podejścia do pacjenta będzie zależeć efekt.



– Uszkodzenia skóry przy zabiegach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej zdarzają się regularnie. Pytanie czy specjalista wykonujący zabiegi zadba o to, aby ślady były jak najmniejsze i pod wpływem odpowiedniej kuracji po samym zabiegu miały szansę zniknąć lub być jak najmniej widoczne – podsumowuje dr Andrzej Krajewski.

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ